Letadla | Praha | Kamera

Letiště Praha přesouvá letadla na kratší dráhu. Rekonstrukci, vzlety i přistání můžete sledovat na SlowTV

Letiště Praha přesouvá letadla na kratší dráhu. Rekonstrukci, vzlety i přistání můžete sledovat na SlowTV

Letecký provoz na pražském letišti se na více než dva měsíce převádí z hlavní ranveje na vedlejší dráhu 12/30. Důvodem je plánovaná údržba dráhy 06/24, která potrvá až do července. Aktuální dění na letištní ploše je možné sledovat prostřednictvím živých přenosů na internetové televizi Mall.tv, a to včetně infografiky zobrazující nejbližší přílety a odlety.

Přestože pandemie razantně omezila počet letů, které odbavuje Letiště Praha, zájem o sledování letadel neustále roste. Ukazují to i čísla sledovanosti živých přenosů, které Mall.tv spustila v únoru 2019. Záběry ze dvou kamer namířených na hlavní dráhu 24/06 mají od zahájení provozu online vysílání přes 4,6 milionů zhlédnutí a jejich popularita stoupá u nás i v zahraničí.

Vzlety a přistání na kratší ranveji

Hlavní ranvej však nyní čeká technická a stavební údržba s cílem zvýšit bezpečnost provozu. Dojde například k úpravě protismykových vlastností vozovky na dráze broušením, ale také k úpravě terénu v okolí ranveje. Dění na této ranveji sleduje již přes 6 let kamera umístěná nedaleko letiště.

Stream z údržby hlavní ranveje 24/06:

Živě včetně komunikace pilotů a řídicí věže

Provoz letadel se přesouvá po následující dva měsíce na vedlejší dráhu 12/30. Letadla zde budou vzlétat a přistávat ve zkrácené délce 2950 metrů místo standardních 3250 metrů. Abyste mohli sledovat dění na Letišti Praha i během odstávky, přidává Slow TV kameru i na tuto dráhu.

Přenos snímá IP kamera AXIS Q1798-LE ve Full HD rozlišení. Záběry jsou i nadále doplněné o zajímavé informace z provozu letiště, včetně detailů o registracích a typech letadel či destinacích, do kterých míří. O autentický zážitek se stará také reálná komunikace mezi posádkami letadel v kokpitu s řízením letového provozu.

Stream z přistávání na vedlejší ranveji 12/30

Jak se označují vzletové a přistávací dráhy?

Označení letištních drah se odvíjí od směru, ve kterém byla dráha postavena. Magnetický směr (v případě dráhy 12/30 je to např. 120 °) se vydělí deseti. Protisměr je pak vždy o 180° otočený. Proto se dráha označuje právě číslem 12/30 (rozdíl mezi čísly je vždy 18). Existuje 18 možných kombinací označení RWY, od 01/19 do 18/36.

Diskuze (20) Další článek: Test 14" notebook HP EliteBook 840 G7. Pořádné práce se nebojí a dobře u toho vypadá

Témata článku: Letadla, Praha, Kamera, Létání, SLE, Dráha, Slow TV, Autentický zážitek, Ranvej, Přistání, Letadlo, Letiště, Letiště Praha, Údržba, VzletVyšel Total Commander 10. Novinek je několik, ale dá se bez nich žít
Lukáš Václavík
Správce souborůTotal CommanderSoftware
Hackujeme Gmail v Apps Scriptu: Uložíme potvrzení o nákupech do tabulky s grafem

Hackujeme Gmail v Apps Scriptu: Uložíme potvrzení o nákupech do tabulky s grafem

** Dnes to bude pro fanoušky Gmailu a nakupování ** Náš program najde v poště nákupy na Alze ** Vycucne z nich ceny a ty uloží do tabulky

Jakub Čížek
GmailPojďme programovat elektronikuProgramování
Mario s králíky se vrací. V pokračování Sparks of Hope zachrání celou galaxii

Mario s králíky se vrací. V pokračování Sparks of Hope zachrání celou galaxii

Spolupráce Ubisoftu a Nintenda očividně zdárně pokračuje. Příští rok si budeme moci zahrát pokračování taktické akce v kombinaci se světy Maria a šílených králíků.

Martin Nahodil
Mario + Rabbids: Sparks of HopeOznámeníNintendo Switch