Lepší než hodinky s vodotryskem jsou ty s GPS

Společnost Casio představila prototyp prvních hodinek na světě s vestavěným přijímačem GPS.
Pokud patříte mezi příznivce komerčních GPS přijímačů pro zábavu, nebo dokonce uvažujete o zakoupení některého z nich, měli byste zbystřit pozornost. Společnost Casio totiž představila prototyp prvních hodinek na světě s vestavěným přijímačem GPS. Tyto hodinky jsou pomocí signálů 27 družic schopny určit zeměpisnou polohu (tedy zeměpisnou šířku a délku) svého majitele kdekoliv na Zemi.

Nové hodinky od Casia jsou přibližně o 60 procent lehčí a menší, než klasický GPS přístroj „do ruky“ (jejich hmotnost je 148 gramů) . Zařízení by díky takovýmto rozměrům mělo najít své uplatnění především mezi těmi, jejichž koníčkem je pohyb ve volné přírodě (tzv. Outdoor), a to ve všech možných podobách od horolezectví přes cyklistiku až po pěší turistiku, zkrátka všude tam, kde by mohlo být užitečné nebo zajímavé znát informace o své přesné poloze. Součástí signálu každé družice systému GPS je mj. i informace o přesném čase, hodinky tedy jdou skutečně velice přesně.

Hodinky jsou vybaveny osmikanálovým přijímačem GPS, to znamená, že jsou schopny přijímat data z osmi družic najednou (pro přesné určení 2D polohy stačí znát polohu tří družic v jednom okamžiku). Napájení elektrickým proudem zajišťuje třívoltová lithiová baterie, která vystačí na deset hodin provozu při minutovém intervalu čtení nebo na 3,5 hodiny při sekundovém intervalu. Po zadání cíle cesty hodinky automaticky ukazují směr, kterým se má jejich majitel vydat, přístroj rovněž informuje o rychlosti a době, za jakou bude cíle dosaženo. Zjištěná poloha je navíc zaznamenávána do paměti EEPROM, takže si celou absolvovanou trasu lze kdykoliv později znovu prohlédnout.

Nový výrobek společnosti Casio si určitě své místo na trhu najde, obzvláště pokud by se podařilo zajistit propojení s PC, kde umí data z GPS zpracovat množství specializovaného software (z českých produktů jmenujme Edici GeoBáze společnosti Geodézie ČS – www.geodezie.cz/geobaze). Využití GPSek pro zábavu je totiž stále rozšířenější, a to i v České republice, plánovaná cena 430 dolarů navíc příliš nepřevyšuje ceny v terénu poněkud nepraktických GPS-handheldů.

Zdroj: GEOinfo

Váš názor Další článek: CuteFTP má novou verzi 2.8 beta: nepadá, doporučujeme!

Témata článku: Software, GPS, Hodinky, Klasické hodinky, Výrobek společnosti, Hodinky s GPS, Přesná informace, Družice, Vodotrysk, Přesná data, Casio, Přesná poloha, Plánovaná trasa, Klasická GPS, Lithiová baterie

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost