Lepší dobrý policajt než nejsilnější Pentium

Snaha řešit bezpečnostní situaci „technologiemi“ je riskantní jako máloco jiného.
Lepší dobrý policajt než nejsilnější Pentium
Není – myslím – diskusí o tom, že obrana proti opakování podobně tragických teroristických útoků nespočívá v tom, že USA vyhrají válku proti Tálibánu. Je jasné, že to nestačí a že různých dalších „opatření“ musí být daleko více; samozřejmě široce diskutovaná je otázka omezování soukromí, ale tou se zde zabývat nebudeme – je, obávám se, příliš komplikovaná na to, aby se dala vyřešit jedním „zajíčkovským“ paušálním odsudkem.

Zajímavá a zatím málo probíraná je jiná věc – vůbec použití „technologií“ pro zvýšení bezpečnosti. Amerika například zvažuje zavedení tzv. digitálních identifikátorů, digitálních „občanek“. V USA je evidence obyvatelstva velmi volná, něco jako „občanka“, kterou u nás každý musí neustále nosit u sebe, protože jej může kdykoli naše policie legitimovat a v případě, že občanský průkaz nemáte, vám udělit pořádkovou pokutu, v USA neexistuje. Neustálé evidence obyvatelstva (kde kdo žije, pracuje atd.) se nevedou, a i proto mimochodem stále není vůbec jasné, kolik osob se pohřešuje z útoků na WTC a kolik jich tam mohlo zahynout – skoro dva měsíce po útoku kolísají odhady (!) mezi dvěma a šesti tisíci (!!).

U digitálních identifikátorů („Digital ID“) nás samozřejmě také napadají obavy ze zneužitelnosti, ale domnívám se, že hlavní problém, kupodivu málo probíraný, je – bude to vůbec prakticky fungovat?

Zatímco po policii neočekáváme stoprocentně bezchybné fungování – tedy přejeme si je, ale víme, že to není možné, po technologickém „policistovi“ to nejenom že budeme očekávat, ale musíme vyžadovat. Selhavší policista znamená lokální problém a lokální problém je vždy řešitelný; selhavší celoamerický systém digitálních ID, podle kterého se např. identifikuje několik miliónů Američanů denně, aby mohli projít tou či onou brankou na letišti, v bance, ve výtahu mrakodrapu atd. – to je celostátní kolaps. A technologie, počítačový program, není nikdy bezchybná – nikdy nebyla a pravděpodobně ani nikdy nebude.

Druhým problémem technologických, algoritmických řešení je neschopnost improvizovat, vypořádat se s nečekanými situacemi. Improvizovat v neobvyklých situacích umí zatím pouze člověk, respektive obecně živočich, nikoli stroj; a neobvyklé situace nastávají stále a budou nastávat vždy. V praxi se to ukázalo nesčíslněkrát; ostatně neschopnost technologií poradit si s praktickou situací ukázal právě útok z 11. září (tj. ke zničení čtyřistametrového mrakodrapu stačí obyčejný nůž!) a ukazuje to i současný válečný konflikt (tj. o mnoho řádů vyšší technologická převaha nestačí na splnění vojenského cíle nad podstatně podřadněji vybaveným protivníkem).

Rovněž pak je zde problém nesprávného použití, což ale nemusí nutně znamenat zneužití – a dokonce si dovolím tvrdit, že omylem, nepozorností, nedbalostí, hloupostí zneužité technologie bude daleko víc než nějakých cílených zneužití. Přitom medializované, protože vděčné je pouze ono záměrné zneužití; jenomže k čemu jinému než k nedbalostnímu zneužití bezpečnostních opatření došlo onoho 11. září? Zde „technologie“, které by byly schopny odhalit zločince mířící do letadel, byly k dispozici – při pečlivé kontrole nelze do letadla propašovat hned několik nožů. Jenomže došlo k lidskému selhání, neboť na místa letištního personálu se v USA nabírají, omlouvám se za ten výraz, nejtupější lidské bytosti z okolí, protože za ty peníze by to nikdo jiný dělat nešel. Perfektní a komplexní technologie ale budou vyžadovat ještě lépe cvičenou a kvalitnější obsluhu.

Naprosto netvrdím, že bychom měli zahodit technologie a spolehnout se na statné policisty s obušky. To, co se nyní prosazuje v USA, jsou snahy o spolehnutí se na technologie. Nevím jak vy, ale pokud bych měl volit mezi svěřením ochrany např. mého majetku mezi lidským hlídačem a sofistikovanou elektronikou, volil bych bez váhání onoho statného muže s obuškem.

Diskuze (48) Další článek: AMD uvádí Athlon XP 1900+

Témata článku: LEP, Pentium, Lokální problém, Praktická elektronika, Praktická elektronika 2016, Technologická převaha, Nečekaná situace, Dobrý, Nečekané použití


Určitě si přečtěte

CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 20

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5