Leonar3Do: Vyzkoušeli jsme ovládání počítače ptákem

Leonar3Do je netradiční ovládání počítače pro 3D modeláře. Uchopíte zařízení, kterému se říká pták, nasadíte si brýle a začnete modelovat, jako byste v rukou hnětli plastelínu.

Na Živě.cz jsme se v poslední době věnovali všem alternativním způsobům ovládání počítače. Na lednovém veletrhu CES natočil Tomáš ovládání pohybem očí Tobii Gaze, na jaře jsme si pak poprvé vyzkoušeli Leap Motion, před pár týdny jsme si pohráli s hlasovým ovládáním Windows a to dotykové testujeme už roky. Dalo by se říci, že už nás nic dalšího nemůže překvapit, jenže pak nám do redakce dorazila velká krabice. Uvnitř byl exotický ovladač Leonar3Do, kterému se říká pták, a už pár let sbírá různá ocenění za inovaci. Naposledy právě na lednové Consumer Electronics Show.

Podivný ptačí ovladač

Leonar3Do se skládá z trojice infračervených snímačů, které si nainstalujete na monitor, 3D brýlí a speciálního ovladače s trojicí výrazných ostnů. Když vše zapojíte do krabičky a tu přes klasické USB do počítače, získáte trojrozměrný ovladač, který svým využitím kombinuje Leap Motion a Kinect s klasickou myší.

Leonar3Do.png
Leonar3Do v praxi: 3D monitor s trojicí IR snímačů, pták (vlevo), směrové a 3D brýle, propojovací jednotka s počítačem

Ptačí ovladač má na ostnech infračervené zářiče. Podle jejich vzájemné polohy dokážou snímače na monitoru vypočítat polohu ptáka v prostoru a jeho otáčení okolo libovolné osy. Když se tedy s ptákem přiblížíte k monitoru, software pohyb správně rozpozná jako posun po ose Z. Podobně se chovají brýle. Když si je nasadíte a natočíte hlavu, pootočí se i scéna na monitoru.

Leonar3Do.png Leonar3Do.png Leonar3Do.png Leonar3Do.png
Ovladač bird – pták – s ostny, které mají IR vysílač
Leonar3Do.png Leonar3Do.png Leonar3Do.png Leonar3Do.png
Trojice senzorů na monitoru snímá pohyb ptačího ovladače

Jako byste měli v rukou plastelínu

Modeláři už tuší, k čemu všemu je to dobré. Leonar3Do je ovladač pro 3D modelování na počítači. Oproti běžným softwarům, ve kterých se modeluje myší, tedy pomocí dvourozměrných pohybů v rovině, funguje Leonar3Do naprosto přirozeně jako by se vám na displeji vznášela třeba koule a vy si ji budete natáčet pohybem ptáka kolem osy. Ještě efektnější je samotná modelace. Chcete do koule udělat díru? Prostě ptáka zabodnete do hmoty, jako byste se vrtali ve skutečné plastelíně. Ovladač dokonce myslí na zpětnou vazbu, když jím tedy budete šermovat před monitorem a dotknete se třeba právě té naší vymodelované koule, zavrní, poněvadž má v sobě malý vibrátor.

Leonar3Do.png Leonar3Do.png
Modelování ptačím ovladačem v praxi

Třetí rozměr ale Leonar3Do získá až ve spojení s 3D brýlemi a speciálním monitorem. Pokud vše správně nastavíte a vaše oči nemají problém se současnou technologií 3D displejů, díky iluzi třetího rozměru se vám koule zobrazí opravdu pár centimetrů před obrazovkou. Můžete ji uchopit ptákem a posunem k tělu ji vytáhnete ještě dál k sobě, jako byste ji opravdu drželi v rukou.

Něco podobného uvidíte, pokud k modelování použijete 3D brýle

Modelujeme v LeoWorld

Leonar3Do nesupluje myš. Je to speciální ovladač, který funguje pouze v podporovaných programech. Součástí balení je několik výukových a demonstračních aplikací a k dispozici je i SDK pro vývojáře, jádrem je ale modelovací software LeoWorld. Jeho rozhraní se skládá z velkých kulatých tlačítek, která jsou uzpůsobena tomu, abyste se na ně trefili ptákem. Prostředí programu se na první pohled jeví jako omalovánka pro předškolní děti, ale zvládne toho poměrně dost.

Ukázka práce v modelovacím softwaru LeoWorld

Určitě se nehodí na všechny typy modelovacích akcí, velmi dobře mu jdou ale právě přirozené deformační úkony – tedy různé vytahování hmoty, stlačování hmoty a vše ostatní, co byste dokázali s hroudou skutečného jílu. V LeoWorldu dokážete vymodelovat tvář, figurku, virtuální krajinu i pravoúhlé objekty, ale není to CAD – zapomeňte na rozměry s přesností desetiny milimetru. Na to je opravdu lepší myš a jiný typ aplikací.

LeoWorld.png LeoWorld.png LeoWorld.png
Prostředí programu LeoWorld je upravené pro ovládání ptákem

Modelář si dále poradí s jednoduchou animací včetně práce s fyzikou, exportem do standardních formátů pro 3D (STL, OBJ, 3DS), zvládne základní práci se světly a součástí je samozřejmě i renderer, který hotovou scénu detailně vykreslí jak do barevného 2D, tak třeba stereofotografie a anaglyfu.

Konfigurace.png Nastavení.png Piškvorky.png Leobrush.png
Konfigurace Leonar3Da včetně monitoru pohybů (brýle a pták na druhém snímku se skutečně pohybují podle toho, jak nakláním hlavu a ruku s ptákem). Na posledních dvou snímcích pak výukové aplikace: piškvorky ve 3D a malování LeoBrush.

Pro modeláře, školy i architekty

Leonar3Do může dobře sloužit jako efektní výukový prostředek na školách, ale i jako intuitivní pomocná technologie pro profesionální grafická studia, architekty a další modeláře, kteří se nebojí sáhnout hluboko do peněženky. Pro všechny ostatní bude největší překážkou právě cena, základní verzi totiž u nás bude oficiální distributor be3D.cz prodávat za 14 520 korun s DPH. Verze Professional s možností velké projekce a tedy fakticky skutečné virtuální reality a dalšími programy se pak svou cenou vyšplhá až na 47 190 korun s DPH.

A nakonec promo video přímo od výrobce

Diskuze (26) Další článek: Zajezděte si v prohlížeči se vznášedlem z Windows 95

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,