Lenovo začíná působit i v ČR - sbohem, počítače IBM?

Znamená pro současné zákazníky IBM vstup Lenovo nějakou významnou změnu? Když před časem získala čínská společnost Lenovo divizi osobních počítačů IBM, vzbudilo to menší poprask. Tato transformace se nyní dostává i k nám a vzniká Lenovo Czech Republic. Pro zákazníky se toho ale na první pohled moc nezmění.

Kdo je kdo, aneb historie a současnost

Mezinárodní společnost Lenovo Group, která vznikla sloučením počítačové divize IBM a čínské společnosti Lenovo tedy nyní přichází "nově" i na náš trh pod názvem Lenovo Czech Republic. Tato transformace byla dokončena 1.8., staronovým ředitelem se stal Petr Toman, který dosud řídil českou divizi osobních počítačů IBM.

Co je tedy v současné době Lenovo vlastně zač? Tato mezinárodní společnost je tvořena původní Lenovo Group (45 %), dále již zmiňovanou PCD IBM (19 %) a několika významnými americkými investičními společnostmi. Momentálně je to třetí největší výrobce počítačů na světě, i když má ambice stát se světovou jedničkou.

Lenovo samotné (původní název Legend) vzniklo v roce 1984 a mělo celkem 11 zakladatelů. Vstupní kapitál byl přesně v duchu firem, vznikajících "v garáži" - pouhých 25 tisíc dolarů. Za relativně krátkou historii si firma vybudovala pozici technologického lídra a inovátora. V současné době má nové Lenovo 19 tisíc zaměstnanců a předpokládaný roční obrat nové společnosti by se měl pohybovat kolem 13 miliard dolarů.

IBM bylo vždy známou značkou převážně v korporátní sféře a běžný spotřebitel mohl tyto výrobky považovat spíše za zbytečný luxus. Někdy právem, někdy je to spíše zbytečný předsudek. V každém případě patří IBM druhé místo na světě dle obratu prodaných notebooků a v podnikatelském sektoru má velmi významnou pozici.

Čínské Lenovo je naproti tomu firmou "lidovější". Kromě stolních počítačů a notebooků vyrábí i inkoustové tiskárny, MP3 přehrávače, digitální fotoaparáty a velmi zajímavé mobilní telefony. Ale ani výrobky pro korporátní sféru nechybí, takže v portfoliu najdeme i servery a vysoce výkonné pracovní stanice. O tom, že se jedná o firmu velmi silnou svědčí i několik čísel. Patří jí například 27 % podílu na čínském trhu a v regionu Asie a Tichomoří (bez Japonska) je největší počítačovou společností.

Co se změní pro zákazníky?

Pětiletá strategická dohoda ukládá IBM preferovat výrobky Lenovo jako součást svého portfolia i pro své interní účely, IBM bude zase preferovaným dodavatelem finančních řešení a možností pro klienty Lenovo. Servisní služba IBM Global Services bude zajišťovat záruční a pozáruční servis pro Lenovo a rovněž zůstane po tuto dobu logo IBM na produktech. Pro stávající zákazníky IBM je důležitá kontinuita. Služby, na které byli zvyklí, budou fungovat dál a naopak by mělo dojít ke zlepšení.

Co se konkrétně České republiky týče, v současné době se vlastně nemění nic. Zůstává zachován dosavadní obchodní model nepřímého prodeje prostřednictvím distributorů a partnerů, takže Lenovo Czech Republic bude nadále využívat původních distribučních kanálů IBM, distribuční a servisní smlouvy se stávajícími partnery jsou převedeny na novou společnost. Podle slov Petra Tomana bude tento rok ještě ve znamení kontinuity a konsolidace. Není dosud přesně známo, kdy můžeme i na českém trhu očekávat nové produkty z původního portfolia čínského Lenovo, možná však už během příštího roku.

Projekt ThinkCentre

Novinky přecijen budou. Lenovo Czech Republik začne zakládat síť reprezentativních kontaktních bodů, tzv. ThinkCentre. První budou otevřeny počátkem října, během příštího roku pak budou "pokryta" významná krajská města. Budou mít úlohu určitých konzultačních a servisních středisek, kde bude mít zákazník možnost si vše "osahat". Primárně budou mít tedy funkci kontaktní, ale jelikož budou provozovány spolu s jednotlivými obchodními partnery, mohou zde provádět tyto subjekty vlastní komerční aktivity, tedy i prodej. Nebude to ale v žádném případě přímý prodej Lenovo.

Malé zamyšlení na závěr. Troufám si tvrdit, že i běžný člověk, který nemá se segmentem IT nic společného, alespoň někdy o značce IBM slyšel. Otázka tedy zní, jak vybudovat jméno značce Lenovo, aby byla stejně známa jako IBM. Určitě to nebude nic snadného, můžete si sami udělat vlastní průzkum, kdo z vašeho okolí tento název někdy slyšel. Zda se tedy podaří získat firmě do pěti let celosvětové prvenství a být nejznámější značkou počítačů, jak si předsevzala, to se teprve uvidí. Určitě to snadné nebude.

Diskuze (22) Další článek: Místo sexuálního obsahu se zobrazí text Koránu

Témata článku: Lenovo, IBM, Původní zakladatel, Kontinuita, Počítačová historie, Původní značka, Současná značka, Tichomoří, Původní společnost, Pozáruční doba


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu