Lenovo začíná působit i v ČR - sbohem, počítače IBM?

Znamená pro současné zákazníky IBM vstup Lenovo nějakou významnou změnu? Když před časem získala čínská společnost Lenovo divizi osobních počítačů IBM, vzbudilo to menší poprask. Tato transformace se nyní dostává i k nám a vzniká Lenovo Czech Republic. Pro zákazníky se toho ale na první pohled moc nezmění.
Lenovo začíná působit i v ČR - sbohem, počítače IBM?

Kdo je kdo, aneb historie a současnost

Mezinárodní společnost Lenovo Group, která vznikla sloučením počítačové divize IBM a čínské společnosti Lenovo tedy nyní přichází "nově" i na náš trh pod názvem Lenovo Czech Republic. Tato transformace byla dokončena 1.8., staronovým ředitelem se stal Petr Toman, který dosud řídil českou divizi osobních počítačů IBM.

Co je tedy v současné době Lenovo vlastně zač? Tato mezinárodní společnost je tvořena původní Lenovo Group (45 %), dále již zmiňovanou PCD IBM (19 %) a několika významnými americkými investičními společnostmi. Momentálně je to třetí největší výrobce počítačů na světě, i když má ambice stát se světovou jedničkou.

Lenovo samotné (původní název Legend) vzniklo v roce 1984 a mělo celkem 11 zakladatelů. Vstupní kapitál byl přesně v duchu firem, vznikajících "v garáži" - pouhých 25 tisíc dolarů. Za relativně krátkou historii si firma vybudovala pozici technologického lídra a inovátora. V současné době má nové Lenovo 19 tisíc zaměstnanců a předpokládaný roční obrat nové společnosti by se měl pohybovat kolem 13 miliard dolarů.

IBM bylo vždy známou značkou převážně v korporátní sféře a běžný spotřebitel mohl tyto výrobky považovat spíše za zbytečný luxus. Někdy právem, někdy je to spíše zbytečný předsudek. V každém případě patří IBM druhé místo na světě dle obratu prodaných notebooků a v podnikatelském sektoru má velmi významnou pozici.

Čínské Lenovo je naproti tomu firmou "lidovější". Kromě stolních počítačů a notebooků vyrábí i inkoustové tiskárny, MP3 přehrávače, digitální fotoaparáty a velmi zajímavé mobilní telefony. Ale ani výrobky pro korporátní sféru nechybí, takže v portfoliu najdeme i servery a vysoce výkonné pracovní stanice. O tom, že se jedná o firmu velmi silnou svědčí i několik čísel. Patří jí například 27 % podílu na čínském trhu a v regionu Asie a Tichomoří (bez Japonska) je největší počítačovou společností.

Co se změní pro zákazníky?

Pětiletá strategická dohoda ukládá IBM preferovat výrobky Lenovo jako součást svého portfolia i pro své interní účely, IBM bude zase preferovaným dodavatelem finančních řešení a možností pro klienty Lenovo. Servisní služba IBM Global Services bude zajišťovat záruční a pozáruční servis pro Lenovo a rovněž zůstane po tuto dobu logo IBM na produktech. Pro stávající zákazníky IBM je důležitá kontinuita. Služby, na které byli zvyklí, budou fungovat dál a naopak by mělo dojít ke zlepšení.

Co se konkrétně České republiky týče, v současné době se vlastně nemění nic. Zůstává zachován dosavadní obchodní model nepřímého prodeje prostřednictvím distributorů a partnerů, takže Lenovo Czech Republic bude nadále využívat původních distribučních kanálů IBM, distribuční a servisní smlouvy se stávajícími partnery jsou převedeny na novou společnost. Podle slov Petra Tomana bude tento rok ještě ve znamení kontinuity a konsolidace. Není dosud přesně známo, kdy můžeme i na českém trhu očekávat nové produkty z původního portfolia čínského Lenovo, možná však už během příštího roku.

Projekt ThinkCentre

Novinky přecijen budou. Lenovo Czech Republik začne zakládat síť reprezentativních kontaktních bodů, tzv. ThinkCentre. První budou otevřeny počátkem října, během příštího roku pak budou "pokryta" významná krajská města. Budou mít úlohu určitých konzultačních a servisních středisek, kde bude mít zákazník možnost si vše "osahat". Primárně budou mít tedy funkci kontaktní, ale jelikož budou provozovány spolu s jednotlivými obchodními partnery, mohou zde provádět tyto subjekty vlastní komerční aktivity, tedy i prodej. Nebude to ale v žádném případě přímý prodej Lenovo.

Malé zamyšlení na závěr. Troufám si tvrdit, že i běžný člověk, který nemá se segmentem IT nic společného, alespoň někdy o značce IBM slyšel. Otázka tedy zní, jak vybudovat jméno značce Lenovo, aby byla stejně známa jako IBM. Určitě to nebude nic snadného, můžete si sami udělat vlastní průzkum, kdo z vašeho okolí tento název někdy slyšel. Zda se tedy podaří získat firmě do pěti let celosvětové prvenství a být nejznámější značkou počítačů, jak si předsevzala, to se teprve uvidí. Určitě to snadné nebude.

Témata článku: IBM, Lenovo, Původní společnost, Původní zakladatel, Současná značka, Původní značka, Počítačová historie, Pozáruční doba

22 komentářů

Nejnovější komentáře

  • viewsonic 11. 9. 2005 13:20:37
    v produktech se nic nezmeni, chysta se pouze redukce platu a vyhod u...
  • Witt 10. 9. 2005 19:55:32
    Nejvic se bojim že z krásně ošklivýho a konzervativního thinkpadu udělaj...
  • Peter Lehotsky, Peter Lehotsky 9. 9. 2005 16:10:59
    Zajimas se dvacet let ale psat a cist jeste neumis? Vole mas to v...
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 35

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 19

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

** Roboty se v mnoha oblastech používají už dlouho, ale nyní přichází nová éra ** Roboty jsou chytřejší a poradí si s komplexními úkoly ** Náhrada lidí přijde rychleji a ve velkém

20.  7.  2017 | Karel Javůrek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?