Notebooky | Linux | Fedora | Lenovo | ThinkPad

Lenovo začalo prodávat ThinkPad X1 Carbon s Fedorou. Přibudou ještě další dva kousky

Lenovo zařazuje do své nabídky tři notebooky, které bude pohánět Linux. Na tom by nebylo nic až tak zajímavého, kdyby tím Linuxem nebyla Fedora a notebookem vrcholný model ThinkPad X1 Carbon osmé generace.

Čínský výrobce cílí na profesionály, kteří občas Windows prostě nevyžadují. Ačkoli je u tak drahého notebooku položka za operační systém takřka zanedbatelná a cílová skupina nemá problém si systém nahradit, má nasazení notebooků s Linuxem přímo od výrobce smysl. Je tím zaručeno, že v notebooku nebude žádný problém s kompatibilitou, chybějícími ovladači atp. 

Prvním notebookem Lenova s operačním systémem Fedora je již zmiňovaný ThinkPad X1 Carbon osmé generace. Na americkém trhu se již začal prodávat a výrobce jej zatraktivnil zaváděcí slevou. Následovat budou ještě modely ThinkPad P1 Gen2 a ThinkPad P53.

Notebooky s Linuxem nejsou v nabídce všude. U nás už se sice nový ThinkPad X1 Carbon také objevil, ale výhradně s Windows 10 Pro. Je to mimochodem nová generace tenkého karbonového manažerského noteoboku, která je nově osazena procesory Intel 10. generace. Základní model s Intel Core i5 10210U, 14" displeje s rozlišením Full HD, 8 GB RAM a 256GB SSD vyjde na 53 990 Kč. 

ThinkPady řady P nejsou o nic levnější, jedná se o výkonné pracovní stanice s výkonnějšími „Háčkovými“ procesory a grafikami Nvidia Quadro. Ceny startují kolem sedmdesáti tisíc a stoupají až přes stovku.

Diskuze (9) Další článek: Nvidia zabíjí SLI. Zapojení dvou karet do společného výkonu je možné jen s drahou GeForce RTX 3090

Témata článku: Windows, Notebooky, Linux, Intel, SSD, Fedora, Lenovo, ThinkPad, Operační systém, DAL, Windowsfx, Notebook, Kousek, Generace, Full HD, Nvidia Quadro, CARB, Think