Notebooky | Linux | Lenovo | Fedora | ThinkPad

Lenovo začalo prodávat ThinkPad X1 Carbon s Fedorou. Přibudou ještě další dva kousky

Lenovo zařazuje do své nabídky tři notebooky, které bude pohánět Linux. Na tom by nebylo nic až tak zajímavého, kdyby tím Linuxem nebyla Fedora a notebookem vrcholný model ThinkPad X1 Carbon osmé generace.

Čínský výrobce cílí na profesionály, kteří občas Windows prostě nevyžadují. Ačkoli je u tak drahého notebooku položka za operační systém takřka zanedbatelná a cílová skupina nemá problém si systém nahradit, má nasazení notebooků s Linuxem přímo od výrobce smysl. Je tím zaručeno, že v notebooku nebude žádný problém s kompatibilitou, chybějícími ovladači atp. 

Prvním notebookem Lenova s operačním systémem Fedora je již zmiňovaný ThinkPad X1 Carbon osmé generace. Na americkém trhu se již začal prodávat a výrobce jej zatraktivnil zaváděcí slevou. Následovat budou ještě modely ThinkPad P1 Gen2 a ThinkPad P53.

Notebooky s Linuxem nejsou v nabídce všude. U nás už se sice nový ThinkPad X1 Carbon také objevil, ale výhradně s Windows 10 Pro. Je to mimochodem nová generace tenkého karbonového manažerského noteoboku, která je nově osazena procesory Intel 10. generace. Základní model s Intel Core i5 10210U, 14" displeje s rozlišením Full HD, 8 GB RAM a 256GB SSD vyjde na 53 990 Kč. 

ThinkPady řady P nejsou o nic levnější, jedná se o výkonné pracovní stanice s výkonnějšími „Háčkovými“ procesory a grafikami Nvidia Quadro. Ceny startují kolem sedmdesáti tisíc a stoupají až přes stovku.

Diskuze (9) Další článek: Nvidia zabíjí SLI. Zapojení dvou karet do společného výkonu je možné jen s drahou GeForce RTX 3090

Témata článku: Notebooky, Windows, Linux, Intel, SSD, Lenovo, Fedora, ThinkPad, Operační systém, Nvidia Quadro, Kousek, Generace, Full HD, Notebook


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 3

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 129


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně