Lenovo Yoga Tablet: Nízká cena, skvělý design

Vyberte si ze tří možností: nízká cena, skvělý design nebo špičkový výkon? Nemůžete mít všechny tři, něco obětujete.

Lenovo v Miláně představilo dle svých prohlášení nejdůležitější produkt letošního roku. Dokonce najalo i Ashtona Kutchera pro sérii vtipných spotů propagujících Lenovo a hlavně nový Yoga Tablet. Ten, ač nevypadá jako levný tablet, dokáže oslovit cenou a netradičním řešením.

Kovová placka s válečkem

Jakkoli se zdá, že na designu tabletu není co vymýšlet, Lenovo Yoga Tablet je trochu jiný. Charakteristickým pro něj je provedení akumulátoru formou válečku po straně podobně, jak jsme to dříve vídali  u notebooků Sony Vaio, dokonce je tam i stejně umístěný hlavní vypínač.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tablet ukrývá v hrbu s akumulátorem i výklopný kovový stojánek. Z jedné strany sluchátka, z druhé výrazný vypínač.

Díky přenesení akumulátorů na bok se Lenovu podařily dva cíle: tablet je tenký (ale upřímně ne tenčí než iPad) a současně udávaná výdrž na akumulátor je obdivuhodných 18 hodin (mix videa, webu a čtení). Navíc se v tomto válečku na straně ukrývá výklopný stojánek. Tablet se za akumulátor dobře drží i jednou rukou a díky stojánku tablet bez problémů stojí na stole nebo je podepřený pro pohodlné psaní. Design je skvělý, kovové provedení dává pocit jistoty a odolnosti, silný akumulátor také zaslouží pochválit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bluetooth klávesnice se magnety přichytí na displej. Rozložení je tradiční, nechybí ani touchpad, zatím ale píše jen anglicky. Nabíjí se netradičním konektorem přes USB.

Současně s tabletem budou k dostání i obaly a také externí bluetoothová klávesnice. Tak se magnety umí přichytit k tabletu a při sejmutí z tabletu zapne displej. Udávaná výdrž je 75 dní, přičemž se nabíjí přes netradiční USB kabel. Testovaný předprodejní kus ale neumí české rozložení, jen anglické.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stereoreproduktory míří vpřed a pomáhá jim Dolby Digital, nehrají úžasně, ale pro pohodlný poslech to stačí. Stojánek použijete i pro lepší psaní na stole. Vzadu se ukrývá slot pro MicroSD kartu, s 3G se u nás nepočítá.

Co už ale není tak úchvatné, je výkon. Lenovo si zvolilo procesor Mediatek MTK 8125 na 1,2 GHz (v Antutu výsledek 13 488, v 3DMarku Ice Storm pak 2937), 1 GB RAM, 16 GB vnitřní paměti dále rozšiřitelné přes microSD kartu. Systém Android 4.2.2 má jen lehkou úpravu, která ničemu nepřekáží.

Výkonem omezené, ale levné

Upřímně ale nejvíc vadí displej. Na 10 palců použitých 1280×800 bodů je prostě dnes v tabletech málo. Naštěstí tyto parametry vyvažuje cena. V případě desetipalcové verze bude 299 euro (nějakých 7 500 Kč), osmipalcová varianta pak bude jen za 229 euro (přibližně 5 700 Kč).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní kamera se schovala k vypínači. Výkon v Antutu je na dnešní poměry podprůměrný.S doplňkovou klávesnicí vypadá tablet použitelně i pro delší psaní.

Po prvních hodinách života s tabletem Lenovo Yoga Tablet jsem si rychle zvykl na nový design. Provedení je robustní a nikde na něm není vidět nízká cena. Tablet sice vypadá jinak, ale úchop za vystouplý akumulátor se zažije velmi rychle. Největší slabinou je displej. Když je dnes normou Full HD na 7 palcích, je notebookové rozlišení 1280×800 bodů na 10 palcích opravdu krokem zpět. Sice díky tomu slabší procesor nemá tolik práce, pro čtení webu nebo časopisů to ale není nic úžasného. Nabízí se rovnou přirovnání k Nexusu 7 předchozí generace s podobným rozlišením displeje a výkonem. Pokud vám starší Nexus 7 nepřipadá pomalý, Yoga Tablet vás nezklame.

Upřímně má ale Yoga Tablet dobrou šanci na trhu uspět. Je pěkný, dlouho vydrží, stojánek pomáhá při používání a současně je cena velmi příznivá. Na nějaké to menší hraní stačit bude, web se na tom dá číst taky, a nižší cena není na pohled vidět.

Lenovo Yoga Tablet

ProcesorMT8125, Quad Core 1.2GHz
Operační systémAndroid 4.2.2 Jelly Bean
Displej a rozlišení8” nebo 10” 1280x800, 178° pozorovací úhly
PaměťRAM: 1GB LP-DDR2 memory
ÚložištěInterní paměť: 16GB/32GB eMMC
Externí paměť: až 64 GB micro-SD card
ZvukDva přední reproduktory s Dolby Digital Plus DS1, mikrofon s potlačením šumu
KonektoryMicro USB, až 64 GB micro SD, 3.5mm audio jack
Bezdrátové sítě802.11b/g/n Wi-Fi , Bluetooth 4.0
Kamera5MP zadní, 1.6M HD přední kamera
AkumulátorYoga Tablet 8: 6000 mAh, Yoga Tablet 10: 9000 mAh, až 18 hodin výdrže
HmotnostYoga Tablet 8: 401 gramů, Yoga Tablet 10: 605 gramů
RozměryYoga Tablet 8: 213 x 144 x 3.0-7.3 mm (bez započítání tloušťky akumulátoru)

Cestu redaktora na tiskovou konferenci v Miláně hradila společnost Lenovo

Diskuze (22) Další článek: Áčkové filmy a seriály online: ještě dlouho si počkáme

Témata článku: Hardware, Lenovo, Tablety, Design, České rozložení, Magnet, Yoga, Cena, Nejdůležitější produkt, Antutu, Externí paměť, Storm, MicroSD, Dolby Digital Plus, Yoga Tablet, Tab, Dolby Digital, Klávesnice na tablet, Lenovo Yoga 2 Pro, Klávesnice Lenovo, Lenovo Yoga 3 Pro, Kovový stojan, Lenovo Yoga, Micro SD, Web Design, Levné notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači