Lenovo Yoga 3 Pro: mistr prvního dojmu [test]

Novinka Yoga 3 Pro se konkurenci překlopných displejů vzdaluje revolučním provedením kloubu a také výslednou tloušťkou notebooku.

Na první pohled upoutá nové provedení kloubu připomínající pásek hodinek. Jemné ozubené převody zajišťují potřebnou tuhost a současně plynulou změnu tvaru, větší dílky vyplňují prostor. Datový plochý kabel propojující základnu notebooku s displejem pak vede uprostřed kloubu. Lenovo použilo přes 800 dílků, protože i jednotlivé jemné díly s převody jsou složeny z pěti samostatných plíšků. 

Paradoxně jemné filigránské provedení kloubu kontrastuje s rovnými plochami na víku a může tak působit nevyváženým dojmem se zbytkem notebooku. Volnější větší dílky pak také chřestí, když po nich přejíždíte prsty.

Testujeme stříbrnou verzi, ale vnější kryty můžete mít ve třech různých barevných provedeních: stříbrná, šampaňská (něco mezi stříbrnou a fialovou) a oranžová. Kryty jsou ze slitiny hořčíku pro zvýšenou odolnost a nízkou hmotnost. Hmotnost spadla pod pod 1,2 kg, čímž je lepší než dosavadní rekordman Toshiba Z30 bez dotykového displeje (Z30t s dotykovým displejem je těžší).

Tenčí s více konektory

Rekordní je tady i celková tloušťka notebooku: 12,8 mm včetně dotykového displeje. To se samozřejmě muselo podepsat i na dostupných konektorech, takže nehledejte síťový konektor a HDMI je jen ve verzi microHDMI. Tři USB porty je překvapivě více než u předchozí tlustší verze Yoga 2 Pro. Třetí port totiž tady slouží i jako konektor pro připojení napájení. Drobný zub na konektoru zapadne jen do tohoto speciálního konektoru, který můžete případně použít jako třetí USB. Jeden z USB portů můžete použít pro dobíjení mobilního telefonu, protože dokáže dávat přes 1 A na výstupu.

YOGA 3 Pro_Clementine Orange_tour_01.jpgYOGA 3 Pro_Clementine Orange_tour_02.jpg
YOGA 3 Pro_Clementine Orange_tour_03.jpgYOGA 3 Pro_Clementine Orange_tour_04.jpg
Boční pohled na dostupné konektory

Dále najdete čtečku SD karet, bohužel se nezasouvají plně do těla notebooku, a audiokonektor spojující sluchátka s mikrofonem. Na boku je také vypínač a ovládání hlasitosti, zámek rotace a recovery tlačítko, to kvůli různým režimům práce s notebookem.

Kompromisy na klávesnici

Nehledě na vnější barvu je vnitřek notebooku s klávesnicí vždy černý. Plocha okolo klávesnice má ale velmi příjemnou povrchovou úpravu měkčené protiskluzové gumy, připomíná záda Nexus 7 nebo Galaxy S5. Oceníte to nejen při položení dlaní při psaní, ale také při postavení na stůl klávesnicí dolů, kdy notebook neklouže po stole.

YOGA 3 Pro_Clementine Orange_tour_10.jpg
F1 až F12 zmizelo spolu s několika dalšími klávesami. Samotný počítač je totiž v proužku nad klávesnicí, vše ostatní je baterka

Klávesnice ovšem představuje nejvýraznější kompromis notebooku. Chybí totiž horní řada F kláves, které nyní tisknete s Fn přepínačem. Zmizely i klávesy Insert, Pause, Break. Z pomocných tlačítek zůstalo jen PrtSc, které zabralo místo vpravo od mezerníku, kde bývalo tlačítko pro kontextovou nabídku. Nejvíc se bojím ztráty klávesy Insert, kterou nestisknete ani nějakou kombinací. Podobně zjednodušené rozložení používá i Acer u modelu S7, kde víme, že se na to zvyknout dá. Alespoň nemusíte Alt-F4 řešit trojhmatem Fn-Alt-4, stačí Fn-Backspace. Na druhou stranu zase tento dvojhmat jednou rukou nedáte.

I u takto tenkého notebooku je klávesnice podsvícená. Jednotlivá tlačítka mají průsvitné boky, takže jejich obrysy jasně vidíte, díky bílým popiskům na černých klávesách také podsvícení nesnižuje čitelnost klávesnice na světle. Celá klávesnice je zanořená pod boky, aby se tlačítka netiskla při položení na stůl. Klávesnice se ale stejně při přetočení displeje o více než 180° vypne.  Zanoření plus malá tloušťka ale nenechává tlačítkům velkou dráhu. Proto je klávesnice o chlup horší než na nekonvertibilních noteboocích Lenovo.

Jemný displej zůstává

Lesklý dotykový IPS displej s jemným rozlišením 3200 × 1800 bodů jako u Yoga 2 Pro doplňují silnější okraje pro lepší držení v režimu tabletu. Na spodní straně nechybí dotykové tlačítko Windows, které ale musíte více podržet. Díky IPS oceníte skvělé pozorovací úhly a vynikající barvy. Oproti špičkovým IPS displejům jen cítíme horší dynamický rozsah, kdy prokreslení tmavých odstínů není tak kvalitní. Vysoké rozlišení displeje dnes už většinu aplikací a Windows 8.1 nezaskočí, případně si můžete nastavit přesně poloviční 1600×900,  jen texty nebudou tak vyhlazené a ostré.

YOGA 3 Pro_Clementine Orange_tour_016.jpgYOGA 3 Pro_Clementine Orange_tour_05.jpgYOGA 3 Pro_Clementine Orange_tour_09.jpg
Tenké rozměry oslní na první pohled

Střídmé Core M

V případě Yoga 3 Pro testujeme poprvé počítač s procesorem Core M. Konkrétně tu nejméně výkonnou řadu Y zaměřenou na tenké tablety a notebooky bez ventilátorů. Použitý 5Y70 na frekvenci 1,1 GHz má nejvyšší spotřebu 4,5W a dá se uchladit pasivně, přesto jej tady doplňuje ventilátor. Nikde na těle notebooku nenajdete nasávací nebo vyfukovací otvory, ventilátor ale při zátěži uslyšíte.

Výkon procesoru přibližně odpovídá Core i5 v předchozí generaci Yoga 2 Pro. Yoga 3 Pro se ale nebude zatím nabízet s výkonnějším procesorem, takže starší Yoga 2 Pro s Core i7 bude výkonnější. Úspornost se promítá do dlouhé výdrže. Ta se upřímně zásadně od minulé generace nezměnila, pohodlně dostanete 6 hodin při práci s WiFi, ale notebook toho dosahuje jen s 44Wh baterkou. Předchozí měla kapacitu 54 Wh.  Při maximální zátěži, třeba při hraní her, výdrž sahá k 3:20 h. S vypnutou Wi-Fi a lehkou prací se dostanete přes 9 hodin.

vnitřek notebooku
Vpravo nahoře vidíte SSD a Wi-Fi kartu, vlevo je malý ventilátor

Vnitřní paměť 8 GB nerozšíříte, po odšroubování spodního krytu můžete vyměnit jen SSD ve slotu M.2 nebo WiFi kartu. Použitý rychlý 256GB disk a 802.11ac karta ale po výměně rozhodně nevolají.

Málo balastu

Lenovo si neodpustilo a přibalilo na notebook několik programů navíc. Oceníte OneKey Optimizer pro snadné přepínání režimů, správu baterky a optimalizaci systému. Méně využitelné je Harmony upravující režimy noteboku při překlápění a na ošklivém konci je Lenovo Photo Master pro prohlížení fotek, který vlezle nahrazuje základní funkci systému Windows a nic přitom neumí. Alespoň se v základu nespouští McAfee a vše můžete rychle odinstalovat.

Návrat ke stylu

Yogu 3 Pro nelze brát jako přímého nástupce Yogy 2 Pro. Je sice tenčí a lehčí, ale výkon je horší a klávesnice zavádí příliš mnoho kompromisů. Proto ostatně Yoga 2 Pro zůstává v nabídce, a kdo chce vyšší výkon za nižší cenu, může s klidem sáhnout po starším modelu.

Když Lenovo uvedlo první Yogu, byl to tenký stylový ultrabook za mírně vyšší cenu, později přibyla verze Pro s jemným rozlišením displeje a zaměřením na náročné zákazníky. Letos ale šla Yoga 2 směrem snížení ceny, levnějších materiálů a horšího výkonu. Vyšší Pro verzi zase doplnil Thinkpad Yoga, který více oslovuje náročné podnikové zákazníky. Yoga 3 Pro se tak vrací do uvolněného prostoru pro stylový tenký ultrabook s výkonem tak akorát. Cena za tento styl by měla začínat na 34 000 Kč. Náročnější uživatelé si vyberou Thinkpad Yoga nebo Yoga 2 Pro. Základní Yoga 2 pak hraje roli vstupního levného modelu s menším důrazem na styl a eleganci. 

Naměřili jsme

PCMark 7 (overall) 4458 bodů
PCMark 7 (productivity) 2306 bodů
PCMark 7 (computation) 13650 bodů
PCMark 7 (system storage) 5406 bodů
Cinebench R15 (single CPU) 64-bit 45 bodů
Cinebench R15 (multiple CPU) 64-bit 154 bodů
Cinebench R10 (single CPU) 64-bit 4285 bodu
Cinebench R10 (multiple CPU) 64-bit 7299 bodů
3DMark (Ice Storm) 22723 bodů
3DMark (Cloud Gate) 3002 bodů
3DMark (Fire Strike) 417 bodů
Resident Evil 5 (FHD, dx10, vd) 14,3 fps
Výdrž - slabá zátěž bez WiFi 9:28 h
Výdrž - náročné weby přes WiFi 5:52 h
Výdrž - přehrávání 1080p videa 4:57 h

Technické parametry

Procesor Intel Core M 5Y70 1,1 GHz (1,3 GHz Turbo)
Operační systém Windows 8.1
Grafika Integrovaná grafická karta Intel 5300
Paměť 8 GB DDR3L
Displej 13,3" dotykový displej QHD+ (3200 × 1800)
Webkamera 720p
Úložiště 256 GB SSD
Zvuk stereo reproduktory JBL
Baterie 44 Wh
Konektivita Bluetooth 4.0, 802.11ac Wi-Fi
Konektory 2× USB 3.0, 1× vstup napájení s funkcí USB 2.0, čtečka paměťových karet 4 v 1 (SD, MMC, SDXC, SDHC), výstupní konektor micro HDMI, sdružený audio konektor
Rozměry (Š × H × V) 330 mm × 228 mm × 12,8 mm
Hmotnost 1,19 kg
Diskuze (23) Další článek: Wi-Fi v Londýně je zdarma díky Mastercard

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,