Do redakce dorazil ultrabook Yoga 13, který nabízí perfektní parametry notebooku a díky unikátní konstrukci i možnosti tabletu. Jak to může fungovat v praxi?
Téměř rok po svém představení se na náš trh konečně dostal ultrabook s unikátní konstrukcí Lenovo Yoga. Kloub notebooku umožňuje překlopení displeje až zcela na druhou stranu základny, čímž se z notebooku stane tablet. Rovněž umožňuje provoz jako stolní all-in-one počítač. Yoga nám dorazila do redakce a vzhledem k tomu, jaký je to unikátní stroj, připravili jsme pro vás ještě před standardním videotestem tuto fotogalerii doplněnou o první dojmy.

Na první pohled běžný notebook, ale tento umí neobvyklé jogínské cviky
K dispozici máme model Yoga 13, tedy třináctipalcovou verzi s procesorem Core i7 a plnohodnotným systémem Windows 8. V nabídce je ještě menší model s jedenáctipalcovým displejem, ovšem vybavený Tegrou 3 a omezenými Windows 8 RT.

Že i na obalu záleží ví už nejen u Applu. V balení je přiměřeně malý a placatý napájecí adaptér.
Víc notebook než tablet
Yoga 13 je i přes své další schopnosti především notebook, respektive ultrabook. Nabízí tenké tělo, kvalitní materiály a jen tak mimochodem můžete vzít tento počítač do ruky i trochu jinak. Konstrukční zpracování si zaslouží pochvalu, všechno je bezvadně pevné. Ale možná až moc, otevírat notebook jde velmi ztuha.

Je to placka, tloušťka činí necelých 17 mm. Konektorová výbava není žádná velká hitparáda.
Přetočením displeje „na záda“ dostaneme poněkud větší, tlustší a těžší tablet. Zřejmě první otázkou, která každého napadne, je, zda klávesnice vespod zůstane aktivní. Nezůstane, ale i tak je to divný pocit, když přístroj nedržíte prsty za něco zcela pevného. Ale na to by se asi zvyknout dalo.

Postup při rozevírání Yogy
Ať už položíte Yogu na stůl jako tablet, nebo postavíte do polohy s klávesnicí dolů a displejem k uživateli, což má simulovat all-in-one počítač, bude přístroj spočívat na straně s klávesnicí. Samotná klávesnice se schová pod vyvýšený profil, ale jinak vše leží na celé ploše a touchpadu. Hrozí tak poškrábání a ani stabilita na stole není příkladná. Chtělo by to třeba nějak nenápadně zakomponovat pryžové opěrné body, jako jsou vespod základny.


Schopná provozu na různé způsoby, ale nejlíp to jde stejně při tom prvním
Povrch je matný, protiskluzový. Na spodní ploše nejsou otvory chlazené, vše je hnáno průduchem na zadní hraně. Při nenáročné práci s internetem se ale větrák ani neroztočí.
Postaveno na kvalitním hardwaru
Velice potěšil displej. Technologie IPS je znát, pozorovací úhly jsou bezvadné. Rozlišení sice není Full HD, ale i tak je o něco vyšší oproti standardu a na 13" úhlopříčku je 1600 × 900 bodů dostačující. Snad už je zbytečné psát, že je displej dotykový.

Displej se povedl. IPS a vyšší rozlišení dělá své.
Počítač je velmi svižný. Ještě aby ne, když je uvnitř Intel Core i7 Ivy Bridge, 128 GB SSD a 8 GB RAM. Solidní konfigurace a nevšední konstrukce dávají tušit, že to nebude levné. Třicet tisíc není málo, ale zdá se to být cena docela přiměřená.


Zajímavé detaily: vypínací tlačítko a kolébka zesilování; průduchy chlazení v tabletové poloze; masivní kloub; i přes dotykový displej nechybí velký touchpad; klávesnice patří mezi ty lepší, bohužel ale není podsvícená; pryžové nožky na spodku; zapínací tlačítko; povrch je matný, na omak jakoby měkký
Stroj váží kilo a půl, tloušťku má 17 mm. To jsou velmi dobré hodnoty na ultrabook, ale na tablet už ne. Pokud byste hledali něco, co více využijete jako tablet, porozhlédněte se po řešení počítače ve formě tabletu s klávesnicovým dockem. Yoga je pro uživatele, kteří budou počítač používat převážně jako notebook a třeba jen na nějakou prezentaci si displej přetočí.