Lenovo uvádí nové ThinkPady s čipy Ivy Bridge

Nové 22nm mobilní čipy od Intelu s architekturou Ivy Bridge jsou základem nových ThinkPadů řady L, T, X a W. Různé rozměry i ceny, ze kterých si vybere každý.

Trh již začínají ve velkém zaplavovat nové notebooky, které jsou založeny na nových 22nm čipech Ivy Bridge od Intelu, které přináší nejen vyšší výkon a mnohem lepší grafický čip, ale také sníženou velikost a především to nejdůležitější – nižší spotřebu.

Dalším výrobcem, který oficiálně představil nové a vylepšené modely je i společnost Lenovo. K dispozici jsou nové notebooky ze čtyř řad, takže si uděláme alespoň malý souhrn, co nabízí.

Lenovo ThinkPad série L: pro nenáročné

Řada notebooků ThinkPad L představuje zatím dva modely s označením L430 a L530, které jsou určeny především pro nenáročné uživatele. Jak je z názvu patrné (stejně tak i u jiných řad), jedná o čtrnáctipalcový a patnáctipalcový model.

Klepněte pro větší obrázek
Lenovo ThinkPad L430 se čtrnáctipalcovým displejem

Oba notebooky mají displeje s rozlišením 1 366 × 768 (300 nit), což může být pro někoho poměrně málo, alespoň vzhledem k tomu, že například takový Asus již chystá třináctipalcové notebooky s Full HD displejem. Kupovat si nový notebook s tak nízkým rozlišením může určitě někoho odradit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Výbava zahrnuje rychlé porty USB 3.0 (Intel již novou generaci USB podporuje přímo v čipsetu), samostatnou grafickou kartu až s 2 GB paměti, výstup mini DisplayPort a také ExpressCard slot. Zvuk by měl být o trochu kvalitnější díky certifikaci Dolby Digital Audio a výdrž by se měla dostat až na 9,5 hodin. Cena za základní konfigurace začíná na 879 dolarech, tedy v přepočtu na naše lokální podmínky přibližně 20 000 Kč s DPH.

Lenovo ThinkPad série T: střední třída s lepším displejem

Oblíbená střední třída notebooků ThinkPad T, která je zároveň i nejprodávanější, obsahuje čtrnáctipalcový model ThinkPad T430 (T430s) a patnáctipalcový T530, které jsou tak nástupci starších T420 (T420s) a T520.

Klepněte pro větší obrázek
Lenovo ThinkPad T530 s rozlišením displeje 1 600 × 900

Nová generace je tenčí a lehčí než předchozí, všechny modely mají webkamery s rozlišením 720p, u verzí s procesory Core i7 lze nalézt i port Thunderbolt, včetně samotného mini Displayport výstupu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Rozlišení displejů je 1 600 × 900, mezi technologiemi je například RapidCharge pro rychlejší nabíjení (80 % baterie se nabije za 30 minut), nebo RapidResume, RapidBoot a RapidConnect pro rychlejší práci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Koncové ceny u modelů ThinkPad T430 a T530 začínají na stejných 879 dolarech (přibližně 20 000 Kč s DPH), za nižší hmotnost modelu T430s si ale připlatíte, jeho cena totiž startuje na 1 400 dolarech (přibližně 32 000 Kč s DPH).

Lenovo ThinkPad série X: když stačí dvanáct palců

Řada ThinkPad X má dva modely s označením ThinkPad X230 a X230t, které mají menší 12,5″ displeje s technologií IPS (300 niz), která zajišťuje výborné pozorovací úhly a tedy i lepší barevné podání pod různým úhlem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Model ThinkPad X230t je konvertibilní s dotykovým displejem, takže ho lze použít i jako náhradu tabletu

Ultrapřenosné notebooky s hmotností pod 1,3 kg mají samozřejmě porty USB 3.0, HD webkameru, kvalitní zvuk, možnost podsvícené klávesnice nebo miniDisplayport.

  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konvertibilní model ThinkPad X230t, který má dotykový displej, lze proměnit na formu tabletu, což ale pochopitelně znamená i vyšší základní cenu, která je 1 479 dolarů (přibližně 34 000 Kč s DPH). Model ThinkPad X230 začíná na ceně 1 179 dolarů (přibližně 27 000 Kč s DPH).

Lenovo ThinkPad W530 pro náročné s vysokým výkonem

V sérii W se nachází jediný model ThinkPad W530, který má patnáctipalcový displej s možností Full HD rozlišení (270 nit, IPS, Xrite Color Calibrator), podsvícenou klávesnici, Displayport (1.2) a výkonnou profesionální grafickou kartu Quadro od Nvidie s certifikací pro programy jako AutoCAD, 3ds Max, Maya, Creo, CATIA, SolidWorks, Inventor, Revit, Pro/E a další. Pro náročné úlohy lze notebook vybavit až 32 GB operační paměti a 1TB pevným diskem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
ThinkPad W530 je zaměřen na maximální výkon pro profesionály 

Vzhledem k potřebě vysokého výkonu, jsou v nabídce mobilní čtyřjádrové procesory Core i7 (Ivy Bridge), pro pohodlné pracovní použití lze s dodatečným dokem připojit až tři externí displeje. Při využití i displeje notebooku se tak lze dostat až na čtyři běžící displeje s vysokým rozlišením. Cena základní konfigurace začíná na 1 529 dolarech (přibližně 35 000 Kč s DPH).

Diskuze (45) Další článek: Sony natočí film o Jobsovi. Zapojí se scénárista The Social Network

Témata článku: Hardware, Notebooky, Čipy, Lenovo, ThinkPad, Ivy Bridge, Čip, Patnáctipalcová verze, Jediný model, Pracovní použití, Calibra, Len, Dolby Digital, Konvertibilní model, Mobilní čtyřjádro, Lenovo Thinkpad, Ultrapřenosný notebook, Nový čip, Notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači