Lenovo ThinkPad X300: exkluzivní test

Nový topmodel řady ThinkPad jsme otestovali při „CeBITové zátěži“ a podrobili redakčnímu testu. Jak se osvědčil?
Kapitoly článku

Každý výrobce má svojí „vlajkovou loď“, ten nejlepší produkt, který svým věhlasem a vlastnostmi může prodávat i ty méně obdařené sourozence. Přesně do této oblasti by se dal ThinkPad X300 zařadit. Týden používání nejnovějšího ThinkPadu potvrdil, že černé hranaté notebooky jsou pořád skvělé pracovní nástroje. Lenovo si s novým „Xkem“ docela věří a nutno podotknout, že má proč. Funkcemi a technologiemi napěchovaný notebook v štíhlém těle nabízí mnohem více užitné hodnoty než kompromisů.

Tip: nechce se vám číst? Podívejte se na videorecenzi ThnikPadu X300

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Představení X300 proběhlo 26.2. v Paříži a již pět dní poté jsem si vyzvedl exkluzivní testovací kousek po cestě do německého Hannoveru na veletrh CeBIT. Několik dní na výstavišti, stovky kilometrů v automobilu a jiných dopravních prostředcích prověřili nejen fyzickou konstrukci, ale i ergonomii a výdrž na baterie. Včera jste si mohli prohlédnou také naši videorecenzi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Týden v ostrém provozu

Barvou všech ThinkPadů je černá a to se nezměnilo ani u modelu X300 – matný plast se zvláštním povrchem vůbec neklouže pod rukama a téměř absorbuje světlo, nenápadnost sama. Obvyklou nevýhodou jsou však otisky prstů a dlaní, které docela rychle upatlají styčné plochy. Štíhlé elegantní tělo se nesnaží opticky snižovat svojí tloušťku žádnými oblinami a svou hranatostí zapadá mezi své větší i menší bratry. S nimi sdílí i další zásadní vlastnost, kterou je odolnost a kvalita vyhotovení. Tak bytelný malý notebook jsme v redakci ještě neměli – tělo X300 vzbuzuje důvěru a snese i docela hrubé zacházení, za které jsem si vysloužil i pár nelichotivých komentářů v diskusi pod včerejší videorecenzí. Konstrukce i kvalita si jednoduše zaslouží uznání pro konstruktéry, kteří dokázali udržet vysoký standard i při úsporných opatřeních s ohledem na hmotnost. Mnoho lehkých a malých notebooků totiž trpí měkčí konstrukcí, kterou způsobuje hlavně odtučňovací kůra pro hezkou hmotnost ve specifikacích.

Klepněte pro větší obrázek
Maximální úhel otevření není nijak omezen

Použití 13,3“ displeje již ze specifikací dává tušit, že rozměry X300 nejsou nejmenší. Větší plocha naštěstí nezůstala nevyužita – použití klávesnice plné velikosti bez jakéhokoliv omezení ocení všichni psavci, pro které nejsou různé kompromisní klávesnice nejmenších notebooků právě nejvhodnější. Osazený displej má samozřejmě matnou povrchovou úpravu s minimálními odlesky – ThinkPady jsou jedny z mála současných notebooků, které si lze pořídit i bez lesklého displeje. Raritní je však i rozlišení 1 440 × 900 bodů, které na jiných 13,3“ noteboocích jen tak nenajdete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Srovnání s časopisem formátu A4 ukazuje jak velkou plochu X300 zabírá

Odolnější než se zdá

Větší hustota bodů nemusí každému vyhovovat, zvětšení pracovní plochy ale musí ocenit úplně každý. Osobně mám displeje s větším rozlišením v oblibě a po chvilce mě práce na X300vce připadala úplně přirozená. Naopak pouhých 1 280 × 800 bodů lze považovat za docela nedostatečné rozlišení – zbytečně úzká nudle s příliš malým vertikálním rozlišením. V této třídě lze pak považovat za samozřejmost, že o podsvícení se stará LED technologie. Ta kromě velmi širokého rozsahu regulovatelnosti intenzity podsvícení zaručuje i dobrou rovnoměrnost podsvícení. Hodnocení barev nebo zobrazovaných úhlů již pozitiva obsahovat nebude – jde o klasický TN panel, jaký se používá ve všech současných noteboocích, nelze tedy čekat oslnivě kvalitní barvy nebo široký gamut.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na víku přibyl decentní logotyp Lenova * Značka ThinkPad se přetransformovala z původní podoby o více než 2 roky dříve než bylo nutné

Ochranu displeje ostatních ThinkPadů v poslední době zabezpečuje tvz. Roll Cage neboli ochranný rám, který nechybí ani u této novinky. Displej X300 jen tak lehce nepromáčknete, nevzpomínaje na jiné hrubé zákroky, které přežil bez újmy. Kromě ochranného rámu si v displeji našly místo i všechny potřebné antény – Wi-Fi, Bluetooth i standardně přítomná GSM anténa. Novou součástí výbavy je i webkamera.

O důležitosti klávesnice pro práci s notebookem netřeba vést debaty a Lenovo si tento fakt zcela jistě velmi dobře uvědomuje. Všechny ThinkPady se vyznačují kvalitními klávesnicemi, u X300 však spokojenost všech testovacích osob dosahovala snad nejvyšší možné míry – maximálně pohodlné a precizní psaní. U Xka byl nově použit i touchpad, který byl až doteď v této řadě opomíjen – jednoduše na něj nebylo místo. Ortodoxní fanoušci TrackPointu si jej samozřejmě můžou jednoduše vypnout – vzhledem na možnost výběru jde beztak o nejlepší kombinaci, uživatel si zvolí to nejlepší pro své potřeby.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dock? Snad příště

S ohledem na malou tloušťku a rozměry nutno počítat s určitými omezeními vstupů a výstupů. Na těle X300 najdete trojici USB konektorů, vstup i výstup zvuku, analogový D-Sub, síťovou zásuvku a napájecí konektor. Nic víc. Bohužel chybí nejen běžný dokovací konektor na spodní straně, ale i Express Card slot nebo jakýkoliv jiný vysokorychlostní výstup. Pro produkt této kategorie by se dle mého názoru vyplatilo vytvořit i nový druh dokování připojené kabelem do specielního konektoru. V tomto stavu totiž z notebooku nedostanete digitální signál obrazu. Dostupná výbava naštěstí bohatě postačuje pro běžnou práci, výtky směrované na dokování i digitální obraz jsou spíše steskem náročného uživatele.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Kromě zmíněné drátové sítě jsou samozřejmou součástí výbavy Wi-Fi a Bluetooth modul. Zatím nepočítejte s Wi-Max – ten přijde zřejmě až s další generací Centrina. V České ani Slovenské republice X300 neseženete oficiálně s GSM modulem. Jeho použití limituje nejen certifikace, ale i omezující smlouvy s operátorem, která by podle všeho měly do konce tohoto roku padnout. Zatím tedy zůstává pouze hypotetická šance, že by fungoval datovým modul od jiné firmy (například Sierra Wireless) osazený v prostoru pro ten originální – i bez přítomnosti modulu v základu je na něj totiž X300 zcela připravená. K specialitkám výbavy patří i možnost osazení Wireless USB, o kterém však zatím nemáme pro náš trh bližší informace. K výhodám lze zařadit i možnost osazení až 4 GB operační paměti do běžných so-DIMM slotů.

Může to být i na dlouho

Tento notebook si nezaslouží trávit svůj čas na pracovní stole, nejlépe mu bude v terénu mimo kancelář. Životnost na baterie proto patří ke klíčovým vlastnostem notebooků této třídy. Výbava X300 může obsahovat hned několik kombinací baterií. V základu najdete pouze tříčlánkovou hlavní baterii, se kterou by měl notebook vydržet 2 až 3 hodiny práce v závislosti na vytížení. Testovaná konfigurace obsahovala objemnější šestičlánkovou verzi, která vydrží až 5 hodin 40 minut úsporné práce s Wi-Fi nebo 3,5 až 4 hodiny náročné práce s vysokým jasem displeje. Další rozšíření pak nabízí druhá baterie, kterou lze osadit namísto DVD mechaniky.

Klepněte pro větší obrázek


Integrovanou DVD mechaniku lze docela rychle vyměnit za baterii

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Při prvních zmínkách o X300 kolovalo mnoho dohadů o výkonu použitého procesoru. S taktem pouhých 1,2 GHz nejde o žádného rychlíka a běžně by zcela jistě výrazně omezoval práci, tentokrát to ale není pravda. Díky použití extrémně rychlého SSD disku a 2GB operační paměti práce s Windows Vista Business bezproblémově rychlá. Použité SSD od Samsungu je téměř určitě z druhé generace, potvrzuje to hlavně rychlost čtení až kolem 100 MB/s. Z pohledu výkonu chápu rozhodnutí Lenova neuvádět varianty X300 s normálním pevným diskem – při rozměru 1,8“ by byl totiž velmi pomalý a výrazně brzdil jakýkoliv operační systém. Škoda jen vysoké ceny, použitý pevný disk tvoří zcela určitě kölem 30% prodejní ceny v závislosti na konfiguraci. Kromě rychlosti byla při běžném provozu překvapením i nízká hlučnost. Uchladit jakýkoliv zdroj tepla v tak útlém těle není vůbec jednoduché a větráček chlazení se přesto ozýval pouze po delší zátěži a velmi rychle po jejím ukončením se uměl hezky utišit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Napájecí adaptér patří k těm menším, u notebooků této kategorie však najdete i lepší * Překvapivě tiché chlazení má hned dva výdechy horkého vzduchu

Témata článku: Video, Hardware, Lenovo, ThinkPad, Detail, LED TV, Modré tlačítko, Vysoký standard, Černá práce, Německá klávesnice, Pokročilé zabezpečení, Mozila, Len, RGB LED, Matná úprava, Test, Sierra, Hrubé zacházení, Ochranný rám, Zvukový projev, Matný displej, Nejmenší plocha, Široký gamut, ThinkLight, Podsvícená klávesnice, Notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači