Lenovo Miix 700: dvojník Surface z jiné rodiny

  • Lenovo zdařile kopíruje koncepci Microsoft Surface
  • Výkon Core M5 není zásadní problém
  • Stejná cena jako za špičkový notebook Yoga 900

Microsoft Surface se u nás ještě neprodává, to ale neznamená, že si ten samý koncept nemůžete koupit už nyní. Lenovo Miix 700 je zdařilou kopií Surfacu. Přidává něco navíc, něco zase opomíjí.

Miix 700 používá stejný koncept jako Surface. Tablet obsahuje celý počítač, výklopný stojánek pomáhá pohodlně nastavit sklon displeje, magneticky připojovaná klávesnice s koženým krytem se umí přichytnout k dolnímu okraji displeje pro pohodlnější psaní. V balení je i stylus pro pohodlnější psaní rukou. Stylus ale nemůžete magneticky přichytit k tělu tabletu, to Microsoft Surface umí.

Ba co víc, také displej u Miix 700 opouští všudypřítomný formát 16:9 a s rozlišením 2160 × 1440 volí formát 3:2.

Design také věrně kopíruje Surface včetně zešikmených okrajů. U kloubu stojánku Lenovo použilo svůj hodinkový pásek, se kterým přišla Yoga 3 Pro a nyní jej používají další prémiové modely řady Yoga. Kloub díky tomu zabírá málo místa a současně dovoluje plynulé nastavení sklonu displeje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mírně nadzvednutá klávesnice s koženým krytem, integrovaný stojánek pro plynulé naklonění, displej formátu 3:2, Lenovo zkrátka okopírovalo Surface důkladně

Kde se Lenovo s Microsoftem rozchází, jsou porty. Miix obsahuje dva tradiční USB porty a microHDMI. Jeden z USB portů přitom slouží i pro nabíjení pomocí speciálního kabelu. Lenovo toto řešení používá navzdory USB-C, které k takovému účelu má sloužit. Bohužel ač je Miix 700 nový počítač, USB-C ještě nemá a spoléhá na proprietární nabíjení přes USB 2.0. K další výbavě patří slot pro microSD kartu a také pro SIM - Miix 700 obsahuje vestavěný LTE modul. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vypínač s ovládáním hlasitosti je vpravo nahoře, pod stojánekm se schovává čtečka microSD a slot pro SIM kartu. Stereo reproduktory hrají adekvátně tenkým rozměrům tabletu

Zadní kamera má na tablet netradičně i přisvětlovací diodu, Lenovo představilo i variantu s integrovanou zadní Realsense 3D kamerou. Pro ni ale zatím neexistuje dost použitelných aplikací, proto nevadí, že tady není. Dva mikrofony na horní straně pomáhají při lepším zaměřování zvuku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Audio konektor a dva mikrofony leží na horní straně. Přibalený aktivní stylus je pro psaní pohodlný. Lenovo by si mělo uvědomit, že pro USB napájení je tu USB-C a ten jejich vlastní upravený USB 2.0 patří do historie.

Cesta k používání zařízení, jako je Miix 700, není přímá. Za podobné peníze můžete mít notebook s překlápěcím displejem, který také můžete používat jako tablet. Popravdě je používání notebooku jednodušší – položíte na stůl a otevřete displej. Miix 700 žádá více kroků – vyklopení stojánku, položení na stůl, sklopení klávesnice. (Zeptal jsem se Vládi Janečka, který už delší dobu používá Microsoft Surface, a jeho postup otevírání je: položit na klávesnici, vyklopit stojánek a postavit. Prý to jde nacvičit jednou rukou plynulým pohybem).

Platí ale, že tak, jako překlopný notebook není pohodlným tabletem, Miix v této roli exceluje. Konvertibilní notebook mám už přes rok, jako tablet ho ale používám minimálně. V případě Miixu jsem ale do režimu tabletu přešel rád. Je lehký, skladný a vestavěný stojánek se vždy hodí a i ten formát displeje 3:2 je pro používání na výšku příjemnější. Celý tablet věrně kopíruje formát A4, poznámky tedy píšete na přirozeně velkou známou plochu.

Naměřili jsme

3D Mark
       Klepněte pro větší obrázek 
Fire Strike 347
Sky Diver 1530
Cloud Gate 2868
Ice Storm     21186
PCMark 8
OpenCL 2280
standard 1980
Výdrž
kancelář 9:10
HD film 9:00

Výkon zde zajišťuje pasivně chlazený procesor Core M5. Nedosahuje sice rychlosti řady Core i, ale alespoň zmizela pachuť z první generace Core M, která se na podobně jemných displejích zadrhává. Tady je pohyb v prostředí plynulý, posouvání složitějších webových stránek netrpí trháním a pro kancelářskou práci výkon stačí. Použitý slabší procesor se ale podepisuje na dlouhé výdrži. I s tak tenkým tabletem se budete pohybovat přes devět hodin výdrže.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klávesnice je na rozměry displeje a tenkost krytu v pohodě použitelná. Po přichycení k displeji se mírně nadzvedne pro pohodlnější psaní

Klepněte pro větší obrázekLenovo Miix 700

Intel Core M5 6Y54 1,1 GHz
Intel HD Graphics 515
8 GB DDR3
12", 2160 × 1440, lesklý IPS
256 GB SSD
USB 3.0, USB 2.0/napájení, microHDMI, čtečka microSD, SIM, audio
802.11ac, Bluetooth 4.0, LTE
Windows 10 Pro
29,2 × 21 × 0,9 cm
780 g

34 990 Kč
Lenovo Miix 700-12ISK

Klávesnice se pevně magnety přichytí ke spodní straně displeje její část můžete případně přicvaknout magnety k displeji. Díky tomu se nadzvedne pro pohodlnější psaní. Tlačítka mají podobnou charakteristiku jako na standardní klávesnici Lenova, nepozoruji žádné zavažné kompromisy kvůli tenkým rozměrům. Touchpad podporuje i gesta více prsty včetně klepání, má ale nastavené příliš rychlé posouvání dvěma prsty, změnu rychlosti jsem ale v nastavení nenašel. Proto jsem nakonec raději posouval prstem na displeji. Klávesnice se na nerovném povrchu vlní a stabilita počítače mne nenaplňuje jistotou, pro psaní na klíně to prostě moc pohodlné není.

Miix 700 není špatný tablet s klávesnicí, ale za stejných 35 tisíc je tu od Lenova podobně stylový konvertibilní notebook Yoga 900 s lepším procesorem. Pokud častěji pracujete s počítačem na stole nebo na klíně, je Yoga 900 lepší volbou. Miix 700 oceníte hlavně v pohybu, nebo když potřebujete stylus na poznámky. Miix 700 tak je prémiovým ultratabletem se špičkovým provedením. Osloví ale ty, co hledají především Windows tablet a o notebooku neuvažují.

Diskuze (28) Další článek: Triviální chyba umožňovala krádeže účtů na Facebooku opakovaným hádáním hesla

Témata článku: Video, Počítače, Testy, Tablety, Surface, Lenovo, Stereo reproduktor, USB klávesnice, Klávesnice na tablet, Zadní kamera, Lenovo Yoga Tablet 2, Rodin, Klávesnice Lenovo, Storm, Dolní okraj, Magnet, Rod, Lenovo Yoga, Celý počítač, Yoga Tablet, Lenovo Yoga 2 Pro, Překlápěcí displej, Stejný koncept, Lenovo Yoga 3 Pro, Výklopný stojánek, Notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

** Do Windows míří bílé téma a přebarví se spodní lišta i Start ** Od minulého roku má ale i téma tmavé. ** Jaké z těchto dvou je ale to hezčí?

Vladislav Kluska | 71

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 25

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

** SpaceX provedla na Mysu Canaveral testy motorů SuperDraco. ** Ke konci testů došlo k mohutné explozi. ** Nehoda zpozdí první pilotovaný let lodě Crew Dragon.

Petr Kubala | 55

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 40

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch