Lenovo Classmate+ PC: netbook stvořený pro školu

Ve spolupráci s Intelem představilo Lenovo vlastní verzi školního netbooku, který je založen na běžné Atomové platformě.

Školní výuka je stále více závislá na počítačích a interaktivních způsobech učení, z čehož mají výhodu nejen samotní učitelé, ale také žáci. Doba internetu a elektronické komunikace tak pomalu přebírá i otěže zapisování a kooperace se školními materiály. Na trhu se sice již nachází několik notebooků a netbooků, které jsou určeny především pro školy, svůj model ale představila i společnost Lenovo v podobě Classmate+ PC.

Lenovo Classmate+ PC: jednojádrový Atom s Windows 7

Pro školní účely nelze v této době zvolit takřka jinou, než platformu Atom od Intelu. Ta totiž nabízí použitelný výkon pro kancelářské operace a navíc má malé rozměry a relativně dlouhou výdrž. Netbook Classmate+ PC od Lenovo je tedy pouze mírně upraveným netbookem s 10" displejem s rozlišením 1 024 × 600 a LED podsvícením, který je uvnitř vybaven bohužel pouze jednojádrovým procesorem Intel Atom N455 s frekvencí 1,66 GHz (45 nm, HyperThreading). Tento procesor obsahuje integrovaný grafický čip Intel GMA 3150, který si sice s přehráváním HD videa a hrami příliš neporadí, to však pro školní použití nevadí, důležitá je zde především nízká spotřeba a plynulé desktopové prostředí pro psaní dokumentu a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

Netbook lze vybavit 1 GB nebo 2 GB operační paměti, přičemž pro předinstalovaný operační systém Windows 7 Home (Basic, Premium, 32bit/64bit) a data lze zvolit nejen klasické pevné disky s kapacitou 160 GB a 250 GB a rychlostí 5 400 otáček za minutu, ale také rychlé SSD s kapacitou 8 GB nebo 16 GB. Takto malé kapacity ale pochopitelně na Windows 7 včetně všech aktualizací a potřebných programů rozhodně nestačí, takže se v tomto případě počítá asi s nějakou distribucí Linuxu.

Ve školním i domácím prostředí je nutná síťová komunikace, o kterou se stará 100mbitový ethernet nebo rychlá WiFi (802.11n). Vnitřní kapacitu lze částečně rozšířit pomocí čtečky paměťových karet 4v1 (až s kapacitou 32 GB). Obvyklé netbookové příslušenství zahrnuje webkameru nad displejem s rozlišením 1,3 MPix a dvojice reproduktorů (2 × 1,5 W).

Klepněte pro větší obrázek

K dispozici jsou celkem tři USB 2.0 porty a VGA výstup na externí monitor. Nechybí 3,5mm porty pro externí mikrofon a sluchátka.

Ucho pro lepší přenášení

Pro každodenní přenášení netbooku Classmate+ PC je jistě pohodlným přídavkem držadlo, které je připevněno na zadní části netbooku. Samotné rozměry odpovídají desetipalcovým netbookům, konkrétně se jedná o 26,76 × 23,72 × 2,99-3,47 cm.Hmotnost i výdrž se odvíjí od použité baterie, u tříčlánkové je výdrž pouze tři hodiny a hmotnost 1,33 kg, u šestičlánkové (4400/5200 mAh) je již výdrž sedm až osm hodin s hmotností kolem 1,5 kg.

Klepněte pro větší obrázek

Lenovo Classmate+ PC nelze koupit samostatně v rámci jednoho uživatele, je totiž určen především pro vzdělávací a podobné organizace, které mohou objednávat tyto netbooky ve větším množství, i když zatím pouze na území Spojených států. Jedna z prvních dodávek čítající 158 000 netbooků je připravena na letošní léto v rámci programu Conectar Igualdad, který zajišťuje počítačovou techniku pro žáky v různých zemích.

  • Displej: 10,1" (1 024 × 600), LED
  • Procesor: Intel Atom N455, 1,6 GHz
  • Grafický čip: Intel GMA 3150 v procesoru
  • Operační paměť: 1/2 GB
  • Pevný disk/SSD: 160 GB nebo 250 GB, SSD 8 GB nebo 16 GB
  • Výbava: WiFi , ethernet, čtečka paměťových karet, webkamera, 3 × USB 2.0, VGA
  • Rozměry: 26,76 × 23,72 × 2,99-3,47 cm
  • Baterie, výdrž: tříčlánková (až 3 hodiny) nebo šestičlánková (4400/5200 mAh až 8 hodin)
  • Cena, OS: neznámá, Windows 7

Koncová cena za jedno zařízení tak není k dispozici a lze tedy předpokládat, že se bude odvíjet od konfigurace a počtu objednaných kusů.

Klepněte pro větší obrázek 

Diskuze (19) Další článek: Netbook Cr-48 s Chrome OS nadobro končí

Témata článku: Notebooky, Hardware, Intel, Lenovo, Mikrofony k pc, Rychlý port, Potřebný program, Sluchátka Lenovo, Externí SSD, Držadlo, Sluchátka za uši, Elektronická sluchátka, Rychlý SSD, Škola paměti, Interaktivní způsob, Netbook, Letošní léto, Školní výuka, Desetipalcový notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu