Lenovo 3000 je jiné než IBM

Společnost Lenovo, která před časem pohltila počítačovou divizi IBM, představila před měsícem novou řadu svých produktů Lenovo 3000. Jak vypadají a co umí nové notebooky a stolní počítače pro kancelář?
Lenovo 3000 je jiné než IBM

Společnost Lenovo je momentálně třetím největším výrobcem počítačů. Po pohlcení počítačové divize IBM získala pro své portfolio výrobků kvalitní notebooky, které jsou oblíbené zejména u náročnějších uživatelů. Tomu však odpovídá i cena. Lenovo se však bude snažit mířit i do segmentu méně náročných zákazníků a tak vznikají vlastně dvě vývojové větve produktů. V té první najdeme produkty IBM pod označením Think se vším co k tomu patří, druhou větev pak bude postupně doplňovat Lenovo novými výrobky již pod novou značkou. Řada Lenovo 3000 pak má oslovit především koncové zákazníky, případně malé podniky.

Klepněte pro větší obrázek

Levá část "pavouka" se bude postupně rozšiřovat, pravá však zůstane zachována

 

Klepněte pro větší obrázek

A tímto způsobem má Lenovo rozvrženo portfolio svých výrobků

Portfolio notebooků tak nově rozšiřují modely Lenovo 3000 C a Lenovo 3000 N (s širokoúhlým displejem), desktopy rozšiřuje řada Lenovo 3000 J. O těchto třech produktech si teď povíme poněkud detailněji.

Lenovo 3000 J

Začneme nejprve novou řadou stolních počítačů, které jsou určeny zejména pro kancelářské použití a kladou důraz především na nízkou cenu. Řadu J si můžete pořídit v provedení tower nebo desktop, záleží čistě na vás, zda dáváte přednost rozšiřitelnosti a nebo malým rozměrům.

Klepněte pro větší obrázek

Můžete si zvolit desktop...

 

Klepněte pro větší obrázek

a nebo poněkud větší tower

Počítač má 6 USB portů, z čehož dva jsou umístěny na přední straně skříně spolu s audio konektory. Do tower modelu můžete přidat až 3 PCI karty a 1 AGP kartu, desktop nabízí stejnou možnost rozšíření, ale musíte použít karty s nízkým profilem. Sestava je poháněna procesorem Pentium 4 či Celeron D a je použit čipset SiS 661. Maximálně lze osadit 2 GB DDR paměti, grafická karta je (celkem očekávatelně) integrována na desce a pro ukládání dat slouží SATA disky (až 250 GB). Na desce dále najdete integrovanou síťovou kartu (10/100) a u vybraných variant i modem. Předinstalovaným operačním systémem jsou pak Windows XP (Home nebo Professional), ale testován byl dle informací i Linux.

Jak je vidět z tohoto popisu, hráče ani náročné uživatele podobná sestava nezaujme, ale to ani není cílem. Míří spíše do kanceláří a také se bude snažit oslovit svou cenou. Přidanou hodnotou je pak Lenovo Care, což je balík funkcí, které mají usnadnit správu počítače jako je například jednoduché obnovení systému ze zálohy stiskem jednoho tlačítka, usnadnění připojení do sítě (klasické i bezdrátové) a také automatické aktualizace, které se postarají o aktuálnost systému i ovladačů. Všechny tyto funkce mají pomoci usnadnit správu počítače i neodborníkům například v malých firmách, které nemají vlastní IT oddělení.

K sestavě dostanete samozřejmě i myš a klávesnici, monitor si pak musíte pořídit zvlášť. Na českém trhu už jsou tyto stolní modely k dispozici a to za cenu od 13 490 Kč (bez DPH).

Lenovo 3000 C 100

Mnohem zajímavější (tedy alespoň z mého pohledu) jsou notebooky. V čem se liší nová řada od klasických kousků IBM? První zástupce C 100 má 15" displej a je určen zejména pro cenově orientované zákazníky. Jedná se tedy o "low-endový" model s důrazem na cenu. Vzhled notebooku nebudu příliš hodnotit, udělejte si vlastní názor z obrázků. Vrchní kryt je na rozdíl od klasické černé barvy IBM stříbrný, najdete zde kvalitní klávesnici a touchpad.

Pokud sledujete dění kolem notebooků, zřejmě vám neunikla zpráva, že notebooky řady Lenovo 3000 nemají trackpoint a pokud tedy na tomto způsobu ovládání trváte, budete si muset pořídit dražší modely ThinkPad. Jaký je důvod? Je to cena za licenci. Patent drží IBM a každý výrobce (včetně Lenovo), který chce trackpoint použít, musí platit licenční poplatky. Proto se objevují spíše u dražších modelů ostatních výrobců a to je také důvod, proč není součástí řady Lenovo 3000 C100 ani N100, kde se na nízkou cenu klade důraz.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Notebook je poháněn ještě "starými" procesory Intel Celeron M či Pentium M  s čipsetem Intel 915 GM. Je dále vybaven Wi-Fi, síťovou kartou, Bluetooth a také čtečkou paměťových karet 3 v jedné (SD, MMC a Memory Stick). Na výběr bude mezi diskem od 40 do 100 GB a součástí je samozřejmě i optická mechanika. Hmotnost C100 je 2,8 kg, má 4 USB porty, 1 Firewire a S-Video výstup, integrované reproduktory a mikrofon. Uživatelé dbající na bezpečnost ocení určitě i tzv. "wireless switch", což je přepínač, kterým se fyzicky odpojí Wi-Fi či Bluetooth (tedy ne pouze softwarově).

I v tomto případě jsou součástí modelu služby Lenovo Care a také Symantec Client Security, Rescue and Recovery a Access Connections. Výrobce se pak chlubí výdrží na baterie 4,5 až 5 hodiny. Model C100 by měl dostupný v obchodech zhruba v těchto dnech a to za cenu 18 790 Kč (bez DPH).

Lenovo 3000 N 100

Žhavou novinkou je pak model Lenovo 3000 N100. Ten by měl být dostupný v našich obchodech od 20. dubna, přičemž oficiálně bude uveden do prodeje (ve světě) zítra. Jedná se o první širokoúhlý model notebooku značky Lenovo a je vybaven novým dvoujádrovým procesorem Core Duo. Ani tentokrát nenajdete trackpoint, "pouze" klasický touchpad. Vybrané varianty však mají čtečku otisků prstů.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

N100 váží od 2,5 kilogramu, obsahuje 4 USB porty, FireWire a S-Video, reproduktory a mikrofon. I zde najdete čtečku paměťových karet, tentokrát 4v1 (SD, SD pro, XD a Memory Stick). Vybrané modely mají také integrovanou webovou kameru. Kromě Core Duo procesoru máte na výběr i mezi Core Solo a Celeron M. Nechybí síťová karta, Bluetooth a Wi-Fi. I zde je pak součástí balík služeb Lenovo Care a další zmiňované nástroje jako má model C100. Cena za N100 zatím nebyla pro český trh stanovena.

Diskuze (46) Další článek: Ke stažení: alfaverze Firefoxu 2

Témata článku: Video, Notebooky, Bezpečnost, IBM, Lenovo, Popis klávesnice u notebooku, Širokoúhlý model, Low-endová sestava, Integrovaná čtečka, Memory Stick, Care, Aktualizace ovladače grafické karty, Wi-fi karta, Solo, Funkce počítačové klávesnice, Kvalitní kousek, GM, Integrovaný trackpoint, Wi-fi a Bluetooth, Nízká cena, Integrovaný obchod, Tower, Malý výrobce, Levá část, Klasický touch


Určitě si přečtěte

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky