Lenovo 3000 C100 – notebook, který ještě neznáte

Rozlučte se s tradičním designem notebooků IBM ThinkPad, nové Lenovo 3000 C100 totiž přichází ve zcela jiném kabátku. Recenzi relativně levného notebooku Lenovo, určeného pro firemní klientelu, vám nyní přinášíme.
Lenovo 3000 C100 – notebook, který ještě neznáte

Hned v úvodu bych rád připomněl, že Lenovo 3000 C100 je notebook zcela odlišný od všeho, co jste až doposud u IBM/Lenovo viděli. Lenovo se totiž u své zbrusu nové produktové řady 3000 vydává zcela jinou cestou než původní i stávající notebooky modelových řad ThinkPad, které Lenovo samozřejmě vyvíjí, vyrábí a prodává i nadále. Tomu napovídá i zcela nové označení Lenovo 3000 bez názvu ThinkPad. Primárním prodejním trhem pro Lenovo 3000 C100 jsou malé firmy, kterým je notebook přizpůsobený nejen cenou, ale také softwarovou výbavou.

Konstrukce

Lenovo C100 váží zhruba 2,9 kilogramu při rozměrech cca 33 x 28 x 3,4 cm, což jasně naznačuje, že se rozhodně nejedná o žádného prcka. Šedě stříbrný design šasi notebooku vypadá úplně „obyčejně“. Lenovo C100 nemá žádné prolamované ani zešikmené tvary notebooků ThinkPad, je to prostě takový klasický celoplastový notebook se zakulacenými rohy.

Výraznými designérskými (možná až trochu pouťovými) prvky jsou sytě oranžová tlačítka na vysunutí optické mechaniky a u slotu PC Card. Optická mechanika je možná trošinku nezvykle umístěna na přední straně notebooku, toto řešení ale občas používají i jiní výrobci.

Rozměrný displej je uchycený na dvou poměrně tuhých pantech, takže se vám ani na cestách nebude třeba při jízdě vlakem třást. Li-ion baterie má průměrnou kapacitu 4300 mAh, větší baterii nelze k notebooku standardně připojit.

Hlučnost notebooku není nijak dramaticky vysoká – rozhodně ale nepočítejte s tím, že by při procesoru pracujícím na maximální výkon větráček stávkoval, právě naopak. Testovaný model Lenovo C100 měl navíc celkem dost hlučný pevný disk, což ale může být dáno i jeho umístěním na boku notebooku.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Procesor, harddisk, operační paměť a grafická karta

Lenovo 3000 C100 používá čipovou sadu Intel 915 GMS s integrovaným grafickým adaptérem Intel GMA 900 využívajícím sdílenou operační paměť. Notebook je dodáván v různých konfiguracích se dvěma typy procesorů. Prvním z nich je levnější Intel Celeron M, druhým pak výkonnější a dražší Intel Pentium M. Snadno přístupný pevný disk může mít pochopitelně různou kapacitu, s nejdražší konfigurací dostanete 100GB harddisk s 5400 otáčkami/s.

Část operační paměti využívá grafická karta, zbytek je k dispozici aplikacím a operačnímu systému. Lenovo C100 dostanete minimálně s 512 MB DDR2 SDRAM, kterou můžete rozšířit přidáním dalšího paměťového modulu do SODIMM slotu.

O grafické kartě integrované v čipové sadě Intel  915 GMS nelze říci nic víc, než že rozhodně není určena na 3D hry, pro které ostatně není navržený ani samotný notebook.

Displej

Displej notebooku s úhlopříčkou 15 palců je dostatečně velký na pohodlnou práci. Rozlišení displeje 1024 x 768 bodů je dost hrubé, v nabídce Lenovo jsem ale nenašel žádné konfigurace Lenovo C100 s displejem s větším rozlišením. Displej je matný, a proto netrpí žádnými velkými odlesky jako „lesklé“ typy displejů. Podsvícení displeje je plně postačující pro běžnou práci, na sluníčku toho ale moc neuvidíte.

Klávesnice a polohovací zařízení

Klávesnice se zdá být kvalitní, je vcelku pohodlná, má relativně měkký chod a solidní zdvih tlačítek. Velká klávesa Enter se vidí stále méně častěji, trochu podezřele ale vypadá umístění kláves Insert a Delete, které jsou až za klávesami Pause a PrintScreen.

Lenovo C100 má jako polohovací zařízení hluboko zapuštěný touchpad s programovatelnou dotykovou ploškou. Touchpad doplňují dvě plastová tlačítka, taktéž zapuštěná do šasi. Tlačítka mají poměrně tuhý stisk a jsou dost úzká, což může činit problémy uživatelům s tlustšími prsty.

Klepněte pro větší obrázek

Rozhraní a periferie

Portová výbava Lenovo C100 je docela dobrá. Čtyři porty USB V2.0 jsou bohužel střídavě umístěny na zadní a levé straně notebooku, a kabel od myši tedy budou muset praváci obtáčet kolem notebooku. Na pravé straně šasi je totiž pouze slot pro karty PC Card a čtečka paměťových karet SD/MMC a Memory Stisk. Samozřejmostí je též VGA výstup, konektory pro audio a mikrofon, rozhraní FireWire a S-VIDEO výstup.

Komunikaci obstarává integrovaná WiFi karta, 56K modem, u některých konfigurací najdeme i rozhraní Bluetooth.
Notebook je také vybaven optickou mechanikou. U testované konfigurace byla mechanika DVD+/-RW s podporou DL médií a formátu DVD-RAM.

Přikoupit lze i externí USB replikátor portů, na kterém jsou další porty USB (dva z nich mají speciální napájení 1000 mA přes externí trafo), výstup na VGA monitor s rozlišením až 1280 x 1024 bodů v 16bitových barvách, konektor pro LAN, běžné audio konektory a 9pinový sériový port.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Zvuk a multimédia

Zvukové schopnosti notebooku zprostředkované čipsetem ALC250 jsou vyhovující. Digitální audio výstup chybí, naopak rozhraní FireWire notebook má. Dva stereo reproduktory produkují překvapivě dobrý zvuk. Stejně jako u všech notebooků podobné kategorie ale platí, že dobrého zvukového výstupu docílíte pouze připojením na externí zesilovač.

Díky rychlému 2GHz Pentiu M lze na testované konfiguraci Lenovo C100 bez problémů pracovat i s videem a rozsáhlejšími multimediálními projekty – u střihových či grafických programů ale budete opravdu hodně postrádat vyšší rozlišení displeje.

Operační systém a software

Operačním systémem jsou Windows XP Home Edition či Professional (podle konfigurace notebooku). Veškeré programy a data jsou přeinstalovány na pevném disku, odkud si je můžete „přepálit“ na CD/DVD média pomocí speciálního softwaru. Uživatelé notebooků IBM patrně neshledají na dodávaném aplikačním vybavení nic významného (pochází totiž z původních ThinkPadů), stojí ale za pozornost.

Kvalitní je nejen softwarová technologie ThinkVantage Access Connections pro správu a definování síťových připojení, ale i software pro zálohování a obnovu celého systému (ThinkVantage Rescue and Recovery) několika kliknutími myší.

Součástí bezpečnostních funkcí je Lenovo Password Manager, o komplexní správu notebooku a propojení na web s aktualitami, doplňky a službou pro automatickou aktualizaci software se zase stará Lenovo Care a ThinkVantage Systém Update. Bezpečnostní balík Norton Internet Security jistě není nutno představovat, stejně jako další bonusové programy InterVideo WinDVD Creator, WinDVD, Roxio Digital Media Basic Edition a klienty pro Lotus Notes a Lotus SmartSuite.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Testy

U notebooků s čipsety a procesory Intel jsou si výsledky testů zpravidla velmi podobné. Nejinak je tomu i u Lenovo C100, který jakožto notebook s grafikou v čipsetu Intel 915 GMS nechává vše na CPU. 2GHz Pentium M 760 je však natolik rychlý procesor, že vcelku slušných výsledků dosáhl notebook i v grafických testech. Srovnání s klasickou externí grafickou kartou pochopitelně nemá smysl, na to je grafika Intel GMA 900 přece jen dost pomalá. Na 3D hry proto předem zapomeňte.

Aplikační testy dopadly také velmi dobře a přes 3300 PCMarks je vzhledem k procesoru očekávaný výsledek. Subjektivně je notebook s uvedeným 2GHz procesorem opravdu velmi rychlý, pro náročnější aplikace ale bude lepší rovnou rozšířit operační paměť na 1 GB. V prodeji je ještě levnější verze C110 s Intel Celeronem M, u kterého by rychlost šla samozřejmě výrazně dolů.

Výdrž na baterie patří mezi standardní testy. Procesor a velký displej přece jen dost „žerou“ energii, a protože Lenovo C100 má akumulátor s průměrnou (vcelku běžnou) kapacitou, je výdrž pod tři hodiny v běžném provozu opět jen průměrná.

Testovaná konfigurace:

  • Lenovo 3000 C100
  • Intel Pentium M 760 (2,0 GHz, 2 MB L2 cache)
  • čipset Intel 915 GMS, 512 MB DDR2 SDRAM
  • 2,5“ 100 GB HD, 5400 otáček/min.
  • grafická karta Intel Graphics Media Accelerator 900 (sdílená operační paměť)
  • Windows XP Professional

Test Výsledek
3DMark 2001 4481
3DMark 2003 913
3DMark 2005 233
PCMark 2004 3359
Sisoft Sandra viz obrázek pod tabulkou
Výdrž na baterie (standardní baterie 4300 mAh)
Power management nastavený na maximální výkon procesoru, jas displeje na maximum, pevný disk stále v provozu 2 h 5 m
Power management nastavený na nejvyšší úsporu energie, jas displeje snížený o několik stupňů, pevný disk v občasném provozu 3 h 59 m
Průměrný "běžný" provoz v praxi cca 2,8 hodiny

Klepněte pro větší obrázek

Klikněte pro celý obrázek

Závěr

Pokud jste zvyklí na původní notebooky IBM, bude vám Lenovo C100 možná připadat jako z jiného světa. Je to prostě úplně jiný notebook, jehož technické provedení sice není navenek srovnatelné například s šasi z titanového kompozitu u IBM/Lenovo ThinkPadů, ale vyjma grafiky se výkonem notebook (v testované konfiguraci) rozhodně neměl za co stydět. Softwarová výbava je srovnatelná s původními ThinkPady a nabízí relativně pohodlnou aktualizaci ovladačů i správu celého notebooku.

Celkově tak Lenovo C100 působí jako levný notebook s integrovanou grafikou, jehož cena je ale (až na pár výjimek) vyšší než cena srovnatelných notebooků stejné či podobné konfigurace. Cenou totiž Lenovo C100 rozhodně nepatří mezi ultralevné notebooky. Testovaná konfigurace s Pentiem M 760 (2,0 GHz), 512 MB DDR2 SDRAM, 100GB harddiskem, rozhraním Bluetooth, WiFi kartou a Windows XP Professional stojí cca 33 tisíc Kč bez DPH (v inetových obchodech pak cca 30 tisíc Kč bez DPH).

V prodeji jsou samozřejmě i levnější konfigurace – například sestava s Intel Celeronem M 380 (1,60 GHz), 512 MB operační paměti, rovněž s 80GB pevným diskem a Windows XP Home Edition, která se prodává za koncovou doporučenou cenu cca 24 tisíc Kč bez DPH. Další a ještě levnější konfigurace pak s cenou začínají na 17 990 Kč bez DPH.

Prodejnost Lenovo C100 bude zřejmě dost záviset na firemní podpoře a také celkové spolehlivosti notebooku a jeho jednotlivých komponent. Pokud bude Lenovo C100 tak spolehlivý a relativně bezproblémový jako notebooky ThinkPad (což ale ukáže až čas), lze vyšší cenu akceptovat, v opačném případě jistě najdete řadu levnějších alternativ se stejnou konfigurací i výkonem.

Lenovo 3000 C100 (32 990 Kč bez DPH v následují konfiguraci:)
procesor Intel Pentium M 760, 2,0 GHz (533 MHz FSB), 2 MB L2 cache
čipová sada Intel 915GME
paměť 1× 512 MB DDR2 533 MHz
pevný disk 100 GB, 5 400 ot./min, 2,5“
displej 15" TFT WXGA, 1 024 × 768 bodů
grafika Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 900, sdílená operační paměť
zvuk ALC250
komunikace 10/100 Mbit LAN, WiFi (IEEE 802.11 a/b/g), Bluetooth, 56K modem
mechaniky optická mechanika DVD+/-RW Double Layer
porty a rozhraní 4 USB 2.0, 3-1 digital media reader (SD/MMC/MS), S-Video out, RJ-45, RJ-11, IEEE 1394, Headphone / Line out, External Microphone/Line-In, External Display (VGA)
rozměry (š x v × h) 333 x 277,5 x 33,8 mm
hmotnost 2,86 kg
baterie Li-Ion 4 300 mAh
příslušenství AC adaptér
software Windows XP Professional CZ, různé bonusové aplikace
záruka 2 roky

Lenovo 3000 C100 zapůjčila společnost Lenovo.
Diskuze (48) Další článek: Českou pobočku Tele2 kupují Radiokomunikace

Témata článku: Software, Notebooky, Windows, Lenovo, Operační paměť, Výrazný design, Test paměti, Srovnatelný výkon, Aktualizace ovladače grafické karty, Notebook, Displej, Srovnatelný notebook, Úzké video, ThinkVantage, Levné monitory k pc, Podobný výsledek, Průměrná cena, Optický digitální audio kabel, Dobrý test, PrintScreen, Panty, Původní ThinkPad, Běžná klávesa, Rychlý port, Optický disk

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší