Lék na zapomenutá hesla

Jistě máte na svém počítači řadu hesel, která máte sice v systému vyplněná, ale už si je třeba nepamatujete, a tak koukáte jen na řadu hvězdiček. Jednoduše to ale jde odkrýt.
Pokaždé, když přeinstalovávám počítač, mám problém se ztrátou předvyplněných hesel. Nastavených služeb je na počítači spousta, řada hesel je uměle vygenerovaných a poté, co je jednou zadám, je postupně zapomenu, jelikož si je systém prostě zapamatuje.

Naštěstí zjištění takovýchto hesel není moc složité. Hesla se sice většinou na obrazovce zobrazují jen jako vyhvězdičkovaná políčka, ve skutečnosti ale samotné heslo v políčku je. Stejně jako na webové stránce může vstupní políčko typu heslo obsahovat text, ale zobrazuje jej jen jako hvězdičky, se chovají i prvky uživatelského rozhraní Windows.

Existují proto nástroje, které umí nahlédnout pod pokličku vyhvězdičkovaného políčka a odkrýt jeho skutečnou hodnotu. Tyto nástroje může pochopitelně zneužít i útočník, který se dostane k vašemu počítači a přečte si řadu přednastavených hesel. Možné to sice je, ale bezpečnost svého počítače nesmíte nijak podceňovat.

Klepněte pro větší obrázek

Celkem příjemnou utilitkou je SnadBoy`s Revelation, která má jen okolo 250 kB a je k dispozici zdarma. Najedete zaměřovacím křížkem nad políčko se skrytým heslem a pohodlně si jej můžete přečíst či rovnou zkopírovat do schránky. Pokud chcete odhalit nějaké staré a zapomenuté heslo, tento postup určitě pomůže.

Ačkoli lze tuto utilitku zneužít k odhalování některých hesel jiných uživatelů, rozhodně má vyšší přínos právě pro ty, jimž počítačem prošlo několik desítek hesel a kteří už ani pomalu neví, jaké heslo je kde nastaveno.

Diskuze (46) Další článek: První testy grafické karty Parhelia

Témata článku: Bezpečnost, Heslo, Hesl, Zapomenuté heslo, Lék, Složité heslo, Příjemné zjištění


Určitě si přečtěte

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 122

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní