Programování | Stavebnice | Lego

Lego Mindstorms Robot Inventor: Konečně nová stavebnice Lega pro pokročilé programování

Stavebnice Lego Mindstorms se stala oblíbeným nástrojem pro začínající elektronické kutily a pro svou univerzálnost a snadné použití figuruje i v řadě školních projektů či soutěžích. Ze součástek se snadno postaví mechanická část, čidla a pohony jsou uzpůsobeny stavebnici a počítač zvaný „Inteligentní kostka“ pak dokáže vše rozpohybovat. Na podzim se dočkáme stavebnice nové, která na řadu Mindstorms naváže. 

Je až s podivem, že Lego Mindstorms se v aktuální verzi EV3 prodává až sedmým rokem. Představena byla totiž v roce 2013. Ačkoli svému účelu stále velmi dobře slouží, hardware už pochopitelně značně zastaral. Proto na podzim přijde inovovaná stavebnice Lego Mindstorms Robot Inventor. 

Lego Mindstorms Robot Inventor bude fungovat na podobném principu jako dosavadní Mindstorms EV3. Stavebnice se zaměřuje na stavbu různorodých robotů, které bude možné naprogramovat buď vizuálně v připravené aplikaci od Lega (upravený Stratch) nebo klasicky v Pythonu či dalších jazycích. 

Stavebnice obsahuje nový hub s šesti vstupy a výstupy pro zapojení senzorů a motorů. Samotný hub má v sobě gyroskop/akcelerometr, hlasitý reproduktor a matici LED 5×5 pro vizuální efekty. Konektivitu zajišťuje Bluetooth nebo port micro-USB (opravdu, Lego v roce 2020 na stavebnici, kterou bude prodávat několik let, nenasadilo port USB-C). Vše napájí vestavění Li-Ion akumulátor.

Součástí stavebnice jsou pak rovnou 4 motory s integrovaným senzorem rotace a pozice, dále pak senzor barev a senzor vzdálenosti. To dohromady dává spoustu možností při stavbě různorodých robotů. Samozřejmostí zůstává kompatibilita se stavebnicemi Lego Technics.

Celkově má stavebnice 949 součástek a nabídne 5 předpřipravených modelů, které si můžete postavit podle návodu. Do obchodů se dostane až na podzim v předvánočním čase a cena na evropském trhu bude 360 eur, což odpovídá přibližně 9 550 Kč.

Kromě série Mindstorms má Lego třetím rokem na trhu ještě stavebnici Boost, která se dá rovněž programovat. Ta je ale určena mladším dětem a nedovoluje až tak volné „bastlení“ jako Mindstorms.

Zdroj: Lego

Téma: Programování pro děti

programovaniprodeti.jpgAlgoritmické myšlení, logické uvažování, dovednost analyzovat problém a najít jeho řešení… to se hodí už dnes a do budoucna budou tyto schopnosti čím dál důležitější. Zábavnou formou se k nim vyplatí vést i děti. Sledujeme pro vás dostupné nástroje, stavebnice, služby a postupy.

Doporučujeme speciál Computeru Programování pro děti. Za 99 Kč si ho můžete objednat online a během několika dnů vám dorazí do poštovní schránky.

Diskuze (7) Další článek: Modrozelená ohnivá koule rozzářila noční oblohu. Co to bylo?

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,