Mobilní telefon | Lego | Rozšířená realita

Lego Hidden Side: Vyzkoušeli jsme rozšířenou realitu pro milovníky kostiček

  • Lego už nebude vyrábět pouze plastové kostičky
  • Nově to zkouší i s těmi virtuálními
  • Existují jen v rozšířené realitě

Téma VR/AR ještě nevyčpělo – právě naopak, a tak se výrobci pokoušejí obě technologii nějakým způsobem naroubovat na své vlastní produkty. Nyní to zkusil legendární výrobce stavebnic Lego.

Nová řada se jmenuje Hidden Side, propojuje umělou hmotu s rozšířenou realitou a my jsme měli možnost si vše vyzkoušet. Cílovka? Děti od sedmi let, které se nebojí duchů. Jak se tedy k rozšířené realitě postavila jedna z největších firem z oblasti hraček?

Jen pro moderní mobily

Samotnou stavebnici napojíte na V pomocí aplikace pro Android a iOS. Má to však svá omezení. Samotný OS ale nestačí, nezbytná je totiž i jejich podpora pro VR. V případě Androidu to znamená, že jej musíte mít přinejmenším ve verzi 7.0 a s podporou ARCore. Tablety a telefony od Applu pak budou muset mít iOS 11 a podporou ARKit 2. Na stránkách Lega najdete seznam vyzkoušených zařízení.

Aplikace je zdarma a neobsahuje ani další in-app platby. Lego si to pochopitelně vynahradí na platbě za samotné stavebnice, které jsou pro využití aplikace nutností.

Zatím osm stavebnic

Lego pro novou sérii připravilo i novou dějovou linii s chlapcem a dívkou z ospalého městečka Newbury, kteří budou s pomocí aplikace odhalovat duchy.

A právě honba za duchy je jedna z věcí, kterou budete moci v rozšířené realitě dělat. V rámci osmi stavebnic, které reprezentují různé objekty ve městě, tak probíhá akční lov duchů, ale nechybí ani samotná interaktivita s danou stavebnicí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přehled dostupných modelů

Složením to nekončí

Po složení stavebnice je nutné celý objekt z konkrétní strany „naskenovat“ a dojde k synchronizaci polohy reálného a virtuálního světa. Počítejte s tím, že by se stavebnice měla nacházet na rovném povrchu a musí být i dobře osvětlená, aby detekce fungovala co nejlépe.

Klepněte pro větší obrázek

Každá stavebnice se liší částmi, se kterými lze spolupracovat. Jedná se například o různá kolečka s několika barevnými proužky, jejichž pootočením se pak mění akční scény, které se dějí na obrazovce mobilního telefonu nebo tabletu v dané herní úrovni.

Výhodou je, že se můžete se zařízením kolem stavebnice poměrně volně pohybovat, dostat se blíže nebo naopak daleko a vše reaguje velmi rychle a přesně.

Ostatně nelze se tomu divit – u obou systémů už se používají nativní AR API integrované přímo v systému, které už dnes dosahují vysoké kvality sledování objektů. Bez omezení je počet uživatelů, kteří interagují s danou stavebnicí – tedy dokud se vejdou vedle sebe a nebudou si příliš překážet při snímání obrazu pomocí kamery.

Začíná nová éra?

Když už se do rozšířené reality ve větším měřítku pouští i Lego, zdá se, že by se technologie AR přece jen mohla uchytit a změnit systém hraní pro další generace.

Vzhledem k tomu, že rozšířená realita „rozšiřuje“ možnosti hraní s jinak statickou stavebnicí, je to určitě skvělá přidaná hodnota. Je ale jasné, že použití s mobilním telefonem je poměrně nepraktické a skutečná revoluce přijde až v době, kdy rozšířený obraz uvidíme v brýlích.

Výhodou je, že v té době budou tyto věci pravděpodobně už velmi populární a interaktivní zážitek s hračkami bude novou normou.

Diskuze (3) Další článek: Stáhněte si první beta verzi prohlížeče Microsoft Edge postavenou na jádře Chromium

Témata článku: Hry, Apple, Android, Mobilní aplikace, Tablety, Mobilní telefon, Stavebnice, Lego, Rozšířená realita, Hračka, Milovník, Realita, Duch, Aplikace, LHS, Kostička, AR API, Chiron


Určitě si přečtěte

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 46

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 84


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize