Téma VR/AR ještě nevyčpělo – právě naopak, a tak se výrobci pokoušejí obě technologii nějakým způsobem naroubovat na své vlastní produkty. Nyní to zkusil legendární výrobce stavebnic Lego.
Nová řada se jmenuje Hidden Side, propojuje umělou hmotu s rozšířenou realitou a my jsme měli možnost si vše vyzkoušet. Cílovka? Děti od sedmi let, které se nebojí duchů. Jak se tedy k rozšířené realitě postavila jedna z největších firem z oblasti hraček?
Jen pro moderní mobily
Samotnou stavebnici napojíte na V pomocí aplikace pro Android a iOS. Má to však svá omezení. Samotný OS ale nestačí, nezbytná je totiž i jejich podpora pro VR. V případě Androidu to znamená, že jej musíte mít přinejmenším ve verzi 7.0 a s podporou ARCore. Tablety a telefony od Applu pak budou muset mít iOS 11 a podporou ARKit 2. Na stránkách Lega najdete seznam vyzkoušených zařízení.
Aplikace je zdarma a neobsahuje ani další in-app platby. Lego si to pochopitelně vynahradí na platbě za samotné stavebnice, které jsou pro využití aplikace nutností.
Zatím osm stavebnic
Lego pro novou sérii připravilo i novou dějovou linii s chlapcem a dívkou z ospalého městečka Newbury, kteří budou s pomocí aplikace odhalovat duchy.
A právě honba za duchy je jedna z věcí, kterou budete moci v rozšířené realitě dělat. V rámci osmi stavebnic, které reprezentují různé objekty ve městě, tak probíhá akční lov duchů, ale nechybí ani samotná interaktivita s danou stavebnicí.


Přehled dostupných modelů
Složením to nekončí
Po složení stavebnice je nutné celý objekt z konkrétní strany „naskenovat“ a dojde k synchronizaci polohy reálného a virtuálního světa. Počítejte s tím, že by se stavebnice měla nacházet na rovném povrchu a musí být i dobře osvětlená, aby detekce fungovala co nejlépe.

Každá stavebnice se liší částmi, se kterými lze spolupracovat. Jedná se například o různá kolečka s několika barevnými proužky, jejichž pootočením se pak mění akční scény, které se dějí na obrazovce mobilního telefonu nebo tabletu v dané herní úrovni.
Výhodou je, že se můžete se zařízením kolem stavebnice poměrně volně pohybovat, dostat se blíže nebo naopak daleko a vše reaguje velmi rychle a přesně.
Ostatně nelze se tomu divit – u obou systémů už se používají nativní AR API integrované přímo v systému, které už dnes dosahují vysoké kvality sledování objektů. Bez omezení je počet uživatelů, kteří interagují s danou stavebnicí – tedy dokud se vejdou vedle sebe a nebudou si příliš překážet při snímání obrazu pomocí kamery.
Začíná nová éra?
Když už se do rozšířené reality ve větším měřítku pouští i Lego, zdá se, že by se technologie AR přece jen mohla uchytit a změnit systém hraní pro další generace.
Vzhledem k tomu, že rozšířená realita „rozšiřuje“ možnosti hraní s jinak statickou stavebnicí, je to určitě skvělá přidaná hodnota. Je ale jasné, že použití s mobilním telefonem je poměrně nepraktické a skutečná revoluce přijde až v době, kdy rozšířený obraz uvidíme v brýlích.
Výhodou je, že v té době budou tyto věci pravděpodobně už velmi populární a interaktivní zážitek s hračkami bude novou normou.