Software | Superpočítače | Mimozemský život

Legendární SETI@Home končí. Dvacet let hledalo ufony, ale asi žádné nenašlo

SETI@Home po dlouhých 21 letech přestává hledat mimozemské vysílání umělé povahy. Správci na webu oznámili, že posbírali veškerá data, která potřebovali, a nyní na řadu přijde jejich interpretace a publikace ve vědeckých časopisech. Systém pozastaví 31. března 2020

Dobrovolný program analýzy rádiových a optických dat z teleskopů začal fungovat 17. května roku 1999 a ve své době patřil k internetovým senzacím, kterou si vyzkoušel snad každý tehdejší domácí surfař s vytáčeným internetem.

Obří superpočítač z domácích počítačů

Drobný software si čas od času stáhl ze serveru dávku surových dat, provedl jejich analýzu a výsledky odeslal zpět do ústředí. Aby američtí vědci motivovali co nejvíce dobrovolníků, díky bohatým statistikám a žebříčkům vnesli do experimentu prvky gamifikace, aby mezi sebou mohli jednotlivci (i celé týmy) soupeřit, kdo toho odeslal nejvíce.

Díky ohromnému množství počítačů vědci získali v podstatě internetový superpočítačový cluster pro distribuované výpočty, který výkonem hladce srovnal krok s tehdejšími nejvýkonnějšími mašinami na světě.

SETI@Home končí, ale je tu hromada dalších

Zájem o SETI@Home podnítil budování dalších podobných systémů distribuovaných výpočtů, brzy tedy domácí uživatelé propůjčovali část svého výpočetního výkonu (v době nečinnosti počítače) třeba k analýze dat ve farmakologii a medicíně za účelem výzkumu v oblasti rakovinného bujení, léčiv, biologie, fyziky apod.

Tyto programy postavené na platformě BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing) pokračují i nadále, zájemci, kteří chtějí pomoci dobré věci, tedy mohou v analýze dat pokračovat.

Klepněte pro větší obrázek
Projekty distribuovaných výpočtů na platformě BOINC od Berkeley. Pokud vás nebaví mimozemský život, můžete se zapojit do nanotechnologií, medicíny, matematiky aj.

V každém případě, vědci z programu SETI nyní data zpracují do podoby shrnujícího článku. Kvanta dat mohou dodatečně ještě analyzovat pomocí neuronových sítí a dalších technik, pokud však doposud nezaznamenali žádný umělý zdroj rádiového nebo světelného záření nezaznamenali, pravděpodobně se to nestane ani poté. 

Experiment samotný však rozhodně nebyl zbytečný. Právě naopak – stvořil onu platformu BOINC, na které staví celá plejáda dalších a snad už smysluplnějších projektů vědeckých akademických výpočtů.

Diskuze (17) Další článek: Intel si s technologií výroby stále věří. Chce dohnat TSMC už příští rok

Témata článku: Vesmír, Věda, Software, Web, UFO, Superpočítače, Mimozemský život, Analýza, Výpočet, BOINC, Počítač, Analýza dat, Data, Ufon, Platforma, Berkeley, Plejáda, Vědec


Určitě si přečtěte

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 68

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor