Software | Superpočítače | Mimozemský život

Legendární SETI@Home končí. Dvacet let hledalo ufony, ale asi žádné nenašlo

SETI@Home po dlouhých 21 letech přestává hledat mimozemské vysílání umělé povahy. Správci na webu oznámili, že posbírali veškerá data, která potřebovali, a nyní na řadu přijde jejich interpretace a publikace ve vědeckých časopisech. Systém pozastaví 31. března 2020

Dobrovolný program analýzy rádiových a optických dat z teleskopů začal fungovat 17. května roku 1999 a ve své době patřil k internetovým senzacím, kterou si vyzkoušel snad každý tehdejší domácí surfař s vytáčeným internetem.

Obří superpočítač z domácích počítačů

Drobný software si čas od času stáhl ze serveru dávku surových dat, provedl jejich analýzu a výsledky odeslal zpět do ústředí. Aby američtí vědci motivovali co nejvíce dobrovolníků, díky bohatým statistikám a žebříčkům vnesli do experimentu prvky gamifikace, aby mezi sebou mohli jednotlivci (i celé týmy) soupeřit, kdo toho odeslal nejvíce.

Díky ohromnému množství počítačů vědci získali v podstatě internetový superpočítačový cluster pro distribuované výpočty, který výkonem hladce srovnal krok s tehdejšími nejvýkonnějšími mašinami na světě.

SETI@Home končí, ale je tu hromada dalších

Zájem o SETI@Home podnítil budování dalších podobných systémů distribuovaných výpočtů, brzy tedy domácí uživatelé propůjčovali část svého výpočetního výkonu (v době nečinnosti počítače) třeba k analýze dat ve farmakologii a medicíně za účelem výzkumu v oblasti rakovinného bujení, léčiv, biologie, fyziky apod.

Tyto programy postavené na platformě BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing) pokračují i nadále, zájemci, kteří chtějí pomoci dobré věci, tedy mohou v analýze dat pokračovat.

Klepněte pro větší obrázek
Projekty distribuovaných výpočtů na platformě BOINC od Berkeley. Pokud vás nebaví mimozemský život, můžete se zapojit do nanotechnologií, medicíny, matematiky aj.

V každém případě, vědci z programu SETI nyní data zpracují do podoby shrnujícího článku. Kvanta dat mohou dodatečně ještě analyzovat pomocí neuronových sítí a dalších technik, pokud však doposud nezaznamenali žádný umělý zdroj rádiového nebo světelného záření nezaznamenali, pravděpodobně se to nestane ani poté. 

Experiment samotný však rozhodně nebyl zbytečný. Právě naopak – stvořil onu platformu BOINC, na které staví celá plejáda dalších a snad už smysluplnějších projektů vědeckých akademických výpočtů.

Diskuze (17) Další článek: Intel si s technologií výroby stále věří. Chce dohnat TSMC už příští rok

Témata článku: Vesmír, Věda, Software, Web, UFO, Superpočítače, Mimozemský život, Analýza, Platforma, BOINC, Vědec, Data, Výpočet, Ufon, Analýza dat, Berkeley, Počítač, Plejáda


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 94

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 46

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor