Počítače | Commodore

Legendární počítač Commodore 64 se vrací. Retro počítač nabídne 64 dobových her

V loňském roce se objevil C64 Mini – zmenšená replika jednoho z nejpopulárnějších osmibitových domácích počítačů Commodore 64. Některé zákazníky však zklamal klávesnicí, která nebyla funkční – jednalo se o pouhou atrapu. Ukázala však, že o stroj, který je pro mnohé symbolem jejich počítačových začátků, je poměrně velký zájem.

5. prosince tohoto roku se má na trhu objevit další replika „cé šedesátčtyřky“ – tentokrát s plnohodnotnou a zcela funkční klávesnicí. Za počítačem, označeným jako The C64, stojí britská společnost Retro Games Ltd.

Firma se v roce 2016 snažila získat finanční prostředky na zahájení výroby v crowdfundingové kampani na serveru Indiegogo, což se ovšem nepovedlo. To však Retro Games neodradilo a v tomto roce připravili vše potřebné k úspěšnému startu.

S čím The C64 přijde?

Zmenšený C64 Mini přinesl na obrazovky moderních televizorů sbírku 64 klasických her. K jejich hraní sloužil herní ovladač, avšak pokud chtěli majitelé zavzpomínat na své začátky v prostředí programovacího jazyka BASIC, museli si připojit externí klávesnici.

The C64 je v podstatě herní konzolí, která navazuje na Commodore 64, jehož premiéra se datuje do roku 1982. Podle obrázků to vypadá, že klávesnice má stejné uspořádání (a doufejme, že používá i tradiční přepínače) a klasické béžové provedení, které doslova křičí: „Já jsem nudný počítač z osmdesátých let.“

Přichází s předinstalovaným jazykem BASIC, navíc je možné přepínat mezi třemi režimy: původním C64, jeho předchůdcem Commodore Vic 20 a módem „Games Carousel“. Zde ale podobnost s původní předlohou končí. Aby se uplatnil v dnešní době, disponuje The C64 portem HDMI pro připojení k obrazovce či monitoru. Maximální podporované rozlišení je 720p při 60 Hz nebo 50 Hz.

Další vylepšení

Součástí softwarové výbavy bude stejný balík 64 her, jakým disponoval C64 Mini – nechybí například California Games, Paradroid či Boulder Dash. Herní ovladač s joystickem doznal vylepšení v podobě nových mikro spínačů, které by měly přinést o něco vyšší citlivost.

Další novinkou jsou čtyři porty USB (C64 Mini měl dva), do kterých lze připojit flash disk a načítat z něj soubory nebo provádět aktualizaci firmwaru. To se bude pochopitelně vyvolávat tradičním příkazem LOAD.

Ačkoli dodávky zákazníkům budou zahájeny až v prosinci, The C64 je již k dispozici k předobjednání na britském e-shopu GAME. Stojí 109,99 britských liber, což je v přepočtu asi 3130 korun. V balení najdete:

  • Domácí počítač The C64
  • Plnohodnotná fungující klávesnice
  • USB Joystick s kabelem dlouhým 1,5 m a osmi tlačítky
  • 1,2 m dlouhý HDMI kabel
  • 1,2 m dlouhý USB napájecí kabel
  • Napájecí adaptér
  • Příručku Rychlý průvodce
  • 64 předinstalovaných her
Diskuze (7) Další článek: Peklo v Česku i u nás v redakci. Sledujte teploty online na několika webech

Témata článku: Historie, Počítače, USB, Indie, Commodore, Ovladač, Herní ovladač, Počítač, Kabel, Basic, Boulder Dash, Domácí počítač, Rakuten, Replika, Napájecí adaptér, F klávesa


Určitě si přečtěte

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 18

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 10

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 72


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize