Počítače | Commodore

Legendární počítač Commodore 64 se vrací. Retro počítač nabídne 64 dobových her

V loňském roce se objevil C64 Mini – zmenšená replika jednoho z nejpopulárnějších osmibitových domácích počítačů Commodore 64. Některé zákazníky však zklamal klávesnicí, která nebyla funkční – jednalo se o pouhou atrapu. Ukázala však, že o stroj, který je pro mnohé symbolem jejich počítačových začátků, je poměrně velký zájem.

5. prosince tohoto roku se má na trhu objevit další replika „cé šedesátčtyřky“ – tentokrát s plnohodnotnou a zcela funkční klávesnicí. Za počítačem, označeným jako The C64, stojí britská společnost Retro Games Ltd.

Firma se v roce 2016 snažila získat finanční prostředky na zahájení výroby v crowdfundingové kampani na serveru Indiegogo, což se ovšem nepovedlo. To však Retro Games neodradilo a v tomto roce připravili vše potřebné k úspěšnému startu.

S čím The C64 přijde?

Zmenšený C64 Mini přinesl na obrazovky moderních televizorů sbírku 64 klasických her. K jejich hraní sloužil herní ovladač, avšak pokud chtěli majitelé zavzpomínat na své začátky v prostředí programovacího jazyka BASIC, museli si připojit externí klávesnici.

The C64 je v podstatě herní konzolí, která navazuje na Commodore 64, jehož premiéra se datuje do roku 1982. Podle obrázků to vypadá, že klávesnice má stejné uspořádání (a doufejme, že používá i tradiční přepínače) a klasické béžové provedení, které doslova křičí: „Já jsem nudný počítač z osmdesátých let.“

Přichází s předinstalovaným jazykem BASIC, navíc je možné přepínat mezi třemi režimy: původním C64, jeho předchůdcem Commodore Vic 20 a módem „Games Carousel“. Zde ale podobnost s původní předlohou končí. Aby se uplatnil v dnešní době, disponuje The C64 portem HDMI pro připojení k obrazovce či monitoru. Maximální podporované rozlišení je 720p při 60 Hz nebo 50 Hz.

Další vylepšení

Součástí softwarové výbavy bude stejný balík 64 her, jakým disponoval C64 Mini – nechybí například California Games, Paradroid či Boulder Dash. Herní ovladač s joystickem doznal vylepšení v podobě nových mikro spínačů, které by měly přinést o něco vyšší citlivost.

Další novinkou jsou čtyři porty USB (C64 Mini měl dva), do kterých lze připojit flash disk a načítat z něj soubory nebo provádět aktualizaci firmwaru. To se bude pochopitelně vyvolávat tradičním příkazem LOAD.

Ačkoli dodávky zákazníkům budou zahájeny až v prosinci, The C64 je již k dispozici k předobjednání na britském e-shopu GAME. Stojí 109,99 britských liber, což je v přepočtu asi 3130 korun. V balení najdete:

  • Domácí počítač The C64
  • Plnohodnotná fungující klávesnice
  • USB Joystick s kabelem dlouhým 1,5 m a osmi tlačítky
  • 1,2 m dlouhý HDMI kabel
  • 1,2 m dlouhý USB napájecí kabel
  • Napájecí adaptér
  • Příručku Rychlý průvodce
  • 64 předinstalovaných her
Diskuze (7) Další článek: Peklo v Česku i u nás v redakci. Sledujte teploty online na několika webech

Témata článku: Historie, Počítače, USB, Commodore, Indie, Domácí počítač, Ovladač, Rakuten, F klávesa, Basic, Replika, Boulder Dash, Napájecí adaptér, Commodor, Kabel, Herní ovladač, Počítač

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5