Legální stahování hudby konečně i pro nás

I když s malým háčkem, ale přece. Společnost Virgin zprovoznila službu pro legální stahování hudebních skladeb, která nerozlišuje mezi Američany, Němci nebo Čechy. Bez regionálních omezení nabízí ke stažení skladby z celého svého portfolia. Vyzkoušeli jsme ji na vlastní kreditku.
Vydavatelská společnost Virgin v pondělí spustila hudební službu Virgin Downloads, která má společnosti pomoci zvýšit prodej singlů na evropském trhu. Ke splnění tohoto cíle netradičně zvolila digitální distribuci obsahu, a to konečně bez regionálních omezení, které aplikují iTunes, MusicBuy nebo i evropské služby provozované Tiscali a MSN. Od příštího týdne chce navíc Virgin zpřístupňovat nové skladby na internetu s předstihem před distribucí lisovaných CD. Spolu s dalšími vydavatelskými domy Virgin zvažuje možnost vydávat singly pouze v digitální podobě a snížit tím náklady na distribuci disků s několika málo skladbami.

Cenová politika – tarifová epidemie na internetu?

Virgin nabízí tři způsoby využití své služby. Prvním z nich je pouhé listování ve skladbách, přičemž si lze zdarma vždy poslechnout prvních 30 sekund písničky. Druhou možností je jednorázový poslech, který uživatele stojí jeden kredit. To, co bude zajímat většinu uživatelů je trvalé stažení skladby, které stojí 99 kreditů. Kredity si zákazníci kupují pomocí mezinárodní platební karty Visa nebo Master Card a to v balíčcích. Použitá strategie připomíná předplacené kupony s kreditem pro volání v mobilních sítí, kdy uživatel při nákupu většího objemu najednou dostane slevu.

Nejmenší jednotkou je 99 kreditů za 99 pencí. Při nákupu 600 kreditů za 4,99 libry klesne cena stažení jedné skladby na 83 pencí. Další v řadě jsou kredity v hodnotě deset a dvacet liber s cenou za 77 a 67 pencí za skladbu. Při zakoupení 5 000 kreditů za 29.99 GBP klesne cena jedné skladby na 60 pencí. Při kursu 47 Kč za jednu libru se tak při nákupu balíku 5 000 kreditů teoreticky může cena služby Virgin Downloads vyrovnat cenám, které nabízí iTunes. Teorie však stojí na vratkých nohách – každá banka si počítá trochu jiné kursy při platbách do zahraničí a hlavně, iTunes umožňuje postupné placení, zatímco v případě Virgin okamžitě přijdete o možnost manipulovat se třiceti librami, což není zrovna pakatel. Při základní ceně 99 kreditů dosahuje cena jedné skladby výše 47 korun, což více než pravděpodobně odradí velkou část českých uživatelů.

Skladby mají, jak už to u podobných služeb bývá, i svá omezení. Staženou skladbu můžete kromě pochopitelného přehrávání na počítači, nahrát ji na přenosné zařízení nebo vypálit jako skladbu na běžné audio CD.

Klepněte pro větší obrázek

Nakolik bude finanční model Virgin Downloads úspěšný, ukáže čas. Služba iTunes i díky ceně 99 centů za permanentní download dokázala prodat během prvních čtyř měsíců své existence s výrazně omezenou uživatelskou základnou prodat 10 milionů skladeb – tedy jednoznačný úspěch. Na druhou stranu po službě BuyMusic od jejího halasného spuštění neštěkl pes. Virgin Downloads má na své straně větší potenciální uživatelskou obec, ale zvolený systém plateb nemusí každému vyhovovat.

Kdo nechce krást, má způsob, kdo chce, má Kazaa

Díky zrušení nesmyslných regionálních omezení jsme mohli konečně službu pro legální stahování hudby vyzkoušet na vlastní kůži. Registrace do systému je trochu zmatečná, na stránce www.virgin.com/downloads nenajdete odkaz vytvořit účet, místo toho je potřeb zvolit nabídku „buy credits“. Ta vám umožní vytvořit nový účet a po ověření platební karty (fungovala jak klasická kreditka Citi Bank, tak internet card eBanky) vám umožní přihlášení do systému. Jeho ovládání je jednoduché, vyhledávat lze podle hudebních žánrů, interpretů nebo názvů skladeb. Při výběru hledané skladby máte možnost poslechnout si ukázku zdarma nebo zaplatit za jednorázový streamovaný poslech.

Klepněte pro větší obrázek

Co nás zajímá je stažení souboru. Před ním nabídne služba využití vlastního download manageru. Bez něj se mi skladbu táhnout nepodařilo, ale na vině může být i striktní nastavení personálního firewallu. S Download managerem proběhlo stažení skladby velice rychle na hranici kapacity mého kabelového připojení. Přehrání skladby vyžaduje Windows Media Player, doporučována je verze 9. Než dojde k prvnímu přehrávání je nutné vyžádat si ze serveru licenci další už jsou v pohodě, zde můžete opět narazit na problémy s firewallem, opakovaný pokus při vypnutém firewallu však proběhl bez problémů. Soubory jsou nabízeny ve formátu WMA s bitrate 128 kb/s. Při poslechu na sluchátkách Sennheiser HD 497 naprosto bez problémů.

Virgin podle oficiálních informací nabízí více než 200 000 skladeb. A to jak od současných populárních umělců jako je Eminem nebo Avril Lavigne tak od interpretů, kteří mají hlavní vlnu popularity za sebou jako Guns’n’Roses, Alice Cooper nebo popová Aqua. V nabídce nechybí ani 1 130 skladeb krále rock’n’rollu Elvise Presleyho. Beatles bohužel dostupní nejsou, místo nich vám Virgin nabídne pouze The Beatles Tribute Project.

Virgin službu nenabízí s použitím vlastních technologií, ale využívá vyzkoušený produkt společnosti OD2, jejíž služby využívají i evropští konkurenti Tiscali a MSN.

Diskuze (137) Další článek: Bezpečnostní záplata od Microsoftu neplní svou funkci

Témata článku: Windows, Internet, Hud, Virgin, Alice, Eminem, Finanční model, Omezená možnost, Sennheiser, Cooper, Legální stahování, The Beatles, Citi, Poslech, Elvis, Aqua, Stahování hudby, Avril Lavigne, Single, Beatles, Master Card, Libra, Jednoznačný úspěch, Legální soubor, Opakovaný pokus


Určitě si přečtěte

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

Jakub Čížek | 20