Legální hudba? Jde to i s MP3 bez DRM a za babku

Krádež v obchodě nebo nelegální sdílení MP3 souboru jsou ekvivalentní prohřešky. Přesto je stále pro většinu Čechů legální hudba čímsi nadpozemským.

Co si budeme nalhávat, legální nakupování hudby nikdy nebylo českou doménou. Ať už byly důvodem vysoké ceny, návyky z doby předlistopadové nebo cokoliv jiného.

I když spousta lidí výhody legálního nákupu nespatřuje, právě oficiálně zakoupený song může mít pro uživatele velkou přidanou hodnotu. Předně ušetříte čas – nemusíte hledat po všemožných torrentech, P2P sítích apod., a samotné stažení hudby je rychlé. Navíc v obchodě můžete dostat navíc obrázek alba, texty písní apod., vše připraveno rovnou pro nahrání MP3 přehrávače. A hlavně dáte vydělat těm, kdo pro vás hudbu nahráli. Na druhou stranu si přiznejme, že dobrý pocit z legálně pořízené hudby často kazí otravné ochrany proti kopírování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jedno album třikrát jinak: CD za 449 Kč • ve WMA s DRM za 319 Kč • nebo jako 256kbps MP3 za $8.99 (cca 130 Kč) 

České internetové obchody vás asi výhodách legální hudby nepřesvědčí, ale zkuste ty zahraniční. Výhodný kurz české koruny totiž dělá divy i v této oblasti, a tak si třeba nejnovější CD můžete pořídit za stovku.

Na internetu je k dispozici velká řada služeb nabízejících stahování mainstreamových i více „alternativních“ druhů hudby. Kde ale hledat, pokud opravdu chcete ušetřit čas a pokud možno najít na první pokus přesně to, o co vám jde? Zkuste si vybrat v našem seznamu nejpopulárnějších světových hudebních on-line obchodů.

Amazon MP3

Amazon je svým způsobem revoluční službou. Svůj hudební obchod postavil až po úspěchu internetového prodeje běžného zboží, ale velmi brzo se dostal na špičku žebříčků stahovanosti nabízených skladeb. A aby nezůstal ve stínu ostatních, stal se první službou, která začala nabízet MP3 skladby tzv. Velké čtyřky (čtyř největších hudebních vydavatelství světa) bez digitální ochrany DRM, která byla do té doby nemyslitelnou součástí skladeb nabízených v MP3-online-obchodech.

Klepněte pro větší obrázek
Amazon.com - naše Vltava.cz se nechala inspirovat názvem, nabídkou zatím ne

Poznámka: Pokud budete v současnosti na internetu stahovat hudbu, důrazně doporučujeme obchody, kde jsou skladby nabízeny bez digitální ochrany (označováno jako DRM-free). Předejdete tak problémům při kopírování do MP3 přehrávače nebo přehrávání v některých nekompatibilních aplikacích.

V současnosti Amazon MP3 nabízí více než 5 milionů skladeb nejrůznějších žánrů a další alba přibývají s tím, jak hudební vydavatelství uvádějí na trh nové a nové produkty. Kromě samotné hudby si na Amazonu můžete stáhnout i audioknihy, filmy a populární televizní seriály.

Pokud se souborům s digitální ochranou přesto nechcete nebo nemůžete vyhnout, vždy si u výrobce přehrávače ověřte, zda je přístroj s DRM kompatibilní. Podporovaná zařízení většinou poznáte podle známky „PlaysForSure“.

 Amazon MP3iTunes7digitali-legálnět-music PLAY!
formátDRM-free MP3AACDRM-free MP3 (většina)WMA DRMWMA/AAC DRM
Coldplay - Viva La Vida (skladba)0,89 $/14 Kč0,99 $/15,50 Kč0,99 Ł/30,50 Kč34,90 Kč34,90 Kč
Coldplay - Viva La Vida (album)8,99 $/140,50 Kč9,99 $/156 Kč7,49 Ł/231,50 Kč299 Kč319 Kč

7digital

7digital patří k méně známým službám, ale především pokud dáváte přednost kvalitě před kvantitou, rozhodně zpozorněte. V tomto internetovém obchodě je totiž většina z více než 3,5 milionu skladeb nabízena v nejvyšší kvalitě, tedy v MP3 a datovém toku 320 kbps.

V případě, že by se vám stažená skladba z jakéhokoliv důvodu ztratila z počítače, MP3jky a všech dalších zařízení, kde jste ji měli uloženou, 7digital pomůže jednoduchým nástrojem, v němž jsou uloženy všechny vámi stažené MP3 skladby tak, abyste si je v případě potřeby mohli obnovit.

iTunes Store

Legenda v oboru digitální hudby. iTunes Store má na svém kontě přes 5 miliard stažených hudebních souborů, dalších 8 milionů souborů nabízí ve svých rozsáhlých databázích ke stažení každý den. Kromě hudby jsou v nabídce i podcasty, televizní seriály, filmy a další. Některé placené, některé zdarma, vždy v závislosti na vydavateli. Vždy ale určené především pro iPod příp. iPhone, klíčové produkty Applu v této oblasti.

Do velké míry iTunes stále vydělává na popularitě, jakou si získal během let minulých, kdy byl také díky iPodu nejpopulárnější službou nabízející digitální hudební obsah. V dnešní době už ale vydělává spíše jen na setrvačnosti a pohodlí některých uživatelů. Díky dokonalému spojení s iPodem totiž stačí nainstalovat software a stahovat.

Skladby jsou nabízeny ve speciálním formátu, s nimiž si nejlépe poradí iPody, iPhony a někteří vyvolení konkurenti, ale také alternativně ve formátu AAC. Některé skladby jsou již nabízeny bez digitální ochrany, ale u většiny atraktivních titulů se s DRM setkáte.

Napster žije

K výše uvedeným stojí doplnit i hudební e-shop Rhapsody s více než 4,5 miliony nechráněných MP3 souborů, rádiovými stanicemi, na nichž můžete poslouchat hudbu zdarma nebo možností pustit si až 25 náhledů skladeb měsíčně v plné jejich délce.

Klepněte pro větší obrázek
Rhapsody

Velmi populární je také server eMusic. Ač se to možná podle poměrně neznámého jména nezdá, eMusic je světovou dvojkou co se prodejů týče. Z internetových serverů eMusic bylo v uplynulých čtyřech letech staženo více než 200 milionů skladeb a každý měsíc dalších 5 – 6 milionů stažení přibývá.

Klepněte pro větší obrázek
Po lákavém začátku se dozvíte, že máte smůlu. Jste mimo USA.

Stejně tak zapomenout bychom neměli ani na populární Napster, který už dávno není synonymem nelegálního sdílení hudby. Naopak v současnosti platí za server nabízející největší množství legálních a nechráněných MP3 skladeb ke stažení. Bohužel obě služby jsou určeny výhradně zákazníkům ze Spojených států a v ostatních koutech světa se k obsahu nedostanete.

Klepněte pro větší obrázek
Napster nově, legálně

U nás se stahuje „i legálně“

Jedinou výraznější štikou na českém internetu je server i-legalne.cz. Velkou výhodou i-legálně je pro českého uživatele možnost stahování skladeb od českých interpretů. S tím budete mít na zahraničních e-shopech zpravidla problémy. Nedávno server zaujal nabídkou Ízy, kdy můžete za 249 Kč měsíčně stahovat neomezený počet z více než 500 000 skladeb v nabídce. Bohužel, formát WMA s ochranou DRM vám ubírá ze svobody a v rámci paušálu musíte platit de facto i za poslech hudby (více zde).

Nepřehlédněte: rozhovor na téma i-legalne.cz

Klepněte pro větší obrázek
Průkopník legálního stahování hudby u nás

Ukousnout si část českého ne příliš bohatého trhu s digitální hudbou se pokouší i T-Mobile svým portálem t-music PLAY! Zde jsou potenciální uživatelé ale omezeni ještě více než v případě i-legálně. Nejenže stahujete digitálně chráněné soubory, abyste se k souborům dostali, musíte být navíc zákazníkem T-Mobilu. A to už opravdu selektuje mnohé.

Klepněte pro větší obrázek
Obchod s hudbou od T-Mobilu, platit můžete z telefonního účtu

Na závěr snad jen ještě dodám, že k nákupu prostřednictvím internetu budete potřebovat digitální platební nástroj. Ať už jde o platební kartu s aktivními internetovými platbami, účet na PayPalu apod. Pokud nevíte jak na PayPal, pokračujte na náš nedávný článek. Je to opravdu jednoduché.

Diskuze (59) Další článek: Nová FileZilla 3.1: pohodlný FTP klient

Témata článku: Software, Internet, Web, HUD, MP3, DRM, Nabízející uživatel, Český obchod, Legální soubor, Hudba, Coldplay, Velký soubor, Nabídka obchodu, Legální hudba, Nedávný článek, Hudební obsah, Song, Legální stahování, Vyvolení, Zahraniční e-shop, Český interpret, Nakupování hudby, Velká výhoda, Český e-shop, Nabízený soubor, Iphone X na Mall.cz