Leden v Internetu: návštěv mnoho, peníze nevidět

Velmi slušný nárůst, daný ale hlavně vyrovnáním očekávaného prosincového poklesu.
Zatímco prosinec znamenal – logicky díky velkému množství svátků a dovolených, během kterých lidé neseděli za Internetem – pokles o několik procent (více v tomto článku), leden si polepšil: oproti prosinci stoupl počet prohlédnutých stránek o skoro 20 %, unikátní IP adresy stouply o 14 %. Vzestup stránek je trvale větší než vzestup IP adres, což má dvě příčiny: jednou je to, že lidé intenzivněji využívají Internet, druhou zřejmě to, že stále více uživatelů Internetu se „schovává“ za firemní firewally, a tím se skupinka návštěvníků jeví jako jediná IP adresa. Dobrou zprávu o lednovém vzestupu ale trošku zchlazuje fakt, že inzerenti celkem tradičně v lednu „zůstali doma“; inzertní tržby většiny serverů (které na nich obvykle závisí jako na jediném zdroji příjmu) byly blízko nule. Drtivá většina inzertních bannerů na českém Internetu v této době pocházela z výměnných služeb, popřípadě servery „točily“ reklamu samy na sebe.

Jaké byly lednové růsty? Tzv. portály jsou stále odpovědné za většinu růstového objemu Internetu – Seznam šel nahoru o 22 %, Atlas o 28 % a Centrum o 25 %. Vypadá to vyrovnaně, ale v absolutních číslech poskočil Seznam o 220 tisíc, Atlas o 110 a Centrum o 36 tisíc návštěv denně, což už mění pohled na situaci: Seznam si bez sebemenšího ohrožení upevňuje první místo, Atlas je i díky „msn“ komfortně druhý a Centrum zatím příliš nedohání.

V médiích výborně poskočil Mobil server, který oslavil dva milióny stránek (+32 %) a zase se o trošku vzdálil všem ostatním specializovaným médiím. Pokles iDnes (- 22 %) je těžko pochopitelný, možná jsou v tom nějaké technické faktory (počítání stránek), protože naopak v prosinci měla iDnes zase těžko pochopitelný třicetiprocentní nárůst – takto se to aspoň trošku srovnává. Porostla i Trafika (+26 %), která má nyní pod sebou Zmiji (www.trafika.cz/zmije2). Mimochodem, takovéto uklizení Zmije pod jiný web už znamená uznání neúspěchu tohoto katalogu, o kterém jeho tvůrci kdysi tvrdili, že „porazí Seznam.cz“. U ostatních médií je „setrvalý stav“, což znamená, že pokračuje vývoj předchozích měsíců: Živě o 13 % nahoru, Svět Namodro o 26 % nahoru, ale zůstává podle stránek za Živě, České Noviny zase pokles, tentokrát o 10 % (kdysi čtvrtý nejčtenější server na českém Internetu, dnes osmnáctý! Holé agenturní zprávy zajímají stále méně lidí, server „nežije“. Neviditelný pes o 5 % nahoru, ale stále méně než v listopadu loňského roku; oproti loňskému listopadu má navíc i citelný pokles IP adres, a jen o 6 % šly nahoru Novinky.cz. Že by úspěch serveru Fudge.cz (1,7 mil. stran) ukazoval, že i Novinky.cz jsou příliš měkkým bulvárem?

Nebývalý vzestup zájmu zaznamenaly herní servery, kterých je na českém Internetu asi pět slušných, přitom ten nejnavštěvovanější (jaydee.cz) není auditovaný, v seznamu jsou dva „nezávislé“: Doupě a Bonusweb, a dva patřící časopisům: Level a Gamestar. Doupě šlo nahoru o mimořádných 86 %, i Bonusweb ale poskočil o 60 %, Gamestar podstatně o méně, Level je v průzkumu poprvé. Soumrak papírových časopisů? Ještě je brzo a jaksi chybí to cédéčko.

V auditu je poprvé (či poprvé po delší době) vidět i email.cz, významná freemailová služba, pod (původním) názvem ATC Organizér. Ve srovnání s post.cz má méně stránek (8,8 mil. vs. 14,7 mil.); v pořadí další nejpoužívanější freemailové služby (seznam.cz a centrum.cz) nejsou bohužel auditovány zvlášť.

Poprvé je auditován aukční server aukce.cz, který zatím bohužel nemá na českém Internetu srovnání s podobně navštěvovanou službou, takže nelze říci, zda je jeho 45. místo v žebříčku dobré nebo ne. Jeho vzestupná křivka je ale rychlá, takže se (doufejme) bude šplhat na místa vyšší – z podobných serverů je zatím auditován jen Bazar.cz (25. místo). I obchodní servery jsou na českém Internetu stále auditovány pouze tři, a všichni tito tři mušketýři se drží pospolu na konci čtvrté desítky; obě Vltavy vedou před Shop.cz, ale jen mírně. Obchodní weby vesměs klesly, protože se „zotavují“ z prosincového náporu.

Na závěr tabulka porovnávající velké servery meziročně, leden 1999 s lednem 2000. Můžeme zkusit odhadnout, že průměrný růst návštěvnosti českého Internetu je okolo 250 % ročně; kdo byl nad touto hranicí, rostl „rychleji, než se nafukuje sám balón“, kdo ne, tak vlastně ztrácel tržní podíl.

Server I.00 I.99 Nárůst/pokles
Seznam.cz 39 324 563 9 741 619 404%
POST.CZ * 14 706 922 5 492 797 268%
MůjWeb |-2 12 293 596 4 356 984 282%
Trafika 4 177 621 1 961 957 213%
Seznamka 3 952 517 1 793 794 220%
iDnes 2 493 166 623 781 400%
Seznam DNES 2 250 867 367 551 612%
Mobil Server 2 185 931 1 191 222 184%
Živě 1 602 819 507 692 316%
Svět Namodro 1 540 737 892 340 173%
Neviditelný pes 1 330 842 1 259 949 106%
Seznam - Novinky.cz 1 321 173 654 908 202%
České noviny 1 288 400 1 471 132 88%
Diskuze (6) Další článek: Týden: CeBIT a vše co s ním souvisí

Témata článku: Peníze, Citelný pokles, Peníz, Odpovědný člověk, Firemní firewall, Papírový časopis, Pen, LED, Navštěvované médium, Gamestar, Nezávislý auditSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Akční Deathloop míří na Xbox. Prozradil to menší únik z obchodu konzole

Akční Deathloop míří na Xbox. Prozradil to menší únik z obchodu konzole

Někdo odklikl obsah dříve, než by bylo zdrávo.

Michal Maliarov
DeathloopSpekulace
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace