LED projektor Toshiba TDP-FF1: Láska na první projekci

Revoluce v projektorech je konečně tady. Komu u projektoru vadí nutná a nákladná výměna žhavé lampy? Už vidíme ten les rukou. Hitem budoucnosti jsou LED projektory, které místo velké lampy s malou výdrží používají výkonné LED diody. Díky tomu nejen déle vydrží, ale současně mohou být menší, chladnější a s menší spotřebou. První LED projektor Toshiba TDP-FF1 si nás při testování doslova získal.

Klady a zápory
 +  malé rozměry a váha
+ provoz na akumulátor
+ hlučnost
- malá svítivost
- nepravý širokoúhlý režim
- méně vstupů
Na výstavách jsme LED projektory už několikrát viděli, do prodeje ale nepřicházely. Výrobci se báli slabé světelnosti, kterou prý trh odmítne. Jít první s kůží na trh se odhodlala Toshiba a my to rozhodně neodmítáme.

Kapesní kino

Projektor je doslova kapesní – ostatně na fotce vidíte srovnání s běžnou platební kartou. Samotný projektor je ve skutečnosti ještě menší, protože zadní část tvoří rozměrný akumulátor. Ano, opravdu jej nemusíte mít připojen k elektrické síti, díky malé spotřebě energie vydrží hrát přes dvě a půl hodiny bez zásuvky. Ve spojení s kapesním videopřehrávačem se jedná o skutečné mobilní kino.

Klepněte pro větší obrázek

Projektor váží půl kilogramu a na spodní straně má běžný závit pro stativ. Nepotřebujete tedy žádné speciální stojany a jeho umístění je velmi snadné. Díky rovné zadní stěně můžete také projektor postavit a promítat obraz na strop.

Jako vstup poslouží video z počítače, kompozitní video, nebo USB disk (nejvýše 2 GB) s fotkami. Prezentace JPG snímků s volitelnými přechody může klidně nahradit notebook – ve spojení s chodem na akumulátor se jedná o skvělé řešení. Projektor má také hlasitý reproduktor, pro komorní sledování více než vyhovující. Základní ovládání je na projektoru, jeho funkce kopíruje i dálkové ovládání velikosti kreditní karty. Nabídky jsou jasné a přehledné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vstup zvuku tu není bezdůvodně, vestavěný reproduktor pro nenáročné účely stačí • S projektorem dostanete i projekční desku pro promítání za denního světla

Denní bludička

Hlavním důvodem, proč se do výroby LED projektorů nikdo příliš nehrne, je malá svítivost LED diod. I tato Toshiba má papírově pouhých 400 lx, což je ve srovnání s běžnými jednoduchými projektory asi třetinová hodnota. Pro denní promítání na stěnu to není, večer po setmění si už ale budete připadat jak v kině. Rozlišení projektoru je 800 × 600 přičemž dokáže zpracovat i signál s rozlišením vyšším – obraz je i po zmenšení rozlišení dobře čitelný.

Formát obrazu lze přepnout na 16:9, kdy si změny fyzického rozlišení ani nevšimnete. Udávaný dosah projektoru je 2,5 m při úhlopříčce 1,73 m, obraz se ale podařilo zaostřit i při mnohem větší vzdálenosti, řádově desítek metrů. Problém je pak již ve slabším jasu, doma ale na třicet metrů asi promítat nebudete. Projektor používá technologii DLP, žádné chvění obrazu, duhové přechody, nebo problémy s podáním barev jsme nepozorovali.

Toshiba řeší problém slabé svítivosti šalamounsky, s projektorem dodává malé skládací plátno s úhlopříčkou 57cm, na kterém je obraz z projektoru krásně čitelný i za denního světla. S projektorem získáte rovněž velkou tašku, do níž se vejde také plátno a běžný notebook.

Hlavní trumf projektoru je v nízkých provozních nákladech. LED dioda má udávanou výdrž přes deset tisíc hodin a spotřeba projektoru je pouhých 15 W – náklady na provoz se tedy spolehlivě vrátí. Jeho hlavním omezením je nízká světelnost, vše ale spolehlivě vyváží mobilita a výdrž.

Verdikt Celkem 80 %
Projektor vás dostane rozměry, tichostí
a skutečně bezdrátovým provozem.
Svítivost stačí na promítání po setmění,
pro denní projekci musíte využít
dodávané desky.
Ovládání: 4/5
Obraz: 3,5/5
Výbava: 4,5/5
Cena: 4/5

Toshiba TDP-FF1
produkt DLP projektor
cena 34498
zdroj Schuss, Praha
kontakt www.schuss.cz
Cenová osa (Kč včetně DPH)
Toshiba TDP-FF1 34 498
Benq MP610 19 760
HP ep7112 Home Cinema 19 750
parametry
projekční systém DLP, LED diody
nativní rozlišení 800 × 600
maximální rozlišení 1 280 × 1 024
svítivost 400 Lux
kontrast 1 500:1
hlučnost 30 dB
udávaná projekční vzdálenost 0,65–2,5 m
velikost obrazu 0,45–1,75 m
příkon 15 W
životnost lampy 10 000 h
objektiv F 2,6
optika manuální ostření
lichoběžníková korekce digitální, ± 15°
akumulátor 4 400 mAh, výdrž 2:40 h, nabití 2:56 h* reproduktory
vstupy D-Sub, kompozitní video, audio (3,5 mm jack), USB
výstupy audio
rozměry (v × š × h) 55 × 135 × 100 mm
hmotnost 0,5 kg
příslušenství manuál, dálkový ovladač, napájecí kabel, kabel D-Sub,
promítací deska 57 cm, brašna na projektor, desku a notebook

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 7/06.


 

Diskuze (36) | Apple vydal třetí balík záplat roku 2006 pro Mac OS X

Témata článku: Video, Toshiba, Projektory, LED, Hlavní trumf, TOS, Láska, Projekční plátna, Malý rozměr, Projektor, Geneva, Hlasitý reproduktor, Stativy, Audio kabely, Skvělá světelnost

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší