Leadtek X-Eye: televize kapesní velikosti

Možnost odnést si sebou televizi kamkoli a mít ji neustále na dosah ruky je snem mnoha uživatelů. Pokud si chcete představit, jaké by to bylo stále mít u sebe 50“ televizi, jistě vás napadne slovo nemožné. Opak je ale pravdou – přesvědčí vás o tom například videobrýle Leadtek X-Eye.

Klady a zápory
 +  univerzální připojení
+ soukromí
+ mobilita
- provedení
- zdravotní rizika
- nižší kvalita obrazu
Přístroj může u mnoha uživatelů navodit dojem zařízení z nekonečné řady neuvěřitelných produktů z teleshoppingu nebo rekvizity ze sci-fi filmu. Jedná se však o funkční produkt, který se v zahraničí již nějakou dobu prodává a nyní přichází na český trh. Výrobce jej označuje jako Head Mounted Display, my jsme si jej v redakci nazvali jednodušeji – videobrýle.

Základem této velmi zajímavé hračky jsou dva oddělené miniaturní displeje umístěné ve zvláštních plastových brýlích. Základním předpokladem správného použití je vhodné doladění zaostření, které umožňuje nastavení v rozmezí -1 až +3 dioptrie. Na těle brýlí najdete i možnost posouvání displejů pro každé oko zvlášť kvůli nastavení vhodného umístění. Také zaostření lze provádět jednotlivě pro každé oko. Všechna tato nastavení jsou velmi důležitá pro bezproblémovou a správnou funkčnost a jsou otázkou několika minut zkoušení optimální pozice a doostření obou očí. Pak již jen stačí nacvičit „spojení“ obou obrazů v jeden – je třeba jakoby zaostřit na vzdálenější objekt a následně nasadit brýle, což způsobí spojení obrazů z obou očí v jeden.

Obraz i se zvukem

Při správném nastavení byste měli v brýlích vidět jeden ostrý a spojitý obraz, který díky blízkosti očí vytváří dojem poměrně velké obrazovky. I navzdory velmi malému rozlišení jsou středně velké texty (např. titulky) lehce čitelné a také míra detailů je ve filmech nebo hrách dostačující. Pro sledování filmů je mírnou nevýhodou formát 4:3, kvůli kterému nevyužijete celou plochu naplno.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kabel vede do brýlí vpravo vepředu, pro vyvážení by bylo vhodnější vedení přes ucho • Dva na první pohled miniaturní displeje vytvoří přiložením k očím dojem 50“ obrazovky, navíc můžete nastavovat dioptrie nebo umístění obou displejů • Díky cestovnímu zdroji lze videobrýle používat i na cestách mimo dosah elektrických zásuvek

Jako zdroj signálu můžete využít kompozitní nebo S-Video výstup, který naleznete na všech běžných zařízeních. V brýlích jsou integrována také sluchátka, jež ale využijete pouze při připojení za pomoci kompozitního kabelu. Protože jsou méně kvalitní, s tichým a méně výrazným zvukem, je použití kvalitnějšího zdroje zvuku téměř nutností. Díky konstrukci lze ale snadno použít téměř jakákoli jiná sluchátka.

Technologický začátek

Displeje ve videobrýlích mají pouze rozlišení QVGA, což znemožňuje použití X-Eye na běžnou práci na počítači, nebo čtení delších textů. Při sledování filmů, nebo hraní her uzpůsobených rozlišením pro televize se ale s problémy nesetkáte. Jen barevná hloubka nepatří k nejvyšším, takže ve filmech si při tmavších a pomalejších scénách můžete všimnout šumu obrazu, způsobeného dopočítáváním barev. Kvůli konstrukci také není omezeno pronikání světla k displejům, což trochu narušuje dojem velkého plátna, ideální je proto využít temnější místnost.

Videobrýle si mohou najít své příznivce především z řad příznivců exotických technologií. Praktické využití je omezeno nižším rozlišením a případnými možnými zdravotními komplikacemi kvůli strnulé poloze očí při sledování obrazu. Doporučovaný třicetiminutový interval přestávek je proto vhodné dodržovat. Nevýhodou je i nemožnost použití pro majitele silnějších dioptrických brýlí, kterým nepostačí dostupná korekce. Možnosti použití přístroje ale rozšiřuje dostupná baterie, která umožňuje využití videobrýlí na cestách s notebookem nebo třeba digitálním fotoaparátem či kamerou.

Leadtek X-Eye
produkt videobrýle
zdroj Levi International, Brno
kontakt 531 011 111
cena 10 698 Kč vč. DPH
záruka 2 roky
Cenová osa (Kč včetně DPH)
I-O Display Systems I-glasses 25 704 Kč
Leadtek X-Eye 10 698 Kč
I-O Display Systems I-Scape II 8 568 Kč
Funkce
připojení S-Video, kompozitní video, audio (2× cinch)
rozlišení displejů QVGA (320 × 240 bodů)
virtuální obraz 50“
obnovovací frekvence 120 Hz
optická korekce -3 až +1 dioptrie
formát vstupu PAL/NTSC
příslušenství propojovací kabely, cestovní zdroj, měkké pouzdro

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 11/05.

Diskuze (10) Další článek: Oživeno: Nové jméno pro Longhorn: Windows Vista

Témata článku: Video, Televize, Funkční produkt, Sluchátka k televizi, Audio video propojovací kabel, Eye, Vhodné umístění, Optický digitální audio kabel, Barevná hloubka, Dojem, Zdravotní komplikace, Vhodný font, Displej, Tel, Sluchátka za uši, Cinch, Optický audio kabel


Určitě si přečtěte

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 11


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně