Leadtek TV Pro: Tuner trochu jinak

Pod pojmem TV tuner si většinou vybavíme PCI kartu uvnitř počítače, která nám dovoluje sledovat televizi či grabovat video, vše pohodlně při práci ve Windows. Leadtek představil něco jiného, TV tuner, který s počítačem spolupracuje, ale nevyžaduje ho - stačí mu pouze monitor. Externí TV tuner má své výhody i nevýhody, některým lidem bude vyhovovat, některým ne.

Dnes si vám dovolujeme představit Leadtek WinFast TV Pro. Jedná se o externí stereo TV Tuner s rádiem. Co to znamená externí? TV Tuner se částečně připojuje k počítači, ale není na něm vůbec závislý. Pro chod je nutný pouze monitor. Díky tomu odpadají problémy spojené s instalací TV tuneru (ne vždy bývá bezproblémová), v tomto případě 100 % platí microsoftí "plug & play". Důvod je prostý, tento tuner nemá nic společného s Windows, v krabici dokonce nenaleznete žádné CD.

 

To, že je TV Tuner externí, má své výhody, ale i své nevýhody. Tuner snadno nainstalujete (nezabere vám to více než 5 minut), ale díky "externosti" ztrácíte možnost jakkoliv nahrávat/grabovat video na disk. Také nemůžete jedním očkem pozorovat televizi a druhým sledovat práci, protože TV tuner lze pouště jedině ve Full Screen módu (TV tuner vypne signál z počítače a nahradí ho televizním). Mezi televizním a "počítačovým" módem se přepíná pomocí dálkového ovládání.

TV tuner je designově velmi sympatický. Pod předním černým krytem se skrývá červená indikační ledka a IR senzor pro dálkové ovládání. Na vrchní straně tuneru se nachází nenápadné tlačítko on/off (škoda, že se s ním nelze přepnout i do rádiového módu, na to musíte použít dálkový ovládač). Na obou stranách jsou maličké reproduktorky, které bych v žádném případě nedoporučil používat při poslechu TV či rádia (i ty nejlevnější počítačové reproduktory jsou lepší).

TV tuner funguje jako průchozí (vzpomínáte na 3Dfx Voodoo?). RGB signál z grafické karty je veden do tuneru (při přepnutí do TV módu se signál z počítače odpojí) a až poté do monitoru. Tuner lze napojit na reproduktory či na zvukovou kartu (line-in). Dále lze napojit i kameru či DVD přehrávač pomocí video a s-video vstupu. TV tuner lze napájet klasicky ze sítě nebo (a to je zajímavější) pomocí PS/2 konektoru.

Výhody:

Jak už bylo zmíněno: hlavními klady je snadná instalace a nezávislost na PC. Tuner dále nezabírá slot v počítači. Velkým kladem je větší citlivost na signál než je to běžné u normáních PCI tunerů, zejména jsem byl překvapen citlivostí rádiového tuneru. Sympatický design by také šel označit za klad.

Nevýhody:

Tím, že je tuner externí, ztrácíte možnost grabovat video, dále nemůžete při sledování televize pracovat či surfovat na Internetu.

Co mě ale opravdu nepotěšilo, byla velká degradace signálu při průchodu tunerem. Při vypnutém TV módu se ve vyšších rozlišení (800x600 a více) na monitoru objevovaly nepříjemné interference. Na tuneru mě také trochu vadilo ovládání, protože téměř vše se musí dělat dálkovým ovládačem, tlačítkem na tuneru ho pouze vypnete či zapnete. Škoda, že přímo na tuneru nelze přepínat mezi počítačovým, FM a TV módem, myslím, že by se tím zvýšila ergonomie. Dálkové ovládání je hezká věc, ale přeci jen tento tuner máte většinou těsně u monitoru, takže zmáčknutí jednoho tlačítka na tuneru je lehčí než hledání dálkového ovládání, míření a následné mačkání správného tlačítka.

Posledním záporem je cena, která je bohužel trochu vyšší. Pohybuje se kolem 2700 Kč bez DPH.

Závěr:

Leadtek Winfast TV Pro nemusí chutnat všem, protože absence grabování videa je citelná. Na druhou stranu si tento tuner najde uplatnění v kanceláři, kde nikdo nepotřebuje grabovat video. Tady je spíše potřeba při polední přestávce přepnout do TV módu či zapnout rádio, které je v této inkarnaci velmi kvalitní (jen nepouštět na integrovaných reproduktorech TV tuneru). Rádio si oproti televiznímu obrazu nahrávat můžete, protože zvukový kabel z tuneru lze zavést do zvukové karty.

Nakonec bych upozornil na Leadtek Winfast TV USB. Jedná se na první pohled o stejný TV tuner jako je TV Pro, ale TV USB lze spojit s počítačem USB kabelem a díky tomu grabovat video (to je v tuneru hardwarově komprimováno a poté po USB posíláno do počítače). Cena tohoto tuneru je o 300 Kč vyšší než u dnes recenzovaného TV Pro.  

Jan Dudek

 

TV tuner zapůjčila firma

Tuřanka 115
Brno
627 00
Tel.: 05/31011911

Diskuze (13) Další článek: MUSICMATCH Jukebox 7.2

Témata článku: Video, Windows, TV, Tune, Dálkové ovládání, Hlavní klad, Tunery, Nenápadný design, Červené tlačítko, TV +, TV Tuner, Tuner, Signál, Nejlevnější televize, Velká škoda, FM Tuner


Určitě si přečtěte

Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Chytré hodinky Honor a Huawei se zbavily největší brzdy. Naučily se instalovat aplikace
Filip Kůžel
HonorHodinkyMobilní aplikace
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní