Sluchátka | Články z Computeru

LE Audio: nový standard bezdrátového přenosu zvuku, který vyřeší nedostatky Bluetooth

Bezdrátová revoluce u sluchátek přišla dřív, než na to byl Bluetooth připravený. Současný stav je s přivřením obou očí dostatečný, nicméně lepší zítřky jsou na dohled.
LE Audio: nový standard bezdrátového přenosu zvuku, který vyřeší nedostatky Bluetooth

Bluetooth samotný nebyl nikdy zamýšlen jako prostředník pro přenos zvuku hudby. Do standardu byla tato možnost až dodatečně „naroubována“ v profilu A2DP (Advanced Audio Distribution Profile), který se stará o přenos stereo zvuku, ale spadá pod něj třeba i obsluha handsfree.

Dnes tento profil obsahuje naprostá většina zařízení, která mají něco společného se zvukem, takže se dokáží spojit libovolná sluchátka a libovolný telefon. Jenže je to stále řešení s ústupky. 

Univerzální, ale nedostatečný SBC

Aby mohl být zvuk bez problémů přenášen, musel se najít kodek, který převede libovolný zvukový soubor do takové formy a takového datového toku, aby jej šlo přenést do sluchátek. Jako výchozí kodek, který je nedílnou součástí profilu A2DP, byl vybrán SBC (low-complexity subband codec).

Prakticky to vypadá tak, že na každý přenášený zvukový formát, ať ztrátový (třeba MP3), nebo bezztrátový (třeba FLAC), je aplikován kodek SBC. Transkódovaný zvuk je pak poslán do sluchátek, která SBC dekódují. Tím je zajištěna maximální univerzálnost přenosu.

 

LE Audio vyřeší kvalitu přenosu u bezdrátových sluchátek. Prvních se dočkáme snad už letos.

 

Ale právě ztrátová komprese SBC představuje kámen úrazu, nepoužívá totiž psychoakustický model, takže ztráta informací napáchá značné akustické škody. Ty mohou být o to výraznější, pokud je ztrátový SBC aplikován na jiný ztrátový formát, třeba MP3, pak se mohou chyby ztrátové komprimace „násobit“.

Přenosové maximum SBC činí 345 kb/s, které navíc může být (a často je) sníženo z důvodu zarušení prostředí, případně kvůli šetření baterie. Existují i vyšší přenosové rychlosti u SBC, ale u mobilních telefonů se nepoužívají. Přenosová rychlost je sice dostatečná na přenesení MP3 320 kb/s, ale problém tkví hlavně v již zmíněné ztrátové kompresi SBC. Hi-res skladby tedy SBC nepřenese a na konvenčních skladbách ze streamovacích služeb nadělá mnoho chyb.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Technologie, Apple, Android, iPhone, Bluetooth, Sluchátka, iTunes, Samsung, Zvuk, Sony, Články z Computeru, Apple Music, Qualcomm, FLAC, True Wireless, SBC, Sluchátko, Galaxy Buds, AAC, Low Latency, LDAC, Scalable, Bluetooth SIG, Samsung Galaxy, SIG Bluetooth


Určitě si přečtěte

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Výsledky této studie vás zřejmě vůbec nepřekvapí. Aspoň tak ale můžeme obecně známý názor podložit čísly.

Daniel Fuglevič | 27

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 72

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 54


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč