LCD obrazovky: sto milionů kusů ročně

Není lepší zprávy pro milovníky kvalitního a velkého obrazu, než je rychlý pokrok v LCD (a svým způsobem i plazmových) zobrazovacích technologiích. Sice přijdou až v roce 2010, ale budou levné – oba hlavní konkurenti už nyní zvyšují kapacitu a připravují nové technologické generace.
LCD obrazovky: sto milionů kusů ročně

Související odkazy

Slovník
CRT
DVD
HDTV
LCD

Katalog produktů
LCD televizory

LCD již svou technologickou podstatou bourají pevné rozlišení dnešních (CRT) televizorů, když nabízejí jednak maximální rozlišení až řádově větší, a především plynule škálovatelné bez degradace obrazu. Pokud totiž existovala nějaká bariéra pro skutečnou HDTV (v současné nejvyšší variantě rozlišení), pak to bylo právě v nedostatku koncových zobrazovacích zařízení, která by je mohla využít (respektive v jejich velmi vysoké ceně).

Rostou nové továrny

Oba největší producenti LCD televizorů na světě, korejský Samsung a korejsko-holandské konsorcium LG. Philips, staví nové továrny na LCD jako o závod. Pro oba je to běh vyčerpávající a paradoxně s malou šancí na vítězství pro kteréhokoli z nich. Analytici varují, že na trhu je už nyní přebytečná kapacita (nabídka převyšuje poptávku), a ta se s novými továrnami dále zvýší, takže zisk se bude na LCD dosahovat velmi obtížně.

Pro obě firmy ale už neexistuje cesta zpátky. Na CRT televizích se zisk již nedá dosahovat takřka vůbec, protože supermarketové řetězce, které jsou dnes dominantními odběrateli a prodejci CRT televizorů, si nadiktují tak nízkou cenu, že výrobcům zbude jen na holé přežití.

(Proč se výrobci neubrání s vyšší cenou? Protože CRT je dnes komodita, kterou na zakázku levně vyprodukuje kdejaká čínská fabrika, přeprodejce pro ni vymyslí privátní značku-neznačku a zákazník si ji bez problémů koupí.)

Velkolepé investice

Samsung uvede navíc na jaře příštího roku na trh tzv. sedmou generaci LCD obrazovek. V ní je deska, ze které se pak řežou jednotlivé zobrazovací panely, velká 1,87 x 2,2 metru. Princip je podobný jako u substrátu („wafer“) u čipu: čím větší je základní panel, který vyjíždí „na jeden zátah“ z výrobní linky, tím víc se z něj nařeže jednotlivých elementů a tím vyšší je efektivita výroby.

Investice do těchto továren jsou stále gigantické – Samsung tvrdí, že uvedení této technologie do provozu ho stojí 4 miliardy dolarů (!). Přitom už koncem příštího roku bude připravovat do provozu generaci osmou (zatím s nespecifikovanými parametry).

Zánik tradičních televizorů a počítačových monitorů je už nablízku. Samsung odhaduje, že z letošních cca 20 milionů prodaných kusů se číslo vyšplhá až na 100 milionů ročně, a to o čtyři léta později.

Televizím se prodlouží život

Televize s vysokým rozlišením (i rozměry obrazovky) je považována za jeden z mála možných pokusů, jak zachránit trh televizní reklamy. Ten se na Západě považuje za „sice ne ještě mrtvý, ale nepochybně těžce nemocný“.

To samozřejmě našinci přijde nepochopitelné. Jsme totiž především díky (ale nejen pouze) zákonodárcům jednou z mála zemí na světě, ve kterých má televizní reklamní trh tak silnou pozici a navíc stále posiluje.

Ve vyspělých zemích totiž televize coby reklamní médium spíše ustupuje (internetu, ale také překvapivě tištěným médiím, která jsou považována za trvanlivější a méně obtěžující reklamní prostředek). K tomu napomáhá jak roztříštění trhu do stovek kanálů digitálních a kabelových televizí, tak prostředky k vystříhávání reklam z běžících pořadů (TiVo atd.) a zvýšený zájem o aktivní formu sledování obrazovky (přehrávání filmů z DVD).

Neskutečné možnosti zvýšení kvality obrazu, které přináší plné využití HDTV – například při sportovních přenosech, což film na DVD nebo internet těžko nahradí –, by mohly televizním stanicím prodloužit život.

Témata článku: LCD, Televizory, Televizory 32, Televize samsung, Televizory samsung, Televize s dvd, Televize levně, Televizory levně, Televizory lg 2016, Televize lg, Televize philips

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Golem 17. 11. 2005 23:03:08
    Jenže autor hovoří nejen o konci CRT, ale i též o konci TV stanic...
  • Hlavenka 17. 11. 2005 10:10:51
    vida, už si to našel.........co bych pro Vás já, Jirka, neudìlal :)
  • Jiří Hlavenka 17. 11. 2005 10:08:13
    http://hlavenka-zive.blog.cz/
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky