LCD obrazovky: sto milionů kusů ročně

Není lepší zprávy pro milovníky kvalitního a velkého obrazu, než je rychlý pokrok v LCD (a svým způsobem i plazmových) zobrazovacích technologiích. Sice přijdou až v roce 2010, ale budou levné – oba hlavní konkurenti už nyní zvyšují kapacitu a připravují nové technologické generace.

Související odkazy

Slovník
CRT
DVD
HDTV
LCD

Katalog produktů
LCD televizory

LCD již svou technologickou podstatou bourají pevné rozlišení dnešních (CRT) televizorů, když nabízejí jednak maximální rozlišení až řádově větší, a především plynule škálovatelné bez degradace obrazu. Pokud totiž existovala nějaká bariéra pro skutečnou HDTV (v současné nejvyšší variantě rozlišení), pak to bylo právě v nedostatku koncových zobrazovacích zařízení, která by je mohla využít (respektive v jejich velmi vysoké ceně).

Rostou nové továrny

Oba největší producenti LCD televizorů na světě, korejský Samsung a korejsko-holandské konsorcium LG. Philips, staví nové továrny na LCD jako o závod. Pro oba je to běh vyčerpávající a paradoxně s malou šancí na vítězství pro kteréhokoli z nich. Analytici varují, že na trhu je už nyní přebytečná kapacita (nabídka převyšuje poptávku), a ta se s novými továrnami dále zvýší, takže zisk se bude na LCD dosahovat velmi obtížně.

Pro obě firmy ale už neexistuje cesta zpátky. Na CRT televizích se zisk již nedá dosahovat takřka vůbec, protože supermarketové řetězce, které jsou dnes dominantními odběrateli a prodejci CRT televizorů, si nadiktují tak nízkou cenu, že výrobcům zbude jen na holé přežití.

(Proč se výrobci neubrání s vyšší cenou? Protože CRT je dnes komodita, kterou na zakázku levně vyprodukuje kdejaká čínská fabrika, přeprodejce pro ni vymyslí privátní značku-neznačku a zákazník si ji bez problémů koupí.)

Velkolepé investice

Samsung uvede navíc na jaře příštího roku na trh tzv. sedmou generaci LCD obrazovek. V ní je deska, ze které se pak řežou jednotlivé zobrazovací panely, velká 1,87 x 2,2 metru. Princip je podobný jako u substrátu („wafer“) u čipu: čím větší je základní panel, který vyjíždí „na jeden zátah“ z výrobní linky, tím víc se z něj nařeže jednotlivých elementů a tím vyšší je efektivita výroby.

Investice do těchto továren jsou stále gigantické – Samsung tvrdí, že uvedení této technologie do provozu ho stojí 4 miliardy dolarů (!). Přitom už koncem příštího roku bude připravovat do provozu generaci osmou (zatím s nespecifikovanými parametry).

Zánik tradičních televizorů a počítačových monitorů je už nablízku. Samsung odhaduje, že z letošních cca 20 milionů prodaných kusů se číslo vyšplhá až na 100 milionů ročně, a to o čtyři léta později.

Televizím se prodlouží život

Televize s vysokým rozlišením (i rozměry obrazovky) je považována za jeden z mála možných pokusů, jak zachránit trh televizní reklamy. Ten se na Západě považuje za „sice ne ještě mrtvý, ale nepochybně těžce nemocný“.

To samozřejmě našinci přijde nepochopitelné. Jsme totiž především díky (ale nejen pouze) zákonodárcům jednou z mála zemí na světě, ve kterých má televizní reklamní trh tak silnou pozici a navíc stále posiluje.

Ve vyspělých zemích totiž televize coby reklamní médium spíše ustupuje (internetu, ale také překvapivě tištěným médiím, která jsou považována za trvanlivější a méně obtěžující reklamní prostředek). K tomu napomáhá jak roztříštění trhu do stovek kanálů digitálních a kabelových televizí, tak prostředky k vystříhávání reklam z běžících pořadů (TiVo atd.) a zvýšený zájem o aktivní formu sledování obrazovky (přehrávání filmů z DVD).

Neskutečné možnosti zvýšení kvality obrazu, které přináší plné využití HDTV – například při sportovních přenosech, což film na DVD nebo internet těžko nahradí –, by mohly televizním stanicím prodloužit život.

Témata článku: LCD, Kus, Televize levně, Televizory, Televizní obrazovka, Televizory 32, Sto, Televizory Samsung, Sto milionů, Televize s DVD, Televize Philips, Prodaný film, Televize LG, Sedmá generace, Televizory levně, Nespecifikovaná cena, Čínský trh, Čínský výrobce, Televizory LG 2016, Televize Samsung, Obrazovka

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 237

Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

22.  11.  2017 | David Polesný | 37

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Microsoftu se invaze na Android daří, jeho launcher aktivně používá přes milion lidí

Microsoftu se invaze na Android daří, jeho launcher aktivně používá přes milion lidí

** Microsoft se zabydluje na platformě Android ** Nedávno představený launcher už používá milion uživatelů ** Je to stále jen zanedbatelný zlomek uživatelů Androidu, ale slibný růst

22.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje