sedmnáctka JE MALÁ.
Má dcera je slabozraká vlastní kamerovou televizní lupu optron s LCD 19 není správné říkat co je lepší a co horší někomu vyhovuje to a někomu to.
Pouzivam 20 palcovy lcd s rozlisenim 1600x1200 (siemens P20-2). Predtim jsem na 19 palcovem CRT prilips a provozoval totez rozliseni. Narazil jsem ale na pomerne neprijemny efekt maleho bodu, kterym je tenke pismo, ktere i pri libovolnem zvetseni je porad nitkove a nevyrazne. Proto kde muzu, pouzivam tucne fonty - v tom pripade je obraz monitoru spickovy.Je zajimave, ze CRT i pri vyrazne mensi velikosti bodu (pouzivam i crt 17 palcu s rozlisenim 1400x1050) ma mnohem vyraznejsi pismo bez ohledu na velikost a rozhodne to neni tim, ze by pismo na crt nebylo ostre a zasahovalo nejak vyrazne do sousednich bodu.
ked uz je rec o rozliseni - moj nazor je ten, ze treba vzdy zohladnit aj nastavenie DPI v prostredi OS. Ak niekomu vadi mala velkost pisma na 17" LCD, predpokladam, ze pouziva 96 DPI. Mne osobne takato velkost vyhovuje, ale poznam dost ludi, ktorym je takato velkost neprijemna - co sa ukazalo aj v tejto diskusii. Potom staci nastavit vyssie DPI, ale vznika dalsi problem, ze sa zmensi velkost pracovnej plochy:(Momentalne najvacsi nedostatok obrazoviek oproti papieru je nizke DPI - 96 vs min. 300.Moja momentalne utopicka predstava znie takto> 20 az 22" obrazovka s rozlisenim zodpovedajucim 300DPI a zodpovedajuce nastavenie v OS. To je cca 4800x3800px. Som zvedavy, kedy na to dozreju technologie - graficke karty, zobrazovace, prenos obrazu :)
Naprosto nechapu proc napr HP vyrabi notebook s sirokouhlou 14!!! obrazovkou a rozlisenim 1440x990. Vzdyt ty pismena na nem jsou tak mala, ze bych si na to musel vzit lupu abych to videl !
Tak to s tebou souhlasím!!! Ty mrňavá písmenka vidí smradi do 20ti let, než si zkazí oči. A pak budou vidět, kdo má pravdu.
a pak si ti smradi zvětší písmenka a budou si nadále užívat výhod displeje s perfektními detaily. a slaboduší staříci budou nadále blábolit nesmysly.krásná budoucnost... jako vždy.(jeden třiatřicetiletý smrad s displejem s vysokým rozlišením a jemně zvětšeným písmem - své oči mám rád, proto už nepoužívám otřesné displeje s bodem 0,3 mm)
Proto ted budu mit 32" lcd sony, abych na to pekne videl.
Selský rozum mi jasně a přehledně sděluje, že čím menší zobrazovací bod a čím větší rozlišení, tím musí být zobrazovací schopnosti monitoru kvalitnější. Čili čím větší hustota pixelů, tím to musí být kvalitnější zobrazení. Proto bych si nikdy nekoupil 19" LCD, protože má moc veliké pixely a tím pádem nekvalitní zobrazovací schopnosti.
Vzhladom na sucasnu situaciu v oblasti IT je to fakt 'selsky' rozum :) . Ak sa bavime o hrach, o prezerani videa, fotografii a tak, tak mas uplnu pravdu. Ak sa bavime vsak o internete a roznych kancelarskych alebo vyvojarskych aplikaciach tak tam uz nastava problem. Ja neviem ako tuto problematiku univerzalne vyriesit, aby bola aj zaroven spetne kompatibilna.Jedno riesenie co ma napada je napriklad moznost do Visti (pripadne aj XP, ale to si nemslim ze by MS uvolnilo) spravit ovladac na riadenie zobrazovania. Tento ovladac by robil isty typ kovertacie. Ten by sa staral aby zobrazene prvky neboli priliz malicke. Ano s textom by snad nebol az taky problem ale predsa len by to bolo nutne konvertovat. Preco? Predsat si monitor z vysokym rozlisenim (dajme tomu 4000*yyyy na 20"). Nie kazda aplikacia ma nastaveny font na Default, ale niektore maju aj implicitnu velkost. Predsav si font velkosti 7-8 zobrazeny na takom monitore. No to by bola hroza. Dalej si predstav ze mas obrazok zobrazujuci text. Obrazok je dany v pocte pixelov, takze by bol tak isto miniaturny. Teda to riesenie by spocivalo v isten interpolacii, ktora by musela byt v kazdom pripade riesena na urovni OS a v ziadnom pripade nenechavana na samotne aplikacie respektivne 'externe' utilitky. Muselo by to ist priamo z dielne Microsoftu. Jednoducho by sa staralo o to, ze dany driver by si zistil ake mas rozlisenie obrazovky, vdaka profilu (ktory by si samozrjeme 80% ludi nechalo na default) zistilo, ze ake rozlisenie chces interpolovat. Potom by sa krasne mohlo starat o zvacsovanie potrebnych obrazkov, fontov a tak. Muselo by zasahovat aj do 'vnutra' aplikacii a priliz male buttony a ine komponenty zvacsovat. A prave tu sa moze zarazit na zadrhel, ktory neviem ci sa da nejak univerzalne vyriesit.Preto predpokladam, ze skor ci neskor nejaka utilitka bude muset prist, kazdopadne asi nebude 100% funkcna ale cas vsetko zahladi, takze buducnost je snad v tom. Kazdopadne tuto problematiku riesit treba a najhorsie a najtazsie na tom je ze to treba riesit univerzalne.A este k tej 19" jak vravis. Ja mam 17" monitor. Som spokojny. V skole mame 19" s tym istim rozlisenim. Na to sa ovela lepsie pozera. Planujem 22" a nie 20" (sirokouhle) a ty by si asi kupil radsej 20" pretoze tam su mensie pixeli, lenze na pracu to otravuje.
Jak slyším (vidím) "interpolovat" tak bych vraždil, interpolace nadělá víc škody jak užitku a může být třeba hyper křivková, jsou už pokročilejší techniky.
Uvědomte si, že standardní (tedy ty nejvíce prodávané) 17" i 19" LCD monitory mají úplně stejné nativní rozlišení 1280 x 1024. Selský rozum říká, že při stejném rozlišení je naprosto stejný obraz. J e n o m ž e : Na té 19-ce je o trochu větší, což je obrovská úleva pro všechny, kteří mají trochu slabší zrak - větší písmena se snáze čtou, zrak se tolik nenamáhá. Těm, co mají (zatím) zrak jak ostříž, se zdají 17-ky "ostřejší", protože zas ty oči tak ostříží nemají, takže při menší velikosti bodu jim ta zubatost písma splývá. Jak jsem řekl: při stejném rozlišení 1280x1024 je na obou velikostech naprosto stejný obraz: naprosto stejně zubatý a naprosto stejně čitelný. Pokud někdo tvrdí, že vidí výborně a písmo na 17" je perfektně čitelné a "ostré" (tedy "nezubaté") a na 19" zubaté je, tak jen přiznává, že zas tak dobře nevidí, protože teprve na 19" vidí dobře všechny detaily....
"Vždyť při běžné kancelářské práci nevnímáme ani tolik barevné rozdíly"S tymto ja osobne nemozem suhlasit. Mne pri programovani slabsia farebnost monitora strasne prekaza. Vseobecne je zname, ze displej, ktory ma bielu belsiu ma menej syte farby a naopak ktory ma bielu 'zltkastejsiu' ma farby sytensje. Osobne som zastanca sytejsich farieb. Nie je prijemne ked jedna farba splyva s pozadim. Vadi mi to na PDA (porovnanie Loox 720 a Dell Axim v50 pripadne Acer n311), vadi mi to na NB, avsak je to este k zvladnutiu. Ale primarny monitor na PC by som taky nechcel a zial neviem akym parametrom toto vyrobcovia udavaju. Nevie mi niekto ohladne toho poradit? Chystam sa totiz kupit 22" sirokouhly LCD (pravdepodobne Asus, kedze ma dobru cenu), ale tento parameter si nemam ako overit.
Kúp si monitor s panelom S-IPS, ako ti ide o farby, ten má dobre farebné podanie, odozva je okolo 8,stačí to aj na hry, ja používam 20" monitor LG L2000C BF s rozlíšením 1600x1200 (objednaný z e-shopu za 15 k aj s dopravou) a som spokojný, hoci mi zo začiatku prišlo zvláštne že biela je akási "žltkastejšia" - predtým som mal kvalitný CRT monitor - upravujem na ňom aj fotografie. Pri prechode z CRT na LCD si treba istý čas zvykať
Protože v práci se musím dívat stále do monitoru, tak jsem se vybavil dvěmi 19" monitory DELL UltraSharp™ 1907FP a jsem celkem spokojený, ale mají nevýhodu, že jsou v poměru 4:3, takže nic moc, ale na tu moji práci to stačí. Horši to bylo doma, protože jsem si před dvěmi roky koupil Samsung TM 710 a myslel jsem si, co nemám. Pak jsem si koupil lepší monitor ASUS PW191, který byl docela solidní až jsem pak skončil u ASUSe PW201, je tu už 20", ale poměr stran 16:9 mohu jednoznačně doporučit a pro klasické uživatele je to více, než dostatečné. Když to tak uzavřu, tak si myslím, že 15" a 17" jsou již mrtvé, osobně bych to viděl jako možný formát pro obrazovky do aut. Klasický formát pro práci je již 19", ale 4:3 a pro zábavu 19"-20", ale v 16:9. Bohužel 20" monitor má taky jednu nevýhodu a tou je, že se musíte dívat na monitor z určité vzdálenosti a u 20" monitoru je už táto vzdálenost/úhlopříčka
Toto celkom nesuvisi, ale osobne by som LCD uz nekupoval. Kupil som pred tyzdnom 19" wide a pri prvom zapnuti co nevidim? Krasny biely mrtvy pixel v vpravo v strede obrazovky. Pozriem lepsie a krasny cierny mrtvy pixel na druhej strane. No a kedze som to kupoval v petrzalskom velkoobchode, vratit sa to neda, lebo velkoobchod (ani vyskusat sa nedalo) reklamovat tiez nie, lebo to splna kriteria (4biele,4cierne). Takze namiesto radoste velke sklamanie... Obycajna macka vo vreci.
Tak si joudo nemáš kupovat dvojkovej šunt s TN panelem...(hypervýhodnej 19" Wide z velkoskladu... můžu hádat 2×, nebyl to nějakej ultrakvalitní čínskej BenQ nebo Acer za necelou? )
Ja si toto rozlisenie na 15,4'' monitore neviem vynachvalit. Je pravda, ze mam zvatsene systemove fonty, ale inak je to nadhera a nemenil by som to. Fonty su krasne hladke. Ak by som mal kupovat monitor, tak by som kupil daky 20'' s aspon 1920x1200 pixelov. Je to nadhera.
Clanek prisel v "pravou" chvili - stihl zahrnout nove 27". Pro nas co mame radi sve oci (subjektivne), mame 19" a rozhodne nechceme mensi bod, tak je pozitivni zprava to, ze zhruba pred mesicem se zacly vynorovat prvni 27" panely, ktere maji prave jeste 1920x1200 a pritom to nejsou zadni drobeckove. Nelze nesrovnat 17 vs. 19 jako nejcastejsi duel, no a nyni 24 (jiz skoro bezne) s 27, ktere prichazi. Osobne se tesim na 27" od Samsungu, parametry jsou supr. Kolem vanoc bude cena ok, nahradi stavajici uzasny-skvjely-nedostizny 970P http://www.nordichardware.com/news,5405.html
Ale já chci 4K monitor!
a já chci 5k
I keď sa to netýka priamo článku, začínam mať s LCD problém. Mám 14 mesiacov Fujitsu Siemens P19-2. V poslednom čase mi občas farby sfialovejú - získajú fialový, červený nádych. Trvá to pár minút a potom je zas pol dňa pokoj. V predajni mi povedali, nech ho donesie a že to skontrolujú. Je nato nejaký program, alebo tam budú pol dňa vkuse pozerať na LCD? :) Nemôže to byť nejaký typický príznak nejakej vady?
Kdyby elektronika pri sve slozitosti nefailovala byl by to primy dukaz bozi existence a dobroty PS:Priznak to urcite je, hlavne reklamace, nemedituj nad tim a vymenuj, dobra finesa je udelat si treba zaznam failovani na mobil aby ti netvrdili ze jim to nedela.
Proste to mladezi verte, ze lidi kolem 40-60 uz tak dobre nevidi takze jakekoli neergonomicnosti vnimaji intenzivneji. Za posledni 3 roky jsem nainstaloval lidem do kanclu odhadem 250 17LCD. Tolik kecu ze na to neni videt jste v zivote neslyseli. Pred 4 mesici vsichni dostali 19 LCD se stejnym rozlisenim a z kanclu se ozyva jen stastne mruceni a mlaskani od korejtek. Pocitam ze to bude tim, ze velikost bodu u 19ctek je tak akorat.JInak zmensovani pixelu ma pro mne smysl jiz jen pokud to skoci o rad dolu. Pac jednopixelova cara tloustky 0,2mm proste prestava byt na prvni pohled viditelna. Obvzlast pokud je barevny kontrast z nejakeho duvodu snizen.Osobne jsem spokojen s 24" kou od HP , ale chapu ze za nejaky ten patek budu preferovat vetsi pixely.
To je ale chybou v nastaveni a ne rozlisenim. Na vysokem rozliseni se da pismo vzdycky zvetsit a zustane citelne. Na malem rozliseni s velkym bodem bude sice o kousicek vetsi ale odporne zubate a necitelne.
Kazdemu prece vyhovuje neco jineho. Pro me je take nesnesitelne cokoli co ma vetsi pixely nez 1400x1050 u 15" displeje notebooku, nebo 1600x1200 u 20" LCD monitoru. Navic nizsi rozliseni jsou pro praci zcela nepouzitelna. Pro informaci, do monitoru koukam asi deset let, cca 8 a vice hodin denne. Bryle dodnes nepotrebuji.Dale pri prechodu z CRT na LCD (zpravidla s vetsim rozlisenim) to chce cas, ne to hodnotit prvnich peti minutach. Nejvetsi problem je ale omezena nabidka ruznych rozliseni vuci uhlopricce u LCD monitoru. Notebooky s pouzitelnym displejem (coz je dnes asi jen ThinkPad rada T) jsou zase obvykle dost drahe.
Všimněte si jedné zajímavosti, totiž že velmi oblíbené 19" monitory mají výrazně nižší rozlišení, než většina ostatních LCD. Právě pro větší velikost obrazových bodů a tím pádem pohodlnější čtení si je nemohou někteří majitelé vynachválit. Menší 17" displeje u majitelů devatenáctek z nepochopitelných důvodů vzbuzují silný odpor kvůli malým pixelům. No u me to je presne naopak. 19" jsem dal pryc a poridil 17" prave proto ze na 19" se kvuli velkym bodum nedalo koukat. Mozna tak ze dvoumetrove vzdalenosti. Prave proto tu oblibu 19" nechapu.
On každej nečumí do monitoru z 15 cm nebudeš věřit ale jsou lidi co maj moncek třeba na kraji stolu aby se jim na stůl vešlo třeba nějaký to lejstro+knížka, to se pak větší pixly hoděj, tak nějak.
No, já mám LCD co nejdál, abych mohl mít před klávesnicí A3 na výšku. Běžně koukám na monitor ze vzdálenosti zhruba 60-70 cm. Mám 20" 1600x1200 - rozlišení je hrubé... :( Uvítal bych menší body. Písmo si mohu podle potřeby zvětšit, ikony mi stačí malé - poznám je a trefit se umím.
1600x1200 na 20" ze 70 cm a hrubé ? Co máš za brýle ? delehledy vzor "popelníky" ? nebo jde o vadu odhadu ? tohle ------------------------ není ! 20 cm.
brýle mám 1,0D 0,75D na dálku. U počítače je sundavám. Potřebuji je v podstatě jen při řízení auta, kde díky nim dříve přečtu cedule. Nutné nejsou.Vedle sebe na stole mám 50cm pravítko (nečekám, že by se smrsklo, i když je zima ;)). Když ho přiložím k LCD, tak mi k oku chybí ještě 15 cm. Odhad mám dost přesný - jsem grafik a tyto malé vzdálenosti mám celkem "v oku". Ostatně si to stačí i spočítat - na stole je položená A3 na výšku (42 cm), pak je klávesnice (16 cm), pak je monitor. Stojan vybíhá kus před plochu LCD (cca 5 cm). Takže od hrany stolu je to zhruba 65 cm (stůl je široký 90 cm), sedím přisunutý k hraně stolu, volně opřený o opěradlo, takže jsem ještě mírně zakloněn - celkově to prostě je o oka k monitoru skoro 70 cm. Ta vzdálenost je nutnost - vedle hlavního 20" LCD mám ještě sekundární 19", kde jsou paletky apod., které potřebuju mít také sandno na očích - nebudu tedy kroutit hlavou jak na tenisovém zápase. Stačí mi jen mírný pohled vpravo a mám přehled o celé ploše.Jestli si myslíte, že je mé pracoviště výjimečné, není to pravda. Kolega pracuje stejně (jen má výhodu, že má místo 19" 17" LCD, které má podobně velké body jako 20") a spousta z mých známých také.Zobrazení je skutečně hrubé, při práci na grafice (tisková grafika - DTP, sazba) nejsou dobře vidět detaily při zobrazení 1:1. Musí se to zvětšovat aspoň na 200 % a pak zase mate odhad velikosti objektů - ale zvyknout se dá. Ostatně co jiného zbývá...
Docela bych rad videl tohle: http://www.idtech.co.jp/en/products/index.htmlIPS 22.2"QUXGAW 3840 x 2400
"Zobrazení je skutečně hrubé, při práci na grafice (tisková grafika - DTP, sazba) nejsou dobře vidět detaily při zobrazení 1:1. Musí se to zvětšovat aspoň na 200 % a pak zase mate odhad velikosti objektů - ale zvyknout se dá. Ostatně co jiného zbývá..."Asi jsem blbej ale tohle vypovídá přesně o tom že rozlišení je moc jemné a není vidět detaily - proto je třeba zoomovat.
"Asi jsem blbej ale tohle vypovídá přesně o tom že rozlišení je moc jemné a není vidět detaily - proto je třeba zoomovat."Asi jsem se špatně vyjádřil. Na tomto rozlišení prostě nejdou zobrazit jemné detaily, protože jsou menší než jeden pixel, proto je nutné obraz zvětšit, aby bylo možné detaily vůbec zobrazit.Nejsou vidět detaily v práci, protož nejdou zobrazit - např. nelze rozlišit linku 0,25 pt a 1 pt, což je linka čtyřnásobné tloušťky. Proto je nutné to zvětšit aspoň na 200 %, kde se už 0,25pt linka jeví jako tenká šedá, takže už je aspoň poznat.Už s 9pt písmem jsou na 20" monitoru problémy - hrozně splývají proklady, není kloudně poznat diakritika. O písmu menším ani nemluvím. Sedmibodové je už totálně nečitelné, přitom na papíře ho na tuto vzdálenost bez potíží přečtu - je tam mnohem jemnější kresba. Pro editaci textu bych si to stejně zvětšil, nicméně tady mi prostě chybí přehled o detailech celé stránky, natož dvoustrany.
To na DTP nejdou koupit nejaké speciální krámy ? (LCD) já myslím že jo, nevím proč sušíte na kancl LCD když vám tak hrozně vadí že nemají detail, ale stejně si myslím že i kdyby to rozlišení kancl LCD měly tak to bude jedno protože z 75cm ty detaily tak jako tak nikdo neuvidí.
Ten 20" "krám" není kancl LCD ;) ta 19" vedle v podstatě jo, ale na sekundárním monitoru není kvalita zobrazení důležitá a ten hlavní zobrazuje "o chloupek" barevně lépe. a za rozumnou cenu není stolní LCD s jemnějším rozlišením. Ta zde zmíněná EIZA jsou už cenově poněkud daleko. Zatím...Ale věřte tomu, že by jemnější kresbu uvítala naprostá většina uživatelů. Udělejte si jednoduchou věc - vytiskněte si na laserové tiskárně papír s třeba 12bodovým a 8bodovým textem. Dejte si ho k monitoru. Teď si zobrazte na monitoru na bílé ploše stejný text stejným písmem v takové velikosti, aby to odpovídalo 1:1 tomu, co je vytištěno na papíru. Co se vám snadněji čte? Hrubě pixelované písmo (klidně s clear type) na LCD nebo jemná kresba na papíře? Je mnohokrát vyzkoušeno, že na papíře je bez problémů čitelné při stejné vzdálenosti od očí o dva body menší písmo než na monitoru. Krátkozrakost nemá vliv - pokud někdo dobře čte z papíru písmo 9 bodů, musí mít na monitoru aspoň 10 bodů (reálná velikost! ne údaj v nastavení systému, který ukazuje relativní velikost), pokud někdo čte dobře na papíře až 12bodové písmo, potřebuje na monitoru 14 bodu. A čím jsou větší pixely, tím je ten rozdíl větší! Navíc na papíře lze používat úspornější písma při zachování dobré čitelnosti.
Jasně ale problém je v tom že hezky ve vysokém rozlišení zatím vypadá jenom text, nerad bych se dočkal toho že veškerá grafika bude vypadat jak www stránka uložená do PDF (rozpitej blivajz), každej se totiž snaží ve větším DPI všechno vyhlazovat a to je pak humus ultra, však si na té vaší laserovce můžete na test vytisknout nějakou tu bitmapovou grafiku, třeba vzorce tažené 1pix čárou (NEBO když se nevyhladí tak při nesoudělném rozlišení-nesoudělném upsamplu vznikají hnusné asymetrické schody). To by všechno muselo být ve vektorech, jenomže to je problém, navíc konečný vzhled potom záleží od vykreslovacího algoritmu což znamená že ten samý objekt může vypadat (a taky vypadá) všude jinak, stačí si srovnat ten samý font písma na windows a v mac/os.PS:Když dělám DTP a chci mít profi vybavení a dělat profi DTP tak na něj musím umět vydělat
Přesně tak, já třeba mám svůj monitor od očí cca 80cm.
To je presne ono, velke pixely cini text zcela necitelny.
A pak ses probudil a plakals že ti celá léta tajili existenci technologií jako třeba ClearType... (jestli ještě spíš, tak to je ta věc díky které i text psaný kulturním fontem může na 19" vypadat dobře)
ClearType je jeste vice nesnesitelne
Clear type my taky vadí (19-ka s 1152x864).
A klidně bych i větší rozlišení, jen bohužel v práci nenastavím větší písmo ...
na 19" cleartype hnusně rozostřuje - kolem znaků jsou duchy :( na jemnějších displejích je to lepší.
ClearType že rozostřuje?A co třeba místo prehistorických "celočíselně optimalizovaných" Courierů, Tahomy a Times někdy zkusit třeba Consolas, Verdanu a Georgiu a nějaké normální barevné schéma (tj. černá na bílé)? A jestli Vám pánové ClearType opravdu "maže", tak si ksakru místo remcání konečně stáhnout a pustit třeba "Clear Type Tuner" a nastavit si správnou kombinaci pro Váš velectěný monitor (nějaký mimoň o pár řádků výš píše o 19" CRT na 1152*864... čest jeho prostoduchosti ) - u některých notebooků totiž bývá panel zabudovaný obráceně a místo RGB je pak BGR, takže se subpixelová interpolace musí počítat jinak (jinak to "maže")...
Pane Radku, Vy si fakt myslíte, že neumím nastavit Cleartype? Cleartype Tuner je volně ke stažení od MS a pochopitelně jsem si cleartype patřičně nastavil. Jenže pane kolego, já tady mám k porovnání dva LCD přímo vedle sebe - při sebelepším nastavení je prostě zobrazení na 19" s cleartype neostré v porovnání s 20" 1600x1200. Věřím tomu, že pokud bych 20" nikdy neviděl, tak by mi to přišlo snesitelné, ale takto... a ad barevné schéma - to jaksi není problém. osobně mám barevné schéma "šedošedé", prostě minimum barevně výrazných prvků na lištách, menu, tlačítkách apod. GUI má být vizuálně maximálně potlačeno - důležitý je obsah aplikací a tam už platí trochu jiná pravidla.btw - zrovna Times New Roman nepatří mezi "celočíselně optimalizované" obrazovkové písmo. A prosím nezaměňovat s klasickým Timesem. To je krásné, perfektně udělané písmo, které má dodnes své opodstatnění. Patří mezi vůbec nejlepší písma v historii. Bohužel MS ho hodně zmršil :( Krásou neoplývají ani Tahoma a Verdana, i když jsou už výrazně lepší. Naštěstí u wVista si MS najal kvalitní typografy a nová písma jsou velmi dobře udělána. Překvapivě dobře.
Kvalitní typografe, co ti brání udělat remake Tahoma, Arial.... a svoje písmo volně zdarma distribuovat ? přepsat např. arial.ttf ve windows/fonts pak dokáže každej.
Jak je to s obnovovací frekvencí u LCD? U CRT celkem jasně je vidět rozdíl např. mezi 100 a 60Hz a chápu to "technologicky", prostě u CRT pod 100Hz není dobré jít. LCD ale "umí" max 85Hz a nejsem si jist, jestli je rozdíl, když se do něho pustí 85 nebo 60 Hz z karty. Může toto někdo vysvětlit? Díky.
LCD neblika ako CRT. Na frekvencii 60Hz je proste mozne z grafiky "vypustit" max 60fps. Teoreticky povedane LCD by neblikalo ani na 5Hz, rozdiel by bol iba ten ze by "vykreslil" novy screen iba 5x za sekundu.
lzete pane, LCD uz blikaj
imho bliká podsvícení, tedy nekvalitní zářivky.
U smejdskych LCD (cca pod 20000 Kc) muze byt nekvalitni rizeni jasu zarivek pri nizsim jasu, ktere se projevuje blikanim. Stejne tak muze byt nekvalitni ridici elektronika, kde se to projevi predevsim u vetsich jednobarevych ploch.
To taky. Mimo jiné humusfatory LCD
gro: Mozno ak je pripojeny cez analog, a nie je odrusena zasuvka 220.
vážení když mě chtete fuckovat tak jak libo ale nejdřív si alespoň přečtěte jak jsou DNES konstruovány DNES prodávané LCD monitory.
Můžete prosím hodit odkaz? Imho může blikat jen podsvícení. Prošel jsem si znovu několik odkazů a nikde jsem nenarazil na nic, co by podporovalo vaše tvrzení. Nezpochybňuji ho, pouze nemám žádný podklad k tomu mu věřit. Můžete proto prosím poslat nějaký relevantní odkaz. Zajímá mne. Předem díky.
Doporucuju si nastudovat neco o LCD technologii jako takove, LCD nemuze blikat z principu fungovani, kdyz je stable podsviceni, tak zustanou jednotlive pixely nastavene tak dlouho, dokud jejich nastaveni elektronika nezmeni.
Doporučuju si nastudovat spůsob práce "podsvětlovacích" obvodů a trubic, DSP obvodů, overdrive a dalších podstatných částí u skutečných LCD, viz testy na svethardware.cz, servisní dokumentace, datasheety.Synchronizací změn obrazu s blikajícím podsvětlením se dosahuje strmějších hran u odezvy. Bliká to. Sice trochu jinak než u CRT ale prostě bliká. K tomu se ještě přidává blikání při scroolingu textu (animační konstanta jak na potvoru sedá k pomalé odezvě), to je obzvláště hnusný efekt... LCD maniaci asi nevnímají...
Presne tak ako si to napisal.Ale vela ludi si povie ze to napr.v kamere nevidno a tak su happy ze maju skvely monitor ale pozor vase oci to registruju aj ked si to neuvedomujete.
Některé současné LCD blikají! Vyhledejte si dithering technikou "frame rate control". Zmíněno např. zde: http://en.wikipedia.org/wiki/TFT_LCD#TN_.2B_Film
Díky za doplnění znalostí - jsem fakt profesně deformován. Tyto LCD šly mimo mne - mám panely, které neditherují. Nějak jsem ale nenašel frekvenci s jakou pixely mění... Vypadá to na 120 Hz, ale nejsem si tím moc jist...
...navíc ten skutečný 6-bit dithering se dělá jenom na úrovni dvou sousedících intenzit, takže se obávám že ani "rysí oko" zdejších přeborníků na megarozlišení modře podsvícených notebookových TN šmejdů by rozdíl stejně nepoznalo... Normální člověk si na práci s grafikou samozřejmě koupí solidní displej s IPS nebo aspoň PVA/MVA panelem a rozlišení si vybírá podle toho co s tím plánuje dělat - a ne podle marketingových keců...
Zdar, Joudo, já jsem zatím viděl, jen LCD Monitor, který mněl maximální obnovovací frekvenci jen asi 76 Hz, zatím nejvíc, umněl obnovovací frekvence od 50 Hz do 76 Hz, víc jsem zatím, u LCD Monitorů, neviděl, většina LCD Monitorů má možnou, obnovovací frekvenci jen od 56 Hz, do 75 Hz, tak mně ten LCD s obnovovací frekvencí, asi tak těch 76 Hz, docela potěšil, prostě, no!
Neptal bych se, kdybych na stole neměl LCD s 85Hz
dobra propaganda tenhle clanek, ze nikde neni graf zavislosti ceny za megapixel na poctu megapixelu co panel ma, mel by tvar exponencialy.
Proc by to mela byt propaganda probuh? Proste otazku ceny autor neresi spolu s ergonomii, jasem, kontrastem a dalsimi jinymi velicinami.
a ja pouzivam 14.1 pri rozliseni 1400x1050 a nevidim v tom vobec ziadny problem...dokonca mi to pripada prijemnejsie ako nejaka 17 na 1024x768...
Absolutně nechápu, co to má znamenat!Za tyhle bláboly, být šéfredaktorem, bych autorovi nezaplatil ani korunu!No, možná jednu. Jediná normální, užitečná informace, která tam je - tabulka zkratek rozlišení.Chlape, zamysli se nad sebou a piš o něčem smysluplném!
Zato tvoj prispevok ma informacnu hodnotu storocia. Pre mna bol clanok uzitocny. Za tvoje blaboly v diskusii byt tvojou mamou, dam ti domace vezenie a zakazem internet na dva tyzdne
Diskuze není o tom, aby informovala. A tu "dovolenou", bych bral
Jsi neskutecny kreten.A proc? No v diskuzi to prece nemusim vysvetlovat. Staci, zeto tvrdim a je to.
Chci se zeptat "kapacit" co píšou sem příspěvky, jak je to v případě LCD televize, kde je nativní rozlišení 1080i, když takové rozlišení nepodporují některé gamesky co se stane? Bude horší obraz,když to bude přepočítávat, nebo bude menší výkon nebo jak to je?Nebo mám snížit rozlišení na polovinu?A jak je to u monitoru když má nativku 1600/1200 a neutáhne takové rozlišení grafárna,co s tím? dá se snížit rozlišení? Díky
ehm, "nativní rozlišení 1080i" je blbost, nic takoveho neexistuje. i/p znamena, zda je film zaznamenan jako prokladany (i) nebo neprokladany (p). Neprokladany je samozrejme kvalitnejsi, ma ale take dvojnasobny datovy tok/velikost. Je ovsem mozne, ze dana LCD TV neumi neprokladany signal zpracovat => do kose s ni, rozhodne nebrat.Nevim jak LCD TV, ale kazdy rozumny monitor umi pracovat v nekolika rezimech a to bud tak, ze obraz roztahne na celou plochu a interpoluje nebo ze zobrazi obraz nativne (vetsinou na stred) a okolo je proste cerny ram. U her pustenych v rozumnym nizsim rozliseni si interpolace ani nevsimnes, u aplikaci samozrejme ano.
Njn, at je to jak chce, na mym notasu mam WUXGA+ - 1920x1440 px (15,4") a je to skvele z jednoho hlediska - body jsou tak male, ze i rozliseni 1024x768 vypada velmi dobre... kazdopadne, nejlepsi je mit 2 monitory
http://en.wikipedia.org/wiki/Dot_pitchhttp://en.wikipedia.org/wiki/Shadow_maskhttp://en.wikipedia.org/wiki/Cathode_ray_tube
Chci si něco velkého pořídit k HTPC s XP MCE 2005. Budu na to koukat tak ze 2 metrů a zatím chci provozovat jenom DVB-T a DVD, časem HD-DVD atd. Co když to teď rozjedu na 30 palcovém HP? Nezkoušel někdo na tomto "plátně" provozovat MCE s DVB-T a jak to vypadá ze dvou metrů v nízkém rozlišení 720x576?Díky za doporučení.
Jedna kolegyně používá na 19" LCD rozlišení 1024×768, že prý jinak je to moc mrňavé A to ještě nic není, jeden kolega na 19"LCD používá dokonce šílené rozlišení 1152×864 Jojo, takhle hezky přepočítávaná rozlišení určitě prospívají jejich očím
Taky znam tyhle pripady. Ty lidi zrejme vidi tak spatne, ze ani nevidi, jak to je rozmazany, takze jim to nevadi.
Tak, tak, taky to moc, nechápu, přece když kdysi, bylo doporučené rozlišení pro 14" CRT, monitory, bylo doporučené rozlišení 640x480, tak nechápu, proč by se rozlišení 1280x1024, nemohlo požívat prostě na 28" CRT Monitorech, vždyť, se to zdá Logické, a nebo by se rozlišení 1280x1024, mohlo požívat, na těch 26 LCD Monitorech, prostě, no!
Jen jestli ta analogová VGA "čtrnáctka" neměla fyzickou úhlopříčku kolem 12,5" - a díky v té době obvyklým okrajům nsvíc reálně i někde kolem 11"
Já používám jako LCD monitor 32" LCD TV s rozlišením 1368x768. TO jsou pak panečku veliké pixely.
Tak si ty hranaty kravy uzij
budu teď pořizovat nový počítač (zatím mám 19"lcd) a uvažuji o lcd tv 27" s rozlišením 1366 x 768. myslíte že by to byla velká divočina na normální práci (oči vzdálené asi jeded metr)? chci ho dát na rameno a obracet si ho jako tv (postel mám u pracovního stolu...
Jak vyplývá z diskuse a nepřímo i ze současné nabídky na trhu, každému vyhovuje něco jiného. Já osobně jsem dospěl (po řadě experimentů) ke kombinaci dvou 19", 1280x1024 vedle sebe, z toho ta vpravo s pivotem, pro moji práci naprosto ideální. Jinak je dobře, že nabídka na trhu je momentálně hodně široká, že pokrývá takřka všechny požadavky...
ja mam na 14" notebooku 1400x1050 a neviem si ho vynachvalit. word, autocad... vsade sa mi zmestia dve A4 vedla seba naraz... proste parada
Samozrejme. Do NB ovsem clovek vetsinou nekouka z metru, jak tomu casto byva u stolnich monitoru.
A proto mi na mém notebooku s uhlopříčkou 15,4 vyhovuje rozlišení 1680x1050
Přesně tak na soukromým notebooku mám 15,4" 16:10 1680x1050 a už nikdy nechci nic s nižším rozlišením. Firemní má 14" s klasikou 1024x768 a vždycky se už se těším domů.
A az budes mat cez 50 rokov, potom nafasujes lupu aby si nieco uvidel. Dobre pamatam, mal som asi 14, mamka mala 40 a snazila sa naviect nit do ihly - nijako sa jej to nedarilo. Tak som je to zobral z ruk, navliekol nit. Vtedy sa to mi to zdalo takto, ihla asi s 1 cm otvorom no a bezna nit - pohoda, no a teraz ako na potvoru vsak vyrabaju ihly s malym otvorom a nite maju hrubku lodnych lan.
Nechápem ľudí čo sa sťažujú na moc malé body. Veľkosť písma sa dá predsa zväčšiť. A to že napr. ikony, alebo ina grafika v aplikaciach je zatiať robená rastrovo a nie vektorovo (ľubovolne meniaca veľkosť bez straty kvality) je podľa mňa iba otázkou času... Vlastním 20" LCD 1600x1200 a neviem si vynachváliť. Vo veľkosti bodu nevidím problém v LCD, ale v software.
Haha, nechapes, proc si lide stezuji, ale vzapeti priznavas, ze je to problem, protoze aplikace nejsou na vysoka rozliseni stavene, pripadne nejsou nastavitelne. Mozna je to prave proto. :) A tech aplikaci je bohuzel spousta a je nerealne, ze by vsichni vyvojari prepsali pouzivane programy na upravitelne velikosti pisem a podobne. Cili se to resi prave vymenou zobrazovace. Delam to kazdou chvili. Ucetni v kanclu proste na novem 17" LCD nevidi svoje cisilka a dozaduje vraceni se stareho 15" LCD (nove 19" je moc drahe a velike).
Pro práci používám už jen 24" LCD právě pro velkou pracovní plochu. Se starým nouťasem jsem měl problém v tom, že měl plochu 1600*1200 místo 1920*1200 a byl to děs. Některý programy měly okna mimo pracovní plochu a v daných projektech pro mne byla nedostupná. Teď mi maximálně vyhovuje, že mám na všem co používám stejné rozlišení, i když na tom nouťasu s 15,4" LCD je to malý, ale zas to člověk nemá tak daleko od očí. S takhle vysokým rozlišení je radost něco dělat třeba v autě .
17" a 19" LCD s rozlišením 1280x1024 nemají poměr stran 4:3 ale 5:4
že pro spoustu starších lidí je prostě rozlišení na 17" monitorech příliš vysoké a nevidí na to, rozhodně to není z "nepochopitelných důvodů". Na 15" monitoru je optimální rozlišení 800x600, na 17" je to 1024x768 a na 19" potom 1280x960. Nevím, proč se to u LCDček neujalo (a pozor, na blízko mám oči jako rys). Zvětšování systémových fontů a podobné triky aby to "šlo přečíst" je už pak jenom škrábání se levou rukou za pravým uchem.
Ano, ale je nepochopitelné, proč jsou to právě jen ty sedmnáctky, když vše ostatní víceméně vyhovuje.
Ale to mi prave prijde jako naprosto chybny predpoklad. Ani ostatni nevyhovuje. Kde jste prisel na to, ze lidem ostatni vyhovuje? To, ze nejcasteji slysite nadavat na 17" je tim, ze patri do skupiny nejdostupnejsich a tim padem nejrozsirenejsich zobrazovacu. Logicky je pak na ne nejvic reakci. Ano, nekterym lidem vyhovuji vetsi LCD s vysokym rozlisenim a malym bodem, protoze to treba potrebuji na svou praci. Ale to je jina skupina lidi. Ti proste obetuji malou velikost bodu pro vetsi rozliseni. Proste mi ten clanek prijde jako vyvraceni mytu, ktery neexistuje. Jinak pekne srovnani zobrazovacu, to ano.
Souhlasím. Osobně mám k dispozici 17" a 19" LCD a jsem přesně opačný případ, než uvádí článek. Na 19" LCD mi body připadají příliš velké a text kostrbatý (při vyhlazování zase vidím barevné subpixely i při nejlepším nastavení, takže jsem ho vypnul). Texty se mi čtou mnohem lépe na 17" LCD, které díky menšímu bodu lépe připodobní písmena těm na papíře.
Tak nech svou mizernou 17"ku a neremcej. Ostatní budou dávno mít kvalitnější panely, od kterých si můžou v případě podobné potřeby jako máš ty třeba sednout o 10 čísel dál a nekrčit se u klávesnice nalepené pod monitorem...
Protoze 99 % LCD monitoru na beznou kancelarskou praci je v rozmezi 15-19 palcu. Patnactka a devatenactka jsou temer stejne a bez problemu. A sedmnactka je pro pulku lidi nepouzitelna - prilis maly pixel.
hm, mám NRC 20WGX2 a ze by mi vadilo vysoky rozliseni to ne (1680*1050) spis naopak ... vyzsi by mi nevadilo... vejde se pak toho na monitor vic ... ale co bych za 15 tisic mohl chtit vic ze? ... jsem spokojenej ;)
že by NEC ??Mám ho taky , dost BEST.Zkoušel jsem reakce v rychlích scénách SW 3 , souboje světelnými meči v tmavém prosředí a dost jsem byl mile překvapen, kvalita a rychlost obrazu fantastická.
K tým starším patrím už i ja. Nechápem samovrahov, ktorí si dobrovoľne zmenšujú veľkosť bodu pod skoro ergonomickú hodnotu 0,28. My starší by sme privítali už i viac. Ergonomické rozlíšenie je totiž nad 0,3 a to sa nedá vôbec zohnať. Tomu zodpovedá približne kvalita rozlíšenia v bežných novinách, ktorá je okolo 75 dpi. A takí, čo potrebujú vyše sto dpi sú jednoducho ... nepoučiteľní kandidáti na silné brýle.Že výrobcovia neponúkajú lepšie? Ale ano, ale to CRT monitor stojí viac ako "špičkové"=s malými bodmi LCD.17 "tku LCD som prestal používať a prešiel na 19 "-tku. Práve pre veľkosť bodu.
Kupsi brejle, strejdo
Neboj, až si zkazíš oči na těch blechách, které teď tak obdivuješ, budeš za brýle vděčný. Akorát oči Ti už nikdo nespraví ...
Ty mýty ale mají dlouhou životnost... ;)Čtením drobných textů si oči fakt nekazíte. Ani čtením ve špatném osvětlení, jak nám říkali s oblibou rodiče. Oči se ale mohou zkazit např. nevhodnými brýlemi nebo naopak nenošením správných brýlí. Jinak zhoršování zraku je způsobeno prostým opotřebováním svalů i čočky věkem a je dáno genetickými dispozicemi. Někdo prostě brýle začne nosit i kdyby celý život četl jen velká písma v dokonalém osvětlení, jiný je prostě nebude nosit nikdy. Osobně koukám na tyhle "blechy" už přes dvanáct let (ještě u CRT jsem používal 1600x1200 na 21" monitoru - tehdy kurevsky drahém, nyní 1600x1200 na 20" + sekundární 1280x1024 na 19" - bohužel jsem ho nekupoval já, jinak by to byla 17"), brýle nosím, ale na dálku a u počítače si je naopak sundavám. Za posledních deset let si mi zrak nezměnil, dioptrie stejné, periferní vidění bez změny... Prostě je ten Váš výrok blábol.
Je sice pravda, ze to je mytus, ale dioptrie neni jedina ocni vada, ktera vznika. Vekem se videni imho zhorsuje obecne - seniori i s perfektnimi brylemi uz nejsou schopni rozlisit titerna pismenka - at uz diky ruznym zakalum nebo prostym opotrebenim.Kazdy at si koupi co chce - ja osobne mam NTB s 15" a 1400x1050 - 116 dpi (v clanku vubec nejvyssi hodnota) a se zrakem nemam nejmensi problem. Krome zraku je taky dulezita zkusenost - ja patrim mezi power users, ale pro bezneho usera je toho uz proste na tak male plose moc a nezvlada to.Na 100% mimochodem vim, ze se delaly i NTB s 15" a 1600x1200 - nebyt neschopnosti jednoho znameho ceskeho eshopu jej dodat jsem jej sam mel.
Mel jsem i notes 15" UXGA (1600x1200),ale to už bylo opravdu trochu moc.Nicméně pokud někdo potřebuje velkou plochu tak pretrpí i tu titernost. Pravda je ze prechod z tohoto rozliseni na 15" XGA(1024x768) byl nejhorsim sokem v mém PC životě.(kdo nezazil, nepochopi)V současnosti jsem na 15" SXGA+(1400x1050) a myslím že to lze doporučit jako dobrý kompromis.Použitelná velikost plochy, jeste citelne pismo a slusna ostrost obrazu.
Tak nejak som to tu tiez asi moc nepochopil, ale... pravda je ze budem mat tento rok 29 , tak... mi to t(r)eenagery prepacia, ze ?! O com to tu vlastne hovorite ? O tom ze je pre 19" LCD idelane rozlisko 1280x1024 ? Blaznite ? sak to su take kone, ze keby som sa ja mal na to pozerat zo vzdialenosti 50 cm, tak z toho pogrciam asi 3x posebe !!! Tiez som nepochopil, preco tu riesi clanok to, ze 17" ma male body ? A ze to je zle ? Skor by sa malo riesit, preco nieje na trhu 19" s rozliskom 1600x1200 a viac, pretoze na normalnom 17" CRTcku som to rozbehol v pohode. Doteraz som mal v praci 21" CRT(teraz je uz doma ;o))) ) s rozliskom 1600x1200 a uplne ideal. Teraz tu mam notas 15,4" s 1400x1050 od IBM a da sa to akceptovat. Kolegovci z konstrukcie maju DELLy s 1680x1050 a............. Cuduj sa svete teraz sme kupili 15,4 DELLy s 1900x1200 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Male body ? sak ved konecne nie ? Kto chce mat rozlisko ako kedysi 800x600 na CRTcku ? Sedliacky rozum(uz mi asi len ten zostal...) hovori, cim vacsia plocha a mensi bod, tym vyzsia kvalita a tym aj cena. Tak teda Hosi, neblbnite s bodmi 0,3 a viac ale radsej bojujte za vyzsie rozliska pri 19"-kach... Houk.
Když on ten ergonomický problém dnešních Hi-density displejů není jaksi ve velikosti bodů samotných, ale v neschopnosti současných aplikací se tomuto rozlišení přizpůsobit... v důsledku toho musíte kromě výkresů (kde je návrhář skutečně rád za každý pixel navíc) koukat i na stupidní systémové dialogy, původně navrhované pro rozlišení VGA a touchpadem na nich lovit čudlíky popsané tenkým "MS Sans Serifem výšky 8"
"Když on ten ergonomický problém dnešních Hi-density displejů není jaksi ve velikosti bodů samotných, ale v neschopnosti současných aplikací se tomuto rozlišení přizpůsobit..."Objevil jste nový světadíl, tuším Ameriku. Toto jsem jaksi konstatoval už dávno... Děkuji, že jste tímto výrokem potvrdil to, co zde obhajuji - to, že něco nejde na vyšším rozlišení přečíst a nejde ani systémově zvětšit, není problém rozlišení, ale problém špatně napsaného systému a především aplikací.Jemnější rozlišení zlepšuje rozlišitelnost jednotlivých prvků, pokud lze jejich velikost nastavit bez ohledu na pixely. Písmo je většinou ten nejmenší problém, ikony jsou také nepříliš podstatné. Podstatné jsou špatně napsané aplikace. To jsem konstatoval už v postu z 18.01.2007 v 10:41 "Re: Je to tak,".
Vektorový planární popis objetů je znám co jsou počítače počítačema, proč si MYSLÍTE že se pro obecně-oblastní použití výrazněji prosazuje až nyní ? třeba objevíte ameriku... a špatným návrhem systému to teda není.
Ja mam notas s 15,4" a 1680x1050 - 129dpi (tolik v clanku ani neni) a nemuzu si ho vynachvalit - ovladaci prvky konecne nejsou obrovske, text si zvetsim jak ve visual studiu, tak celou stranku v opere ci ve wordu, no a fyzicky je stejne velky, jen ma 2x vic pixelu a je krasne prokresleny.
mno já nevim, mě se oči dost kazej. Jestli to nebude tim, že u počítače sedim od rána do noci a když ne, tak chlastám !
Na malých písmenkách si jen oči potrénuješ. Při akomodaci se používají malé svalíky, kterým činnost jen prospívá jako každému svalu. Takže čím menší blechy, tím lépe pro zrak. Potíže u obrazovek PC jsou jen v souvislosti s mihotáním obrazu, jsou spíše psychické a nemají trvalý vliv na zrak. Stejná tradovaná blbost je údajné zkažení očí tajným čtením pod peřinou s baterkou, nebo zkažení očí čtením bez brýlí. To vše očím jen prospívá, a zrak by se u těchto případů "zkazil" stejně kvůli jejich skrytým očním chorobám.
Jak jsem už psal několikrát - čtení drobného písma či čtení ve šeru oči nekazí, to je skutečně jen mýtus. Ale čtením bez brýlí si v některých případech skutečně zrak zkazit můžete, nebo přesněji můžete dále zhoršit už existující vadu. Jedná se případy, kdy brýle korigují nějakou větší oční vadu než je jen prostá krátkozrakost či dalekozrakost. Někde brýle korigují to, že čočka zaostřuje třeba kousek vedle místa nejostřejšího vidění na očním pozadí. Pokud v takovém případě člověk nebude brýle používat, oko dále otupí a vada se zhorší. Takže na brýle pozor - ty jsou pro zrak skutečně zásadní. Špatné brýle mohou zrak poškodit, naopak nenošení vhodných brýlí může vadu zhoršit.Jinak souhlas - oči to chce trénovat a drobné texty jsou jednou z nejlepších technik.
To jsou ale kecy, neregistrovaní chlapečkové... Se učit, se učit, se učit... (Lenin)"Trénovat oční svaly na malém písmu" může leda blb - člověk totiž nemá zoom, takže při fixním rozlišení zdravého oka musí při čtení pidi písma prostě koukat zblízka (u notebooku a nebo mobilu snad krátkodobě akceptovatelné...), což je fyziologický problém hlavně ve vyšším věku. Svaly v duhovce se totiž napínají ("trénují a zocelují"? no to snad radši ne...) jen při akomodaci na dálku, zatímco na blízko se čočka jenom uvolňuje - a právě tahle schopnost je s věkem po třicítce stále omezenější. Takže trénujte si radši jiné orgány a oudy a buďte rádi že máte zdravé oči... ...a jestli Vám něčí 19" připadne "hrubá", geometricky korektní řešení je jednoduché: sedněte si prostě dál - a pro svůj zrak i pro blaho lidstva tak toho uděláte rozhodně víc než vyráběním podobných bludů bludů v diskusích
Brejle som si kupil uz pred par rokmi. A aby som ich nemusel zacat pouzivat, vymenil som monitor. Knizku este bez brejli precitam, ale niektore divociny na webe su necitatelne inak ako po niekolkonasobnom zvaceni pisma i na 19-nastke. Nastavit si velkost pisma viem, ale nie som ochotny robit to kvoli kazdemu podobancovi s akne niekolkokrat za hodinu znovu a znovu.Chlapecku, i na tebe doje. Do 40-tky som videl ako rys, ale holt, proti veku nieto lieku. Mladost je choroba, ktorej sa casom zbavime. Starneme najma stratou iluzii.BTW Za zamenu dpi a lpi sa osprvedlnujem borcovi nizsie. Zato niektore veci tlacim na 300 dpi namiesto 600 ci 1200, ktore mi tlaciaren da. (Ciary su totiz hrubsie, t.j. lepsie viditelne)
"niektore divociny na webe su necitatelne inak ako po niekolkonasobnom zvaceni pisma i na 19-nastke. Nastavit si velkost pisma viem, ale nie som ochotny robit to kvoli kazdemu podobancovi s akne niekolkokrat za hodinu znovu a znovu."Na webu si texty zvětšuju běžně - v Opeře na to stačí držet ctrl a otočit kolečkem myši. Lze do dělat i několikrát za hodinu. Ta myš to vydrží. ;)
Ale preco by som to mal robit, neustale nastavovat velkost pisma. Cim je clovek starsi, tym je aj pohodlnejsi, ale na to casom prides aj sam. A poviem ti z vlastnej skusenosti po 50-tke citis kazdy mesiac presedeny pred monitorom.
ctrl a kolecko - a naco, ved na ciselnej klavesnici su klavesy plus a minus a tymi to ide pohodlne a presne. Aj kopa inych veci na Opere sa da fantasticky ovladat klavesami...!
A kdo nechce furt zoomovat kvůli každé malé bleše vymyšlené nablblým uhrákem, nastaví si v Opeře minimální relativní velikost fontů "normálního" písma někam na 14-16 a má po problému... (dost pomoct může i jiný font než výchozí Times, třeba Verdana...), ať "webdesignéři" zuří...
Ve firefoxu a maxthonu se text dá zvětšovat současným stiskem Ctrl a "+" a zmenšovat zpátky přes Ctrl a "-".
Vo Firefoxe to ide lahsie ak mas Mouse Gestures extension
Nejak jste to popletl. Tiskarny maji rozliseni 600 dpi a vyssi. To je radove desetkrat vic nez rozliseni monitoru. A prave proto je tisk na papire lepe citelny nez na monitoru. Hovorit o ergonomicke velikosti bodu 0.28 mm je nesmysl.Pravdepodobne mate problem s aplikacemi, ktere pouzivaji bitmapove ikony. V tom pripade se poohlednete po jinych aplikacich, pripadne po jinem operacnim systemu.
a kde si tak asi koupim noviny vytistene v 600dpi ?
Asi nikde. Ve stáncích jsou dostupné jen ty, co jsou tištěny 1200 dpi a více. Na 600 dpi si je budete muset vytisknout na domácí tiskárně.
Spletl jste si asi dpi a lpi. Hustota mřížky pro tisk fotografií v novinách se pohybuje právě kolem hodnoty 80 lpi (lines per inch - čar na palec). Viz http://en.wikipedia.org/wiki/Lines_per_inch. Rozlišení profesionálního tisku v jedné barvě (včetně novin) skutečně normálně začíná na hodnotě 1200 dpi.
Promiňte, ale o tisku víte kulový. Rozlišení novin v dpi je od 1200 výše (dnes většinou unifikovaných 2540 pro tisk na novinový i křídový papír). Rozlišení samo o sobě ale nemá moc smysl. V tisku potřebujete znát především tzv. lpi, které je důležité pro tisk odstínů. Lpi je hodnotách od 110 lpi pro hodně nekvalitní papíry až po 200 lpi pro velmi kvalitní křídu (s 3600 dpi). Jedinou výjimkou je tzv. stochastický rastr, kde lpi nemá smysl. Převod mezi dpi monitoru a dpi/lpi tisku kloudně nejde.Porovnávat totiž tiskové a zobrazovací technologie tímto způsobem je nesmyl. Každá technologie pracuje úplně jinak se zobrazením, barvou atd. - tisk umí vytvářet body jen ve 100% barvě (černá, azurová, purpurová, žlutá) a odstíny se vytváření tiskovým rastrem, monitory naopak přímo u každého bodu pracují s odstíny.Vycházet lze ale z dlouho známých schopností lidského oka. Průměrné oko dokáže rozlišit bod o velikosti 0,05 mm na vzdálenost 30 cm. Pokud tedy chcete skutečně jemnou kresbu, potřebujete se dostat pod tuto hodnotu, tedy zhruba 500 dpi. Pokud se nejedná o ostré přechody, stačí polovina. Až tedy monitory dosáhnou hodnoty alespoň těch 250 dpi, bude možné mluvit o tom, že zobrazení na nich je konečně srovnatelný s papírem. Současné nejjemnější LCD dosahují maximálně 120 dpi, což je stále velmi hrubé zobrazení.To, na co si stěžujete, nemá s rozlišením vůbec nic společného. To je prostě neschopnost aplikací a stávajícího ho OS, které zobrazují rastrově, nikoli rozměrově. Nicméně už teď lze u celé řady aplikací nastavit větší písmo, větší ikony atd. A třeba má tchýně tohle uvítala - mnohem lépe se jí čte na 17" monitory s velkými písmy. Písmena jsou hladší a snadněji odlišitelná. Ergonomie se výrazně zlepšila. Pokud byste měl možnost zobrazovat veškeré prvky (ikony, písma, formuláře...) rozměrově (řekl byste, že chcete základní písmo alespoň 18pt, tj. dvojnásobná velikost písma oproti novinám, a systém by si to sám přepočítal na rozlišení aktuálního zařízení, přizpůsobil tomu ikony a ovládací prvky atd.), tak byste 19" LCD s 1280x1024 vyhodil velkým obloukem, protože velikost bodu 0,3 mm je skutečně otřesná - nevyhlazené zobrazení je hranaté, vyhlazené dělá duchy a je neostré.Jenže OS se tomu sice postupně přizpůsobuje (XP to umí aspoň trochu, Vista jsou v tomto o kus dál, ještě lépe je na tom v tomto ohledu MacOS X), problémem jsou ale aplikace - kdosi zmínil např. účetnictví, problémové jsou ale třeba i paletky ve Wordu, Photoshopu a dalších programech.
U LCD je lepší uvádět PPI než DPI, u DPI není zřejmé, zda se počítá s pixely nebo se subpixely, logičtější by podle mne bylo spíše to druhé. Mimochodem, existují i LCD s PPI přes 200, např. IBM T220/T221 nebo ViewSonic VP2290p (3840×2400 na 22,2"). Ale ta cena… A u toho tisku bych tak nezobecňoval, např. u sublimačního tisku se také pracuje s odstíny.
souhlasím - ppi je přesnější, dpi jsem použil jako takové obecné označení, u kterého jsem už pomalu rezignoval na přesnost pojmu (asi tak jako u hacker/cracker, kB/KB/KiB atd.).ad tisk - tam jsem s klidem zobecnil, protože jednak se málokdo setkal např. se sublimačním tiskem), jednak to není tak důležité. Kdybychom šli do detailů, tak by se to nedalo třeba některé inkoustovky jednak tisknou více inkousty (tedy více odstínů), jednak umí třeba třetinovou velikost kapky, takže opět jemnější členění odstínů. Dále se pak používají různé tiskové rastry, optimalizované pro konkrétní zařízení či technologii. Ale to není podstatné.Základní problém zkrátka zůstává v odlišném přístupu systému k různým zobrazovacím zařízením - na jedné straně monitor, na druhé tisk. Zkrátka zobrazení podle pixelů bez ohledu na to, kde se to zobrazí - jestli 800x600 na 17" nebo 1600x1200 na 15" - je naprosto zcestné. Prostě definovat objekty v absolutní velikosti, ať je to pixelů kolik chce - o to se postará zařízení bez ohledu na to, jestli to je LCD na notebooku, stolní LCD, LCD TV či projektor. Uživatel by si pak mohl volit procento zobrazení (sokolí oko by si zvolilo třeba zmenšení na 60 %, věkem pokročilí uživatelé by si mohli nastavit třeba 200 %). A byl by klid.
suhlas, zabednenost niektorych ludi nezna medzi :) otcovi som kupil 15"ntb s 1400x1050 a po zvacseni pisiem v systeme nema ziadny problem a ma superhladke pismo a pekne ostre fotky. 19tka aj 15tka lcd s 1280 resp. 1024 su hrozne ....
Jak dobře se ti manipuluje s 1 obrázkem v 3500DPI ? (velikost tak aby odpovídala např. 20" monitoru) a teď si představ že v tom jedou všechny aplikace...magoři.
ehm, víte vy vůbec, co znamená DPI? Dots per inch - tj. počet bodů na jeden palec délky. Údaj 3500DPI tedy vůbec nic neříká, nemluvě o tom, že takové rozlišení je nesmyslné. Takové rozlišení mají profi osvitové jednotky, které připravují tiskové desky (nebo filmy pro výrobu desek - pro rejpaly ;)) pro velké tiskové stroje. Běžné rozlišení pro tisk je ale 2540 dpi, u domácích tiskáren to je nyní 600 dpi. Vašich 3500 dpi je tedy nonsens.Ideální rozlišení zobrazovacího zařízení by bylo 500-600 dpi, dostačující by bylo alespoň 300 dpi. Při 300 dpi by 20" monitor měl přibližně 4800x3800 pixelů (500 dpi ~ 8000x6000 px). To není tak strašné. Pracuji i s většími obrázky - dnešní střední třída to je schopna utáhnout v reálném čase, pokud se jedná o zobrazení. V případě nějakého akcelerovaného prostředí, kde se o zobrazení postará GPU, to není problém ani u low-endu.
Proto jsem psal na 20" strejdo. a 3500 protože se to někomu výše zdálo jako cool utra super ideální jemnost. 300DPI je pro některý vezdejší prostě málo, nejlevnější tiskárna tiskne 600 a ale to už není tak optimistický co ? 9600x7600=291840000byte/frame*75frame/s= 21.888.000.000 byte/s jenom fill rate, když vemu v potaz ještě šifrování co vyžadujou WVista (DRM) mezi grafikou a monitorem, chci vidět panel co to zvládne, dávám tomu tak deset let. Ale to už budou lidi chtít těch 3500 DPI do halografmonitoru
Vy jste fakt blázen... Nastudujte si technologie, když už se o nich snažíte poučovat.1. šifrování nemusí brát vůbec žádný výkon - stačí specializovaný chip, navíc ho Vista nevyžadují. Pouze na takovém zařízení nezobrazí chráněný obsah. Fakt si to nastudujte.2. současné panely to nemusejí zvládat, protože na to nemají rozlišení3. specifikace DVI 1.0 počítala s max 1600x1200/60 Hz, tj. 165 MPix/s, pro větší rozlišení se dnes používá tzv. duallink - 2x165 MPix/s. DVI není zrovna dobře navrženo. Novější specifikace počítá s řádově vyšší fillrate, přesné hodnoty nevím. Počítá se s podstatně vyšším rozlišením,4. osobně tomu také dávám tak pět až deset let, než se objeví dostupné monitory s výrazně vyšším rozlišením. LCD to už nebudou. V časovém horizontu jaksi nejsme ve sporu - nikde jsem netvrdil, že takové monitoru jsou nebo že je očekávám hned.
fillrate se uplatňuje při renderingu obrazu, při přenosu do panelu se tomu říká pixel rate šifrování vyžaduje výkon a ten není zarmo, je jedno jak je realizován platíte to, za implementaci za chip a za elektriku a to jak na straně GPU i na straně displaye, hlavně, šifrování zvyšuje bandwitch protože zvyšuje entropii a přidává dodatečný kódovací protokol proto jsem to zmínil (nazapočítal jenom proto protože nedovedu určit o kolik přidává ale bude to hodně [navíc za pro uživale naprosto zbytečnou věc]), Vista a DRM ano ale v zařízení to prakticky kvůli Visrám MUSÍ BÝT (dnes už se začíná produkovat HW chráněný) takže ten požadavek na bandwitch tam prostě JE ani dual link ti nepomůže jsi o řád vedle , leta, no vzhledem k tomu že technologie pro HI-DPI prakticky neexistuje ... blázen ... nocomment
Ja zase presne naopak. Na 19" jsou body moc velke a vse je takove zubate, kostrbate a nekoukatelne.
Je to nesmysl. Cim mensi pixely, tim ergonomictejsi, jen je treba pouzit vhodny typ pisma. A gramaticke chyby jen podtrhuji "inteligenci" autora.
Ty kraaaaso. 1024x768 na 17" displayi?? WWWoooww. To bych se z toho asi zebl*l Na notesu mam 14" s rozlisenim 1400x1050 a jeste bych snes vetsi. Jedna se o starsi dell Inspirion 600m, kterej bych uz potreboval vymenit, jenze - neni za co. Ja proste mensi rozliseni uz nesnesu. Programuju a je to fakt ZATRACENEJ rozdil, jestli mam 1400x1050 nebo uzasnejch sirokouhlejch 1280x800. Mozna to opticky tak nevypada, ale tech zejmena 250 bodu na vysku je strasne moc. Musite taky vzit v uvahu, ze ve vyvojarskych nastrojich kus mista z monitoru "se/zerou" panely nastroju, lista s tlacitkem start a dalsi veci, takze na vlastni kod zbude treba misto 1050 bodu nejakejch 750. Kdyz bych mel rozliseni 1280x800, tak by mi zbylo asi tak 500 - a to je teda VELKEJ rozdil. Potiz je v tom, ze nevim proc, ale dneska sehnat notebook s takovymhle rozlisenim... to znamena do nej vrazit sileny prachy a stejne je jenom par typu. Navic ja CHCI velikost displaye 14" - kvuli velikosti neotebooku, Ty kra/vy s 15,4" displayem a rozlisenim 1280x800 (coz je dneska vetsina notebooku) jsou velky a tezky a ja s notebookem casto jezdim. Takze to vypada, ze si budu muset svyho della jeste nechat, nez nejakej vyrobce dostane rozum. Nevim jestli jsme tady vsichni slepy, nebo co.
zdravíčko...doporučuju ti IBM T43p...zvlává max. 1600x1200, takže to ti bude víc než stačit...a cena je taky ok, kolem 60KKč...ale když to máš na práci tak to snad není problém.
jejda jsem trochu ulít...má rozlišení 1400x1050...takže přesně jak jsi chtěltenhle book mam taky teda T41p a je to good mašinka
Pisete, ze programujete. Ale nepisete cim se zivite. Jestli programovanim, tak bych se docela divil. Nebo mozna jste takovy ten "programator" co musi byt hlavne in. Protoze pokud se clovek zivi prevazne programovanim, tak to chce spis uvazovat spis o nejakem vetsim LCD (o rozliseni se ted nevavim) nebo spis radeji o dou . Pokud to potrebuje obcas tahat sebou, tak na obvyklem miste mit docking stacion (treba i na vice mistech), jinak je to opruz. Ale spis vas tipuji na takoveho toho polokravataka, co vetsinu casu prokeca s klienty a programuje (neco naklika) sem tam. Proto pak je to jen o uchylce, mit co nejmensi notebook, s tim, ze to tak musim nejak vecpat.
"a pozor, na blízko mám oči jako rys". No nevím, kdyby jsi je měl jako rys, tak bys viděl, že u LCD je úhlopříčka 17" skutečně 17" ale u CRT je to ve skutečnosti míň. Takže 19"CRT má stejně velkou úhlopříčku jako 17"LCD. Už víš, proč je to u LCD takto posunuté? A jestli neveříš, tak si to změř
Jedinou pravdu máš, že LCD monitory mají úhlopříčku přesně takovou, jakou udávají. Ale CRT-čka jsou maximálně o palec menší, zpravidla však pouze o 0,9 - 0,8 palce. Takže neplatí, že 17" LCD má stejnou úhlopříčku jako 19"CRT. Platí že 17 LCD má o palec větší úhlopříčku než 17" CRT (a zase o palec menší, než 19" CRT). Pokud máš na 19" CRT obraz velký jen 17 palců, tak se nauč manipulovat s těmi "čudlíky" pod obrazovkou a obraz si o ten coul zvětši...
Naprosty souhlas. Autor asi nevi, ze unava a poskozeni zraku pri praci vznika predevsim ze spatne citelnosti. Spatna citelnost neznamena, ze obraz nejde precist, ale jde o to jak moc se musi oko namahat. Je jasne, ze vetsi pismenka a body...
Únava ano, poškození zraku ne! To je mýtus! Větší písmo nao, větší body zase ne! To je blbost - větší body zhoršují čitelnost - výrazně pixelují daný znak či objekt. Pro lepší čitelnost by to naopak chtělo ještě více zmenšit obrazové body (pod 0,1 mm) a změnit způsob zobrazování. Źádné zobrazení 32x48 px, ale třeba 4x3,2 mm - o přepočítání na body by se postaralo zobrazovací zařízení, resp. ovladače systému. Pro různé tiskárny s různým rozlišením (300 dpi, 360 pdi, 600 dpi, 720 dpi, 720x1440 dpi) také nedodáváte data jako obrázek složený z jednotlivých obrazových bodů - prostě řeknete, že se má vytisknout písmo ve velikosti 12 pt a ovladače se o to postarají. Takhle má fungovat zobrazení.Ale tohle někteří stejně nepochopí.
No, jo, tak já pioužívám rozlišení na svém 17" CRT Monitoru, barevném značky SAMSUNG, typ: SyncMaster 753DFX, starém, asi tak, 2 Roky a 9 Měsíců, rozlišení asi tak 800x600, při 100 Hz, takže mám ten 17" CRT Monitor značky Samsung, typ: SyncMaster 753DFX, zcela plochý, tak trochu jako, 100 Hz, televizi, no prostě, totiž, když si zapnu, rozlišení 1024x768, při jen 86 Hz, nebo kolik, to jde, na tomhle Monitoru, tak se mi zdá ten obraz takový malý skoro, se mi zdá, takový rozmazaný, no a koukat, na koncert, PUNKerky a ROCKerky, v rozlišení 320x240, na celé obrazovce, s rozlišením 1024x768, při 86 Hz, mi na tom mém 17" CRT Monitoru Samsung typ: SyncMaster 753DFX, to mi přijde, prsotě, jako strašnej, masakr, docela, no.
Ladiku, koukni, se na tom Tvym, monitoru Samsung, na nejaky, nahy, baby. To bude, teprve, masakr,no. :)
Na tebe, tu, čekám. Já zas dělám, na LCD, tedy od notebooku, ASUS, s rozlišením, 1400x1050, je to skvělé, ale na webu, už si musím, velmi často, ulevovat, přes Ctrl+"myšokolečko", a zvětšovat si, písmo. Nic naplat, oči jdou, pomalu pryč. Doma mám, levné řešení, širokoúhlý LG 194WT, cena /výkon, dobrá věc, s rozlišením 1440x900. Nechci totiž, zatím teď kupovat, doma, myslím místo televize, nějaké velké LCD pokoukání. Jak, ty to děláš, že, píšeš v takovým slohu, to by mě fakt zajímalo. Číst, tvoje příspěvky, to je fakt masakr, tvoje některé perly si schovávám, a myslím to docela, vážně, no!
Tak,to si, ládíku musíš, už, našpórovat, na, něco kvalitního, třeba, na, nějakou 30", placku najdi si, bočák nebo, brigádu, a makej ty, máslo pak, budeš moct, dělat, ramena jak, je LCD vychytaná, technologie, a ty ji, máš, no !
Optimalni rozliseni je vec velmi subjektivni a navic zavisla na milionu ruznych parametru. Od individualnich pozadavku, vzdalenosti ... po kvalitu zobrazovadla.Na sve 10let stare 15" CRT bezne provozuju 1024x768 a prijde mi to jako naprosto optimalni a nikdy jsem ji v jinem rozliseni nepouzival. Pri 800x600 bylo vse zbytecne velke a na plochu se nic neveslo.Nedavno jsem si koupil 24" 1920x1200 a velikost pisma je subjektivne +- stejna, jen toho mista je daleko vic. Takze tvrdit neco o nejakem optimalnim rozliseni pro dane velikosti ...
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.