LCD monitor Lite-On pod dvacet

Po plochých LCD displejích pokukoval nejeden uživatel už dlouho. Ale i nejmenší displeje s rozumným rozlišením překračovaly často několikanásobně cenu běžného počítače. Toužebně očekávaný pokles cen však konečně přišel a na trhu dnes najdete hned několik monitorů, které stojí přibližně tolik, co před pár lety 17" klasický monitor.
Tento článek vyšel v časopise Computer 17/01 dne 30. srpna 2001

Pavel Nygrýn

Po plochých LCD displejích pokukoval nejeden uživatel už dlouho. Ale i nejmenší displeje s rozumným rozlišením překračovaly často několikanásobně cenu běžného počítače. Toužebně očekávaný pokles cen však konečně přišel a na trhu dnes najdete hned několik monitorů, které stojí přibližně tolik, co před pár lety 17" klasický monitor.

Jedná se pochopitelně o nejmenší nabízené displeje s úhlopříčkou 15". S klasickými „sedmnáctkami“ se však mohou velikostí zobrazitelné plochy směle měřit.

Ploché je milé

Ihned po vybalení jsem byl příjemně překvapen. Design Lite-On je sice poměrně strohý, ale přesto je monitor velmi elegantní. Jedinou vadou návrhu je pevně připojený stojánek, který neumožňuje pověšení panelu na stěnu. Panel lze také naklánět pouze v poměrně malém úhlu (asi 30° nahoru a 5° dolů).

Klepněte pro větší obrázek

Výrobce rovněž vybavil monitor reproduktory a mikrofonem. Jejich kvalita a zvukové možnosti odpovídají podobným zařízením v noteboocích. Použijete je tedy nejspíše na klasické „kancelářské“ účely: zvuky systému, upozorňování na došlou poštu, případně by se dalo uvažovat o internetovém telefonování.

Ostrý jako břitva

Hlavním úkolem monitoru ale není naklánění nebo zvučení. Kdo jednou viděl zobrazení na kvalitním monitoru, těžko se bude smiřovat s něčím méně kvalitním. O LCD panelu to platí dvojnásob. Veškerá nastavení geometrie (rozměry a pozice obrazu) zvládne bez problému funkce Auto Adjust. Dokonale pravoúhlý a stabilní obraz je znakem všech „elcédéček“. Stejně tak ostrost obrazu. Ta je nejlépe vidět v programech, jako je AutoCAD, kde se vyskytují velmi tenké barevné čáry na černém pozadí. Všechny neostrosti jsou pryč.

Problémem LCD displejů byla vždy pomalá odezva. Podrobil jsem monitor testu v několika grafických režimech. Ani při hraní akčních her jsem na displeji nepozoroval žádné nežádoucí duchy nebo neostrosti. Podobná situace nastala při sledování filmů – obraz zde byl snad lepší než na klasickém monitoru.

Jen ty barvy

Dalším potenciálním problémem je věrnost barev. Při běžné práci a sledování filmů pochopitelně nic nepoznáte, navíc můžete nastavit barevnou teplotu zobrazení zcela libovolně.

obrazovka 15" TFT LCD
bodová rozteč 0,28 mm
vstup VGA, audio in/out
ergonomie TCO 99
rozměry 391 x 400 x 180 mm
úhel pohledu 100 H 85 V
odezva 13-27 ms
reproduktory 2× 1 W
hmotnost 5,3 kg

+ cena
+ kvalitní displej
malý úhel naklonění

LCD panel Lite-On EC150ATA
Zdroj: ELAP, Brno
Telefon: (05) 41 63 32 77–8
Cena: 19 500 Kč vč. DPH
Záruka: 3 roky

Diskuze (18) Další článek: iPaq: útok na všechny smysly

Témata článku: Monitory, LCD, Podobný film, Malý úhel, Stabilní teplota, Podobná odezva, Nejmenší plocha, Tenký film, Rozumná úhlopříčka, Očekávaný pokles, Akční film, Klasický problém, Běžný monitor

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů