O
nové řadě procesorů AMD Duron jsme vám již referovali dříve - i o tom,
že máme od Vikomtu jeden kousek na testování. Vzhledem k tomu, že se tento
model CPU (podle všech znaků na zemi i na nebi) stane pravděpodobně
procesorem nejméně 20-30% nových počítačů, začali jsme tentokráte pěkně
od podlahy - tedy od mikroskopického průzkumu povrchu. A co jsme objevili?
Jak? Laserem! Po studiu některých článků (np. na Tomshardware.com) jsme již věděli, že na procesoru (přesněji řečeno na keramickém povrchu nosné destičky) existují soustavy můstků, které ve finále jsou nastaveny tak, aby vyhovovaly odpovídající specifikaci.
Zde se jedná zejména o nastavení násobitele (multiplier), který určuje cílovou frekvenci procesoru.

AMD Durony patří do nových desek s paticí Socket A...
I zde totiž platí marketingová zásada:
"téměř všechny procesory vyrobené dnešními přesnými metodami jsou schopny práce až do určité technologické meze (poměrně vysoké), které z nich však nastavíme na nižší frekvenci, je záležitostí zejména strategie prodeje / marketingu."
Ano, je to tak, ve skutečnosti by nebylo problémem dodávat 90% celé výrobní řady na nejvyšších frekvencích. Jak Intel, tak i AMD by mohly zaplavit trh tunami 800- 900Mhz modelů (stejně jako by škodovka mohla vyrábět všechny Fabie np. jako 1.6 bez nárůstu výrobních nákladů). Kde by pak ale bylo potřebné cenové rozpětí... kdo má více peněz, ať si zaplatí za exkluzivní 850-900, ať ukáže, že na to má - to je dnešní trend.
Dá se také říci, že boháči zároveň "dotují" levnější procesory - to je fakt! Pokud si koupíte np. nejlevnějšího Durona 600 pak vězte, že pravděpodobně "umí" i 800MHz, je omezen na 600, ale zároveň je na trhu za "dumpingovou" cenu. V minulých dobách se to dělo s Celerony - proto chci touto cestou poděkovat všem, kteří v minulé době si koupili Pentia II a III a tím laskavě dotovali mé drahé Celerony:-)
Nastavení laserem
Pojďme se však podívat blíže na našeho drahého, levného Durona. Všimněte si označených bloků:

můstky jsou vskutku miniaturní - pro bližší zkoumání je nezbytná 5x lupa...
Takto vypadají zvětšené horní "můstky" L1, L2, L3 a L4:

Všimněte si zejména "proříznutých / přerušených" vodivých můstečků (jejich délka je pouze asi 1.2mm!). Kolem nich jsou jakoby masné flíčky... Nu nejsou masné, jsou opálené - pod lupou je to vidět zcela jistě. Celá "můstkova soustava" pak ve výsledků dává v tomto případě binární kód: L3 1001 L4 0110

ještě zvětšeno...
Na 3mm silném keramickém těle procesoru existuje ještě druhá "soustava" - L6 a L7:

již nyní je jasné, že soustava L7 ovlivňuje napájecí napětí jádra procesoru,
pro nastavení multiplikátoru jsou použity soustavy L3, L4 a L6...
Všechny tyto můstky určují, jak jsme již řekli, konečnou specifikaci procesoru - zejména jeho násobitel (multiplikátor) a napájecí napětí.
Pokud se konkrétně podaří zjistit, jak je případně možno tyto hodnoty změnit / upravit, budeme moci změnit specifikaci celého procesoru - a to je také úkol, který budeme v budoucnu sledovat... P.S. vždy je ale možno mírně zvýšit frekvenci FSB (na deskách které to dovolují).
Záhy vám přineseme standardní testy + další zjištění...