Las Vegas: jaký byl letošní Comdex na živo?

20. listopadu 2001
Bleem skončil SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Již po třiadvacáté se v Las Vegas konala výstava Comdex, která je nejvýznamnější akcí nejen pro Ameriku, ale má také velký význam pro Evropu. Novinky, které se ukáží zde, se za pár měsíců objeví také na hannoverském CeBITu. Má ale cenu na Comdex jezdit z Evropy, nebo je lepší počkat na CeBIT? Co všechno bylo na Comdexu k vidění?
Kousek od hlavní avenue

Ještě než se začnu věnovat novinkám prezentovaným na výstavě, zkusím trošku popsat vlastní Comdex. Výstaviště se nachází na ulici Paradise Road (sousedí s hlavní avenue, Stripem) v Las Vegas ve státě Nevada. Toto město je pověstné obrovským množstvím kasin a herních automatů, kde každý den prohrají turisté miliony dolarů. A právě v období okolo Comdexu vytěží tyto podniky nejvíce – ten, kdo přes den pracuje, se večer rád pobaví.

Poznámka: V době Comdexu jsou také dražší hotely – zatímco před víkendem jsme za jeden pokoj zaplatili 49 dolarů, o víkendu to bylo už o třicet dolarů více. Ubytování je naštěstí poměrně luxusní, takže na pokoji nechyběla kuchyň s mikrovlnnou troubou, lednicí nebo kávovarem. Protože je ve Vegas touto dobou stále docela teplo, je možné se osvěžit i ve venkovním bazénu.

Tři haly a pár jednaček

Výstaviště se nacházelo kousek od hotelu, kde jsme bydleli – jen tři minuty chůze. Oproti výstavišti v Hannoveru je však o dost menší. V zásadě zde jsou dvě hlavní haly, jedna menší a spousta „meeting’s room“, tedy místností, kde si můžete dát se zástupci dané firmy schůzku v klidném prostředí. Hodně firem této možnosti využilo a nemělo ani stánek – Comdex se tak stal spíše místem setkání lidí než místem, kde se představovaly novinky. Nechyběly ani nezbytné konference, z nichž nejvíce posluchačů (okolo patnácti tisíc) měla bezesporu přednáška Billa Gatese v neděli večer.

Pokud se někdy vydáte na Comdex, doporučuji zvolit registraci předem přes Internet. Dojde vám magnetická kartička a na výstavišti si už jen vyzvednete katalog a plastický obal na kartu – karta musí být totiž neustále na viditelném místě, nejlépe na klopě saka nebo kapse košile. Za registraci nic neplatíte, vstup na výstaviště je po nutné registraci zdarma. V souvislosti s tragickými událostmi 11. září byla zpřísněna kontrola při vstupu, povoleny byly jen malé osobní batůžky, notebooky bez obalů, kapesní počítače a fotoaparáty. Sám jsem neměl s Psionem pražádné problémy a nemusel jsem ukazovat ani obsah svého minibatohu.

Děti nechte doma

Protože je Comdex výstavou pro odbornou veřejnost, má jedno milé omezení: není povolen vstup dětem mladším 16 let. Nekoná se tedy invexové a cebitové šílenství, kde děti sbírají tašky a reklamní předměty. Ve výstavních halách tak byl docela klid, a to i díky tomu, že zde nejsou žádné produkce typu Paegas a Telecom na letošním Invexu. Pokud k jednání nevyužijete jednačky, můžete si v klidu sednout přímo na stánku. Prostě celý Comdex je o poznání klidnější a pro účastníky méně náročný na soustředění. Kéž by se něco podobného podařilo i u nás, v Evropě.

XP bude všude

Hlavní hale dominoval stánek Microsoftu, který zde představoval operační systém Windows XP a kancelářský balík Office XP. Cokoliv jste chtěli vědět, vám několik desítek pobíhajících pracovníků vysvětlilo na instalovaných počítačích, případně jste se mohli podívat na prezentaci produktů promítanou na velkém plátně. Mimochodem, podle Gatese se v prvních týdnech prodávají Windows XP daleko lépe než jakýkoliv jiný předchozí systém Microsoftu. Ostatně proč ne, vždyť WXP zase nejsou tak špatná.

Na Comdexu byla také k vidění různá řešení tzv. TabletPC – počítače, které mají místo klávesnice velkou dotykovou obrazovku. Zkuste si představit takový Palm s barevným displejem, několikanásobně větší a s upraveným operačním systémem Windows XP (je nutné přidělat podporu pro dotykový displej apod.). Konceptem TabletPC se koneckonců zabývala i přednáška Billa Gatese. Uvidíme, zda se TabletPC prosadí, nebo zda půjde jen o krok do prázdna. Na každý pád je tento koncept tématem Comdexu již třetí rok a letos to konečně vypadá, že koncept dostává reálné a použitelné kontury. Zda bude využitelný v praxi, se teprve ukáže.

Kromě TabletPC se v hojné míře objevovala malá PDA, ať už s integrovanými mobilními telefony nebo bez nich. Povětšinou šlo o prcky s operačním systémem PocketPC. Např. Cassiopeia se ukázala s novým PDA E200. Ten používá operační systém PocketPC 2002, displej je klasický (barevný, 240 x 320 bodů) a minipočítač pohání 206MHz procesor. K bezdrátové komunikaci může novinka používat jak Bluetooth, tak standard IEEE 802.11b (ten bude postupně nahrazen novým standardem 802.11a). Spíše drobnou novinkou byl Handspring Treo, který kombinuje PDA a mobilní telefon. Také Motorola přidala svoji trošku do mlýna se svým Accompli 009, což je minipočítač s klávesnicí a mobilem. O tomhle prckovi jsme již psali již vloni na serveru MobilMania.cz. Takových věciček se v poslední době vynořuje čím dál více, takže je jasné, kam se budou ubírat trendy.

Ve středu odpoledne pak byly vyhlášeny nejlepší produkty na výstavě, o kterých jsme již podrobně informovali. V tomtéž článku najdete také podrobnosti o nejlepším produktu vůbec, notebooku Fujitsu Lifebook série P, který je osazen procesorem Crusoe s velmi nízkou spotřebou energie.

Směs novinek

A nyní už jen stručně zmiňme zajímavé produkty a služby, s nimiž jsme se na Comdexu setkali:

Uvedena byla šestá verze Opery, za kterou můžete v případě zájmu zaplatit 39 dolarů. Pokud ji chcete zdarma, budete se muset neustále dívat na banner rotující vpravo nahoře. I když vylepšení je docela dost na to, abyste na novou verzi přešli ze staré, platit za ni asi nebudete – konkurenční prohlížeče Mozilla, IE a Navigator jsou totiž zcela zdarma.

Samostatný stánek mimo hlavní haly byl věnován X-boxu. Ten by se konečně měl po mnoha a mnoha měsících vývoje konečně začít prodávat. O tom, zda bude důstojnou konkurencí konzole PlayStation2, se snad již brzy dozvíme. Podrobné informaci o konzole najdete na Živě.sk. Její zaváděcí cena byla nastavena na 299 dolarů. Na českém trhu se ale objeví až za rok.

Klepněte pro větší obrázekFirma Archos Multimedia představila opravdu zajímavý produkt Jukebox Multimedia. Ten používá 10GB disk pro uložení hudby (MP3), videa (MPEG4) a fotografií, navíc ho můžete využít i jako fotoaparát a kameru. Nechybí ani potřebné výstupy např. na televizor, takže si fotografie nebo filmy můžete prohlédnout tam, případně na displeji v rozlišení 352x288 bodů. Pro komunikaci s počítačem slouží USB.

Opravdu zajímavou věcičkou byl počítač Hannacroix Concept PC. O tomto konceptu, který není určen pro prodej, ale pro demonstraci dalšího vývoje v počítačích, jsme již na Živě psali minulý týden.

Mnoho firem se na Comdexu chlubilo svými vypalovacími mechanikami DVD+RW, které už mají také podporu ve vypalovacím softwaru. Ceny mechanik i médií jsou zatím dost vysoké na to, aby o nich našinec začal uvažovat, ovšem kdo ví, co bude za rok či dva. Navíc mechaniky DVD+RW teprve čeká standardizace, která se může docela protáhnout.

A zmenšuje se

Celkem se předpokládá, že se letošního Comdexu zúčastnilo jen 150 tisíc návštěvníků oproti dvěma stům loni. Snížil se také počet vystavovatelů z 2300 na dva tisíce, menší je také vystavovací plocha. Ostatně o tom již psal Jiří Hlavenka minulý týden. Já jen dodávám, že nižší počet návštěvníků byl zcela jistě ovlivněn událostmi z 11. září, a tedy zvýšenými bezpečnostními opatřeními, a to jak při letu do USA, tak při vstupu na výstaviště. Z Comdexu se stala další z nepovinných výstav, takže ji potkává stejný osud jako náš Invex. CeBIT se zatím drží, ovšem i jeho pokles je očekáván.

Tip: Pokud se chcete dozvědět něco o mobilech, které byly na Comdexu vystaveny, a mobilních trendech, přečtěte si článek na serveru MobilMania.cz, který vyjde v nejbližších dnech (až se dostanu k tomu, že ho napíšu :).

Diskuze (3) Další článek: Bleem skončil

Témata článku: Vega, Nevada, Kapesní herní konzole, Cassiopeia, Archos, Instalovaný počítač, Luxusní hotel, Výstavní hala, Klidné prostředí, Room, Jak, Strip, Paradise, Comdex, Let, Halo, Nejlepší mobilní telefony 2016, Concept, Zajímavé místo, Mobilní trend, Mobilní telefony dotykové, Mobilní telefony klasické s klávesnicí, Reklamní balík, Luxusní verze


Určitě si přečtěte

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 158

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 88


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11