Ladíme výkon

Několik drobných rad týkajících se uspořádání počítače vám jistě pomůže předejít mnohým budoucím problémům a více optimalizovat výkon.
Jiří Kwolek: Několik drobných rad týkajících se uspořádání počítače vám jistě pomůže předejít mnohým budoucím problémům a více optimalizovat výkon. Pokud se však ve svém systému nevyznáte a ten běží jak má, řiďte se pravidlem: „Neopravuj nic, co je v pořádku.“

Zásady pro správný chod počítače
Pokud máte počítač zakoupený vcelku, tj. se zárukou a odladěný přímo od výrobce, pravděpodobně si přečtete asi jen zhruba 20 procent tohoto článku – je totiž určen těm, kteří si poskládali svůj počítač „na koleně“ a neustále potřebují něco vylepšovat a dolaďovat tak, aby ze šedé krabice dostali opravdu maximum.

Neumisťujte počítač do těsných prostor
Počítač musí větrat – tepelný výkon Celeronu 500 MHz je okolo 28 W, pokud připočteme čipovou sadu, grafickou kartu a pevný disk, dostaneme asi 50–60 W tepelného toku při zátěži. Toto teplo je třeba odvětrat do okolí a nedovolit mu koncentraci. Zvýšení teploty ve skříni znatelně zkracuje tzv. meziporuchovou dobu MTBF (Medium Time Between Failures) komponent.

Pokud je počítač na koberci, podložte ho pevnou podložkou
Počítačové skříně často fungují jako vysavač prachu. Prach pak způsobuje nejen mechanické poruchy (zejména mechaniky CD-ROM, CD-RW a DVD-ROM), ale i mnohé „tepelné problémy“ a zkraty. Pokud svůj počítač dostanete alespoň 5 cm nad úroveň podlahy, výrazně snížíte množství prachu nasávaného skříní.

Jak uspořádat komponenty
Nejlepší umístění ve skříni je „ob jednu pozici“. To platí jak pro karty, tak pro mechaniky a disky. Rozhodně nedoporučuji vytvořit těsný sendvič typu pevný disk 1, pevný disk 2 a disketová mechanika v těsném závěsu pod mechanikou CD-ROM. Zejména pevným diskům a vypalovačce byste měli ponechat trochu „místa nad“ (např. vysokootáčkové disky přímo topí na 40–50 °C).

Tip: Pevnému disku se nejlépe daří na spodní kolejničce ve skříni – podrobnosti dále v článku. Stejný nárok má i grafická karta, která většinou potřebuje místo „pod“ (chladič je většinou na spodní straně). Pokud se karta zasekává po určité zátěži, zkuste odstranit zadní záslepku těsně pod ní – vytvoříte tak přirozený tok vzduchu. Vždy myslete na volný oběh vzduchu. Součásti, které jsou v těsné blízkosti, se navíc mohou i elektromagneticky ovlivňovat a rušit.

Osazení slotů PCI a AGP
U PCI a AGP je to podobné: pokud je to možné, nechte grafickému akcelerátoru místo na větrání. Jstliže používáte akcelerátor AGP, vyhnete se navíc riziku konfliktů IRQ (některé desky totiž sdílejí stejné IRQ pro AGP a první slot PCI). Výjimkou je Voodoo2, které nepotřebuje IRQ a samo velmi topí (ve srovnání s jednoduchou grafickou kartou). Poměrně problematický je i poslední slot PCI. Některé desky jej totiž nezvládají obsloužit v režimu Bus Master (viz předchozí číslo, recenze na základní desku BX Master). Vyzkoušejte si proto bezkonfliktní osazení.

Vyhněte se kartám ISA
Rozšiřující karty ISA mají často jen 60% výkon ve srovnání se stejným řešením PCI, a co je horší, přístup na ISA mimořádně zatěžuje procesor. Pokud tedy máte Celeron 400 MHz, TNT2 a SB AWE32 nebo 64 a „škube“ vám přehrávaní DVD nebo se přerušuje zvuk, může to být právě zvukovou kartou ve slotu ISA. I ty nejlevnější zvukové karty PCI vám urychlí práci s multimédii.

Uspořádejte kabely ve skříni
Dobrou metodou je skládání plochých kabelů „do harmoniky“ a sepnutí gumičkou (lépe však velmi tenkým montážním páskem). Ploché kabely natlačené jen tak do skříně většinou účinně brání v chlazení. Rozvrhněte si tedy jejich délku a trasu, kudy povedou. Plochý kabel pro IDE by měl být osazen na obou koncích – pokud jej osadíte na začátku (přirozeně na desce) a uprostřed, pak volný konec způsobuje určitou interferenci. To platí zejména pro kabely Ultra ATA/66.

Pokud chcete, můžete z kabelu FDD odstranit konektory pro 5 1/4" diskety. Pokud chcete kabel od disketové mechaniky zkrátit, odstřihněte nepřekroucený konec (překroucený přijde do mechaniky).

Pokud by nějaký plochý kabel ležel na chladiči procesoru, přichyťte ho k jinému (nebo i ke konstrukci skříně).

Přetaktování
Přetaktování patří mezi nejúčinnější metody zvýšení výkonu počítače. Pokud vás toto téma zajímá více, přečtěte si článek v příloze před rokem (číslo 5/99 naleznete i na cédéčku 2/00). Připomenu jen, že přetaktování vyžaduje kvalitní chlazení (viz článek v příloze v čísle 23/99, strana 62) a také kvalitnější komponenty, zejména základní desku, a to nejlépe s čipsetem Intel BX.

Pozor na velmi „ošidnou“ frekvenci 83 MHz. Ta se jeví jako problematická zejména ve vztahu k pevným diskům – při této frekvenci častěji selhává právě disk než procesor či paměť. Chyby typu: „Poškozený soubor VXD…“, „Systém nemohl najít…“, jsou v tomto případě často známkou „rychlostních a taktovacích problémů“ pevného disku. Nejnovější disky běží většinou na této frekvence v pořádku.

Optimalizace pevných disků IDE
Pro optimální výkon instalujte každý disk na oddělený kanál (= jiný kabel). Pokud to není možné, pak instalujte rychlá zařízení (disky Ultra ATA) na jeden a pomalejší (ZIP, starší mechaniky CD-ROM, starší disky) na druhý kanál. Platí to zejména pro kombinaci starých a moderních disků na jednom kabelu. Jestliže provozujete například 2 roky starou mechaniku CD-ROM (běžící např. v režimu PIO 3) a současně disk Ultra ATA/66 na jednom kanálu, může se stát, že pomalejší zařízení vnutí pomalejší režim i pevnému disku. Je ale nutno říci, že pro moderní desky a disky není kombinace např. disku Ultra ATA a novější mechaniky CD-ROM na jednom kanálu nijak kritická.

Máte-li řadič Ultra ATA/66 (a 80žilový kabel), používejte jej pouze pro disky Ultra ATA/66 – pro mechaniky CD-ROM, CD-RW, ZIP a jiné „pomalejší“ zařízení využijte řadiče pomalejšího Ultra ATA/33, pokud ovšem na desce máte oba typy (MSI BX Master, ABIT BP6, BE6 apod.).

Nejvyšší výkon vám poskytnou pouze vysokootáčkové disky (7 200 otáček za minutu a více). Při použití disků 5 400 otáček za minutu je celkem jedno, zda jsou zapojeny na řadiči Ultra ATA/66 nebo Ultra ATA/33. Zde je limit v nízkých otáčkách a nepomůže ani rychlejší rozhraní – stejně disk nestačí dodávat data. V tomto případě je Ultra ATA/66 široké koryto pro malý potůček. Raději si tedy připlaťte za rychlejší disk než za řadič Ultra ATA/66. Jestliže jsou nároky vysoké, pak řadič Ultra ATA/66 vytěží z již rychlých disků maximum.

Pokud míříte výše, poohlédněte se po řešení SCSI-3. To je království disků Cheetah, Enterprise apod., řadičů Adaptec, Mylex a Buslogic. Pro jednotlivce je to sice drahé, na druhou stranu ale velice výkonné.

Nastavení IDE
Častým problémem bývá nastavení propojek na zařízení IDE. Disky mohou totiž pracovat na jednom kanálu dva: jako Master a Slave, nebo jeden – pak je Slave not present. Pokud je disk na kabelu sám, nastavte jej jako Master, Slave not present, tj. disk je řídicí, řízený (Slave) pak není přítomen. Nemáte-li tuto volbu (často starší disky), nastavte jen volbu Master.

Jestliže k tomuto disku přidáte mechaniku CD-ROM, nastavte pevný disk Master, Slave is present nebo jen Master (pokud nemáte předchozí volbu k dispozici). Toto nastavení znamená, že pevný disk je řídicím (Master) a zároveň je přítomen druhý, podřízený disk (i mechanika CD-ROM, ZIP…) – ten pak musí mít nastavení Slave.

Chyby: Kombinaci s jedním diskem nastaveným na Slave nerozchodíte, stejně tak většinou neběží nastavení Master, Slave is present, pokud tam propojkou avízované zařízení Slave není.

Možná nastavení pevných disků v počítači (popř. mechanik CD-ROM apod.) si můžete prohlédnout v tabulce.

Device 0 (např. disky IBM) je jen jiné označení pro Master, Device 1 pak značí Slave.

Bootovací disky musí mít vždy funkci Master.

Poznámka: Nastavení CSEL (nebo CS) znamená Cable Select (kabel zvolí funkci) a používá se pouze ve spojitosti se speciálními kabely, které mají „funkce“ Master a Slave vyznačené přímo na konektorech.

Diskuze (18) Další článek: Modrý blesk: grafika a design - domácím grafikem

Témata článku: Zvukový kanál, Těsná blízkost, Master, Disko, CD-ROM, Stejná metoda, Rozšiřující konektor, Spodní strana, Cheetah, Device, Volná frekvence, Disk, Budoucí konflikt, Skříň, Starý typ, Kabel, Moderní komponenta, Volný slot, Nejlepší umístění, Druhý typ, Stejný problém


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu