Dost dobře nechápu ta extrémní vyjádření a to ani na jedné straně. Rozhodně se nedá říct, že se nic neděje, protože místa je na oběžné dráze dost, ale také tvrdit, že Starlink zničí pozemskou astronomii, je ještě větší krávovina. Ano, ztíží ji, ale jen velmi omezeně. Nebude to žádný konec noční oblohy, žádný konec optické a radioastronomie na Zemi. To je prostě blbost.Není důvod se domnívat, že by se nenašly způsoby adaptace na přelety dalších družic. Vzniknou tím určitá omezení, ale bude se to řešit podobně, jako se řeší problémy s chvěním atmosféry, útlumem určitý spekter apod. Což znamená, že někde se to bude řešit dodatečnou úpravou, někde postavením nových teleskopů na nových místech, a to včetně vesmíru.Tvrzení, že Hubble byl poslední vesmírný dalekohled (v optickém spektru) je silně naivní. Hubble byl extrémně drahý, protože vynést cokoli do kosmu prostě bylo mnohem dražší, než je tomu dnes. Právě ten astronomy proklínaný Musk současně zlevnil a dále zlevňuje ceny za vynesení nákladu do kosmu. Tím se zvětšují možnosti toho, co lze ve vesmíru dělat. A tohle se bude dále měnit. Za deset, dvacet let bude situace opět jiná a lze se solidní jistotou předvídat, že se objeví návrhy na nové způsoby pozorování vesmíru z oběžné dráhy (ať už Země či Slunce). Jinak ohledně Starlinku dlužno ještě dodat, že u viditelného spektra je velká snaha řešit minimální dopad (tedy budou se zkoušet různé možnosti nátěrů a bude se hledat kompromis), u radiového spektra pak jde rušení z velké části vyrušit při zpracování, protože se bude jednat o vyzařování jen v určitých pásmech. Dlouhodobě bude stejně potřeba hledat způsob, jak radioastronomii opravdu přesunout do vesmíru, protože na Zemi je prostě rušení mnoho nejen ze Starlinku. A to by se právě díky snížení ceny za dopravu dalo řešit, navíc by bylo možné velkým počtem menších sond pokrýt ještě násobně větší plochu, než pokrývají současné největší radioteleskopy.
Ale tady nejde o to, ze by najednou bylo mnohem levnejsi vynest kg nakladu. Jde o to, ze v soucasne dobe pozorovat v opticke casti spektra z obezne drahy neni potreba, protoze ze Zeme lze docilit tehoz a lepe. Asi se shodneme, ze teleskop velikosti napr. Areciba ani Musk na obeznou drahu nedostane. Je dobre, ze se zlevnila cena za naklad, ale je dobre pouzivat hlavu a vynaset nahoru jen to, co je tam potreba.
Ano, Arecibo tam nevynese. Lze tam vynést konfiguraci násobně větší. Mnohonásobně.Arecibo už je v mnoha ohledech překonaný koncept (že si své "arecibo" zprovoznili nedávno v Číně na věci nic nemění) a postupně je omezováno financování a s tím i provoz. V současné době mají větší smysl rozsáhlé konfigurace antén (viz Very Large Array a obecně doporučuju popis principu fungování a proč je to tak zásadně lepší). Kromě toho není nutné používat jen klasické "talíře", ale pro radioteleskopii úplně stejně dobře poslouží reflektor z pletiva, což lze provozovat i ve vesmíru už při současných možnostech (lze rozložit během letu). A ohledně (ne)potřebnosti oběžné dráhy u optického spektra je vlastně celý článek, který píše o tom, jak to astronomii zničí. Tak buď to tedy opravdu není potřeba a ani Starlink to nezničí (a koneckonců to jsem i zmiňoval - osobně se domnívám, že postupně budou využívány nové adaptační algoritmy velmi podobně jako je tomu dnes, kdy se díky tomu zásadně posunuly možnosti, jak eliminovat vliv atmosféry), nebo to potřeba je a pak snížení ceny za vynesení je dost zásadní argument. A zcela bez ironie - to, že se snižuje cena za vynesení kg, bude rozhodně mít vliv i na astronomii. Už dlouhou dobu je tu kritika Vesmírného teleskopu Jamese Webba, že s ohledem na technologický vývoj, je zvolené řešení už překonané (mimo jiné i proto, že stavba trvá tak dlouho) a že jen to, že je "too big to fail" znamená, že dokončen bude. Při současných možnostech by se totéž dalo dosáhnout levnějším způsobem a hlavně by bylo možné vynést takových levnějších teleskopů více a vytvořit z nich souběžně pracující konfiguraci a tím výrazně zlepšit možnosti (je to velmi podobné, jako je to u konfigurací radioteleskopů). Také z některých vědeckých pracovišť zaznívá, že by bylo smysluplnější pravidelně každých pár let vynášet levnější zařízení se stále lepšími možnostmi a tím za cenu jednoho JWST mít hned celou sérii podobných zařízení, které by ve výsledku odvedly více práce a přinesly více výsledků. Nevím, tohle posoudit nedokážu, každopádně dvacet let vývoje a 10 miliard USD je opravdu něco, co je trnem v oku na hodně místech.
Nepochybne lze vynest i vetsi konfigurace a je i urcita sance, ze by to fungovalo. Nicmene mnohem dulezitejsi otazka je, zda to ma smysl. Chapu, ze treba interferometr s rameny o rozmerech v radu milionu km se na Zemi bude stavet spatne, ale opticke a radio teleskopy v dnesni dobe smysl maji.Presne jste popsal problem s vesmirnymi teleskopy, jsou drahe a v dobe sveho spusteni jiz zastarale. Doufam, ze se pletu, ale domnivam se, ze obe vlastnosti jsou pro tento typ zarizeni inherentni. Nicmene se (opet soukromne) obavam, ze i snizeni ceny za kg nebude mit velky vliv na snizeni ceny zarizeni. Neco jineho je dostat neco na nizkou obeznou drahu a neco jineho je napr. do bodu L2.
Nakonec asi budou muset tak nebo tak všechny dalekohledy, radioteleskopy, paraboly a veškeré ostatní observatoře na Měsíc a na Mars, popř. na jejich oběžné dráhy, protože dole na Zemi prostě oslepnou a na oběžných dráhách Země se nevyplatí jejich provoz, kdy se budou muset navzájem vyhýbat s jinými družicemi, aby něco viděly.
Názor byl 2× upraven, naposled 2. 1. 2020 15:23
"Například sklon dráhy Hubblova kosmického dalekohledu je asi 28°.Jeho přelety můžete pozorovat kdekoliv od 28 stupně jižní po 28 stupeň severní šířky. V Česku tak Hubblův dalekohled neuvidíte. Naopak Mezinárodní kosmická stanice (ISS) má sklon dráhy téměř 52°, takže je pozorovatelná od 52 stupňů jižní po 52 stupňů severní šířky."Koukam, autor na zakladni skole kdyz se probirala geometrie chybel nebo si mysli, ze ty satelity litaj metr ned zemi 😃.
berete to moc vážně 😉https://www.youtube.com/watch...
a aky je vlastne problem, aby nejaky automat prelietavajuce druzice automaticky odmazaval? nemoze to byt ziadny problem. predpokladam ze pozorovanie netrvaju par milisekund, aby prelet satelitu znicil zdroj dat
Názor byl 1× upraven, naposled 1. 1. 2020 19:58
Mylný předpoklad.
upresni a podloz svoje tvrdenie
jsou pozorování, která právě pár milisekund trvají viz. např.http://www.osel.cz/8012-prvni-pozorovani-ryc...
Cože?Satelity pro komunikační systémy neobíhají, jsou z pohledu ze Země na jednom místě.Jedná se tedy o víceméně neviditelný objekt na stacionární pozici.Označit jej do nějaké výpočetní instrukce je hračka i pro studenta.Celé tohle paranoidní odvětví o znečištění oblohy je jeden velký nesmysl.
Satelity obihaji vzdy. Z pohledu zeme na jednom miste jsou jen geostacionarni satelity a ty se vetsinou vyuzivaj hlavne na TV. Na komunikacni systemy moc vhodny nejsou, protoze kvuli velky vzdalenosti (35800km) maj i velkou latenci.Starlink maj byt ve vejsce 300-600km cili budou obihat okolo zeme podobne rychle jako ISS, ktera ve vysce 400km obehne Zemi za asi 90 minut.Kazdopadne predpokladam, ze tracking je pro takovej system nutnost podobne jako to maj GPS satelity.
A jak doplníte ty chybějící informace během oněch pár miliseknud? Pro pozorování je to dost významná ztráta.
nikdo nic neznici vy panikari
Připadám si tady jak v hospodě, každej je po 3.,4. pivu chytrej jak rádio a přitom neumí ani řádně napsat přání k nového roku. Já redakci děkuji za dobrý a kvalitní článek, redakci i Muskovi přeji úspěšný nový rok 2020 a na Nový rok se raději nehádejte. Protože jak na Nový rok, tak po celý rok.Pro ty, co nechápou kde psát malé nebo velké "N" jen taková věta: Koupil jsem si Nové auto. - je to správně? "Nový rok" trvá jen jeden den, v kalendáři ho najdete 1.1. a je to název tohoto dne, "nový rok" letos trvá 366 dní...Zdar a hlavně klid 😉😉😉
Takže už to začalo hned první den v novém roce. A ať mi někdo neříká, že tohle není objednáno.Plést dohromady světelný smog, který skutečně má negativní dopady na přírodu a satelity obíhající okolo země je snad ještě tupější demagogie, než že umíme/mohli bychom umět měnit klimatické změny naší planety.Ty termíny spolu vůbec nesouvisí.Jsem toho názoru, že pozemská astronomie vyčerpala všechny možnosti a pokud máme pokročit v této disciplíně o krok dál, musíme začít pozorovat přímo z vesmíru a ne ze Země. Prvními vlaštovkami byl Hubble Space Telescope a další budou následovat. To má smysl a jedině to stojí za naše peníze. Kašpaři s kukátky na zemi ne. Ne dnes, to už je minulost.Pěkný Nový rok 2020, který začal tak jak jsem očekával, další ultimátní manipulací.
Taky bych řekl že v té "ultimátní manipulaci" 😃 jak tvrdíte, má ruce astronomická mafie, která bude autorovi posílat prsty jeho tchýně, pokud jí nepůjde na ruku...
Výuka:Manipulace je například také to, že napíšete: “jak tvrdíte, má ruce astronomická mafie, která bude autorovi posílat prsty jeho tchýně, pokud jí nepůjde na ruku”Já nic takového nenapsal ani to netvrdím. Je to jen další manipulace, konkrétně pak z vaší klávesnice.Tenhle rok tady začíná výživně 🙂
Všiml jste si čárky před dvouslovím "jak tvrdíte"? To dává jasně na srozuměnou, že patří k větě první, čili k vaší ultimátní manipulaci. :) Takže jste si to celé zmanipuloval sám. A pokud nechápete nadsázku ve větě druhé, dejte ještě čas svému organismu, se po včerejší oslavě konce roku, zregenerovat... :)
Pardon, mělo být samozřejmě ....čárka za dvouslovím...! Také ještě zřejmě potřebuji regeneraci... B-]
Přesně tak.Takhle vznikají celosvětové fámy.Protože napsat něco naprosto srozumitelně a jasně je tak trochu sci-fi.
Ale že tomu nerozumíte je jen váš problém, pane vyučující... 😀
To opravdu není můj problém, že píšeš zmateně. Ty jsi chtěl něco říct.
Nastesti vzdelani lide, kteri tomu rozumi, jsou ohledne pozemske astronomie odlisneho nazoru (tedy co se tyce opticke a radiove casti spektra). Takze Hubble byl posledni vlastovkou sveho druhu a kukatka na zemi naopak chytaji moment. To je budoucnost.
Aha. Tak vzdělání lidé...Tohle zřejmě připravili blbci:https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Vesm%C3%ADrný_daleko...
Vzdelani lide predevsim vedi, ze JWST (na rozdil od Hubble) je urcen hlavne pro IR oblast spektra, takze pozemni pozorovani neni mozne. A tudiz muj predchozi prispevek se na nej nevztahuje.
Odvolávám se tedy na svůj původní příspěvek pod tímto článkem, kde konstatuji, že budoucnost pozorování vesmíru je na vnější oběžné dráze, nikoliv na zemi.
Pokud 'budoucnosti' nazyvate vysilani drahych, zastaralych, malych a obtizne servisovatelncyh (v pripade JWSP naprosto neservisovatelnych) zarizeni, ktere z nouze nelze provozovat na Zemi, pak tedy ano.
Štastný Nový rok všem a ať nám Muskovy satelity nepadnou na hlavu. Ono je kosmického smetí asi málo, že tam Space X posílá další hromadu satelitů, které taky časem doslouží a stanou se šrotem a než je gravitace přitáhne do atmosféry, mohou v tak velkém množství napáchat spoustu střetů. Nemyslím si, že je to dobrý nápad a přinese to víc užitku. Pozemní internet asi dokáže to samé.
Šťastný Nový rok 2020 všem a moc rád bych si přál takovou aktivitu ohledně smetí tady na Zemi.S touhle aktivitou bychom měli čisté ulice, vysypané kontejnery, 100% recyklované odpady a další pozitiva v tomto kontextu.Bohužel nějak nechápu kde se to zvrtlo a místo toho řešíte odpad ve vesmíru.A nebo že by to žádná aktivita ve skutečnosti nebyla?
No tak se k dalekohledu připojí aktuální databáze oběžných drah satelitů, a když bude zorným polem prolétat nějaký satelit, tak se snímač na chvilku vypne. Aplikací, které zobrazují aktuální polohy satelitů je několik i jen pro mobilní telefony, takže to nebude nic složitého.
Jen mě zajímá, kolik že to lidí, z těch, co říkají, jak ten Starlink je tak super, si koupí jejich anténu (cena neznámá) a zaplatí měsíčně nejméně 80USD a získá tím _reálně_ něco jako 4G internet 🙂 https://www.zdnet.com/article/fast-affordable-i... ... Nicméně oficiálně Musk zatím spíše mlží, říká věci obecné, a jako vždy, musíme se nechat překvapit 😉Still, some big questions remain. SpaceX has said that Starlink will be a low-cost option for accessing the internet, but hasn't said exactly how much its service will cost. The company is also promising high-speed internet of up to 1 gigabit per second, or about the top speed offered by cable and fiber companies today. But whether that will be the exception instead of the rule, like in today's internet access, remains to be seen.https://fortune.com/2019/10/22/elon-musk-twit... ...
Len aby sa z toho nakoniec nevykľuli komunikačné satelity pre US Army.
No vida, kvalitní článek. Snad bude platit rčení: Jak na Nový rok, tak po celý rok. 🙂
Pozorovat vesmír ze Země je stejně archaický sport pro romantiky. Nechť astronomové přimějí Space X, at jim se slevou vypustí obří konstelaci dalekohledů, které budou schopné snímkovat celou oblohu 24 hodin denně. Jistě se najdou volná dráhy ve výšce 10 až 15 tisíc km.
Naopak. Pozorovat vesmír v optickém a radiovém spektru odkukoliv jinde než ze Země je v dnešní době naprostý nesmysl. Hubbleův teleskop byl poslední přístroj svého druhu, dnes existují technologie jak pozorovat totéž ze Země pomocí kompenzací atmosférických jevů za zlomek nákladů.
Proč by astronomové měli cokoliv platit, když je to SpaceX kdo se snaží znehodnotit jejich observatoře? SpaceX by měla zcela zdarma vynést a udržovat satelitní teleskop každému koho svými aktivitami omezila, či poškodila.
A kdyz nejakeho "astronoma" omezi treba instalace poulicniho osvetleni, pak mu musi postavit a vynest satelit radnice, co ta svetla nainstalovala?
Tady nejde o nějkého "astronoma", ale o celé instituce, které staví teleskopy v horách a pouštích, aby situace s pouličním osvětlením nemohla nastat.
Add:"Astronomové (hlavně amatéři) se v posledních mnoha letech soustředili na boj se světelným znečištěním."
A jak to souvisí s tím, že globální satelitní konstelace bude vidět kdekoliv na zemi, tudíž i pro ty velké hvězdárny úmyslně postavené na horách a v pouštích, kde je tma?Amatéři bojují se světelným znečištěním ve městech, konkrétně s lampami, které svítí také směrem nahoru a udržují rezervace tmavé oblohy, ale to by si chtělo alespoň přečíst Wikipedii než začnete komentovat truhlíku 😀
Já nic nekomentuji, květinko, já jen postnul úryvek z článku, který vás poněkud rozhněval.Stěžuje si tedy na autora článku.
Truhlíku, trollovat se musí umět, tohle je vážně slabé 😀
To vidím, jsi v tom mimořádně zdatný, květinko.
Přečti si celý odstavec a nevytrhávej věty z kontextu.
Na druhú stranu bude dosť cvičných cieľov pre laserové zbrane.Rusi a číňania môžu súťažiť kto zostrelí viac internetových satelitov.😀
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.