-drb-
2. 1. 2020 • 18:24

Dost dobře nechápu ta extrémní vyjádření a to ani na jedné straně. Rozhodně se nedá říct, že se nic neděje, protože místa je na oběžné dráze dost, ale také tvrdit, že Starlink zničí pozemskou astronomii, je ještě větší krávovina. Ano, ztíží ji, ale jen velmi omezeně. Nebude to žádný konec noční oblohy, žádný konec optické a radioastronomie na Zemi. To je prostě blbost.Není důvod se domnívat, že by se nenašly způsoby adaptace na přelety dalších družic. Vzniknou tím určitá omezení, ale bude se to řešit podobně, jako se řeší problémy s chvěním atmosféry, útlumem určitý spekter apod. Což znamená, že někde se to bude řešit dodatečnou úpravou, někde postavením nových teleskopů na nových místech, a to včetně vesmíru.Tvrzení, že Hubble byl poslední vesmírný dalekohled (v optickém spektru) je silně naivní. Hubble byl extrémně drahý, protože vynést cokoli do kosmu prostě bylo mnohem dražší, než je tomu dnes. Právě ten astronomy proklínaný Musk současně zlevnil a dále zlevňuje ceny za vynesení nákladu do kosmu. Tím se zvětšují možnosti toho, co lze ve vesmíru dělat. A tohle se bude dále měnit. Za deset, dvacet let bude situace opět jiná a lze se solidní jistotou předvídat, že se objeví návrhy na nové způsoby pozorování vesmíru z oběžné dráhy (ať už Země či Slunce). Jinak ohledně Starlinku dlužno ještě dodat, že u viditelného spektra je velká snaha řešit minimální dopad (tedy budou se zkoušet různé možnosti nátěrů a bude se hledat kompromis), u radiového spektra pak jde rušení z velké části vyrušit při zpracování, protože se bude jednat o vyzařování jen v určitých pásmech. Dlouhodobě bude stejně potřeba hledat způsob, jak radioastronomii opravdu přesunout do vesmíru, protože na Zemi je prostě rušení mnoho nejen ze Starlinku. A to by se právě díky snížení ceny za dopravu dalo řešit, navíc by bylo možné velkým počtem menších sond pokrýt ještě násobně větší plochu, než pokrývají současné největší radioteleskopy.

Paulo Batis (paulobatistutta)
Paulo Batis (paulobatistutta)
2. 1. 2020 • 15:19

Nakonec asi budou muset tak nebo tak všechny dalekohledy, radioteleskopy, paraboly a veškeré ostatní observatoře na Měsíc a na Mars, popř. na jejich oběžné dráhy, protože dole na Zemi prostě oslepnou a na oběžných dráhách Země se nevyplatí jejich provoz, kdy se budou muset navzájem vyhýbat s jinými družicemi, aby něco viděly.

Názor byl 2× upraven, naposled 2. 1. 2020 15:23

BlackRider
BlackRider
2. 1. 2020 • 13:15

"Například sklon dráhy Hubblova kosmického dalekohledu je asi 28°.
Jeho přelety můžete pozorovat kdekoliv od 28 stupně jižní po 28 stupeň severní šířky. V Česku tak Hubblův dalekohled neuvidíte. Naopak Mezinárodní kosmická stanice (ISS) má sklon dráhy téměř 52°, takže je pozorovatelná od 52 stupňů jižní po 52 stupňů severní šířky."Koukam, autor na zakladni skole kdyz se probirala geometrie chybel nebo si mysli, ze ty satelity litaj metr ned zemi 😃.

Karel Kocián
Karel Kocián
1. 1. 2020 • 22:37
dpcstb
1. 1. 2020 • 19:58

a aky je vlastne problem, aby nejaky automat prelietavajuce druzice automaticky odmazaval? nemoze to byt ziadny problem. predpokladam ze pozorovanie netrvaju par milisekund, aby prelet satelitu znicil zdroj dat

Názor byl 1× upraven, naposled 1. 1. 2020 19:58

Kuba12345678
1. 1. 2020 • 17:44

nikdo nic neznici vy panikari

Jiří Tichý
1. 1. 2020 • 15:55

Připadám si tady jak v hospodě, každej je po 3.,4. pivu chytrej jak rádio a přitom neumí ani řádně napsat přání k nového roku. Já redakci děkuji za dobrý a kvalitní článek, redakci i Muskovi přeji úspěšný nový rok 2020 a na Nový rok se raději nehádejte. Protože jak na Nový rok, tak po celý rok.Pro ty, co nechápou kde psát malé nebo velké "N" jen taková věta: Koupil jsem si Nové auto. - je to správně? "Nový rok" trvá jen jeden den, v kalendáři ho najdete 1.1. a je to název tohoto dne, "nový rok" letos trvá 366 dní...Zdar a hlavně klid
😉😉😉

Adrien Malcolm (anonas)
1. 1. 2020 • 15:33

Takže už to začalo hned první den v novém roce. A ať mi někdo neříká, že tohle není objednáno.Plést dohromady světelný smog, který skutečně má negativní dopady na přírodu a satelity obíhající okolo země je snad ještě tupější demagogie, než že umíme/mohli bychom umět měnit klimatické změny naší planety.Ty termíny spolu vůbec nesouvisí.Jsem toho názoru, že pozemská astronomie vyčerpala všechny možnosti a pokud máme pokročit v této disciplíně o krok dál, musíme začít pozorovat přímo z vesmíru a ne ze Země. Prvními vlaštovkami byl Hubble Space Telescope a další budou následovat. To má smysl a jedině to stojí za naše peníze. Kašpaři s kukátky na zemi ne. Ne dnes, to už je minulost.Pěkný Nový rok 2020, který začal tak jak jsem očekával, další ultimátní manipulací.

quadonix
1. 1. 2020 • 14:52

Štastný Nový rok všem a ať nám Muskovy satelity nepadnou na hlavu. Ono je kosmického smetí asi málo, že tam Space X posílá další hromadu satelitů, které taky časem doslouží a stanou se šrotem a než je gravitace přitáhne do atmosféry, mohou v tak velkém množství napáchat spoustu střetů. Nemyslím si, že je to dobrý nápad a přinese to víc užitku. Pozemní internet asi dokáže to samé.

Syggi
Syggi
1. 1. 2020 • 14:17

No tak se k dalekohledu připojí aktuální databáze oběžných drah satelitů, a když bude zorným polem prolétat nějaký satelit, tak se snímač na chvilku vypne. Aplikací, které zobrazují aktuální polohy satelitů je několik i jen pro mobilní telefony, takže to nebude nic složitého.

Pepe28
1. 1. 2020 • 14:15

Jen mě zajímá, kolik že to lidí, z těch, co říkají, jak ten Starlink je tak super, si koupí jejich anténu (cena neznámá) a zaplatí měsíčně nejméně 80USD a získá tím _reálně_ něco jako 4G internet 🙂 https://www.zdnet.com/article/fast-affordable-i... ... Nicméně oficiálně Musk zatím spíše mlží, říká věci obecné, a jako vždy, musíme se nechat překvapit 😉Still, some big questions remain. SpaceX has said that Starlink will be a low-cost option for accessing the internet, but hasn't said exactly how much its service will cost. The company is also promising high-speed internet of up to 1 gigabit per second, or about the top speed offered by cable and fiber companies today. But whether that will be the exception instead of the rule, like in today's internet access, remains to be seen.https://fortune.com/2019/10/22/elon-musk-twit... ...

DDRatm
1. 1. 2020 • 13:38

No vida, kvalitní článek. Snad bude platit rčení: Jak na Nový rok, tak po celý rok. 🙂

moebius (novy)
moebius (novy)
1. 1. 2020 • 12:51

Pozorovat vesmír ze Země je stejně archaický sport pro romantiky. Nechť astronomové přimějí Space X, at jim se slevou vypustí obří konstelaci dalekohledů, které budou schopné snímkovat celou oblohu 24 hodin denně. Jistě se najdou volná dráhy ve výšce 10 až 15 tisíc km.

Určitě si přečtěte

Články odjinud