Kyocera FS-1200: spíše levnější

Tiskárny Kyocera ze série FS mají mnoho společného. Nejnápadnějším prvkem je samozřejmě vzhled, který se prakticky nemění už od do FS-600, o níž jsme psali před více než dvěma roky. Přesto se v každém novém modelu objevuje několik docela zajímavých novinek.
Petr Broža: Tiskárny Kyocera ze série FS mají mnoho společného. Nejnápadnějším prvkem je samozřejmě vzhled, který se prakticky nemění už od do FS-600, o níž jsme psali před více než dvěma roky. Přesto se v každém novém modelu objevuje několik docela zajímavých novinek.

Vývoj je znát
Možná si vzpomínáte na tiskárnu FS-1700, o níž jsem psal v čísle 5/98. Ta byla stejně jako FS-1200 dvanáctistránková, měla však nižší standardní výbavu: 2 MB paměti a neuměla PostScript. A hlavně, byla tehdy téměř dvakrát dražší, než je FS-1200 nyní.

Novinkou dvanáctistovky je především zvýšení základní paměti na 4 MB, podpora PostScriptu II emulace jazykuaPrescribe Iie, maximální měsíční zátěž 20 tisíc stran a hlavně nízká cena. Připojení do sítě je u tiskárny této třídy samozřejmostí.

Opět levně?
Velikostí i vzhledem je tiskárna téměř stejná jako FS-1700. Tomu odpovídá i velikost zásobníku na 250 listů a možnost ručního zakládání. I ovládací panel s osmi tlačítky a displejem je stejný, aktualizován byl samozřejmě firmware pro obsluhu nových funkcí. Kapacita toneru je 5 tisíc stran formátu A4 s 5% pokrytím stránky (tj. 9 tisíc podle normy ISO 10561), náklady na tisk jsou tedy od třiceti do padesáti haléřů na stránku. To hlavně díky technologii ECOSYS, která odstraňuje nutnost výměny tiskového válce a vývojnice; jediným spotřebním materiálem je tedy toner.

Základní rozlišení je standardních 600 dpi, tiskárna umí i vyhlazovat na 2400 dpi pomocí funkce KIR2; ta je standardní součástí všech tiskáren Kyocera.

Vidím tě, i když tě nevidím
Standardní součástí je i ovládací program Kyocera Print Monitor, který umožňuje sledovat činnost tiskárny a popř. ji ovládat ze všech počítačů připojených v síti. Nemusíte tak vážit cestu k tiskárně, abyste zjistili příčinu, proč nechce tisknout, nebo že jí došel papír v zásobníku. Z předchozího vyplývá, že tiskárna je určena pro menší kanceláře, kde jsou počítače propojené v síti s možností tisku i z grafických aplikací vyžadujících PostScript.

Tisk bez problémů
Tiskárna má poněkud hlasitější chod, naštěstí, pokud se netiskne, usíná a hlasitý větráček se vypíná. Pokud začnete tisknout, probuzení trvá okolo minuty, spíše méně. Z kancelářských aplikací dosahuje tiskárna rychlosti okolo deseti stran za minutu, pokud v to nepočítám zpracování tiskové úlohy. Test ve Wordu byl proveden na dvacetistránkovém dokumentu s pokrytím přibližně jedné třetiny stránky, test v Excelu na jednostránkové tabulce, která obsahovala i grafiku a všechna políčka byla orámována. Zde se rychlost snížila na necelých devět stran za minutu, opět neberu v úvahu zpracování stránky. To bylo při použití emulace PCL vždy kratší než při tisku postscriptovým ovladačem. Při tisku bitmapových obrázků z Adobe Photoshopu se rychlost tisku zvýšila na celých jedenáct stránek za minutu, obrázek přitom zabíral téměř celou stránku.

Při tisku delších dokumentů přes postscriptový ovladač občas tiskárna zahlásila nedostatek paměti, dokonce se dvakrát při zpracování úlohy zastavila a musel jsem ji restartovat. Určitě tedy pomůže přidání paměti.

Dobrá jako vždy
Tiskárna FS-1200 je příkladem dobrého produktu s levným provozem. Tiskárny s těmito parametry jsou spíše dražší než levnější, takže FS-1200 je ideálním kandidátem na ocenění Dobrá koupě. Nebýt však onoho zaseknutí v případě nedostatku paměti při tiskovém zpracování úlohy.
laserová tiskárna
Kyocera FS-1200
Zdroj: Janus, Praha
Telefon: (02) 22 56 22 46
Cena: 26 900 Kč bez DPH
32 818 Kč vč. DPH
Záruka: 2 roky
Parametry: 12 stránek za minutu, 600 dpi (vyhlazování na 2 400 dpi – KIR2), 4 MB paměti, zásobník na 250 stran, zatížení 20 tisíc stran za měsíc, PostScript II, možnost připojení do sítě
Ceny doplňků: 16 MB paměti – 3 300 Kč, přídavný zásobník papíru na 500 listů – 9 910 Kč, duplexová jednotka – 13 300 Kč, toner na 5000 stran – 2 499 Kč, 2500 listů ekologického papíru – 695 Kč.
Váš názor Další článek: Seznam: cesta do Evropy po švédsku

Témata článku: Stejná úloha, Kyocera, Dobrá obsluha, Levné monitory k počítači, Levné tiskárny k počítači, Janus, Toner, Lev, Stejné parametry


Určitě si přečtěte

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5