Kyocera FS-1200: spíše levnější

Tiskárny Kyocera ze série FS mají mnoho společného. Nejnápadnějším prvkem je samozřejmě vzhled, který se prakticky nemění už od do FS-600, o níž jsme psali před více než dvěma roky. Přesto se v každém novém modelu objevuje několik docela zajímavých novinek.
Petr Broža: Tiskárny Kyocera ze série FS mají mnoho společného. Nejnápadnějším prvkem je samozřejmě vzhled, který se prakticky nemění už od do FS-600, o níž jsme psali před více než dvěma roky. Přesto se v každém novém modelu objevuje několik docela zajímavých novinek.

Vývoj je znát
Možná si vzpomínáte na tiskárnu FS-1700, o níž jsem psal v čísle 5/98. Ta byla stejně jako FS-1200 dvanáctistránková, měla však nižší standardní výbavu: 2 MB paměti a neuměla PostScript. A hlavně, byla tehdy téměř dvakrát dražší, než je FS-1200 nyní.

Novinkou dvanáctistovky je především zvýšení základní paměti na 4 MB, podpora PostScriptu II emulace jazykuaPrescribe Iie, maximální měsíční zátěž 20 tisíc stran a hlavně nízká cena. Připojení do sítě je u tiskárny této třídy samozřejmostí.

Opět levně?
Velikostí i vzhledem je tiskárna téměř stejná jako FS-1700. Tomu odpovídá i velikost zásobníku na 250 listů a možnost ručního zakládání. I ovládací panel s osmi tlačítky a displejem je stejný, aktualizován byl samozřejmě firmware pro obsluhu nových funkcí. Kapacita toneru je 5 tisíc stran formátu A4 s 5% pokrytím stránky (tj. 9 tisíc podle normy ISO 10561), náklady na tisk jsou tedy od třiceti do padesáti haléřů na stránku. To hlavně díky technologii ECOSYS, která odstraňuje nutnost výměny tiskového válce a vývojnice; jediným spotřebním materiálem je tedy toner.

Základní rozlišení je standardních 600 dpi, tiskárna umí i vyhlazovat na 2400 dpi pomocí funkce KIR2; ta je standardní součástí všech tiskáren Kyocera.

Vidím tě, i když tě nevidím
Standardní součástí je i ovládací program Kyocera Print Monitor, který umožňuje sledovat činnost tiskárny a popř. ji ovládat ze všech počítačů připojených v síti. Nemusíte tak vážit cestu k tiskárně, abyste zjistili příčinu, proč nechce tisknout, nebo že jí došel papír v zásobníku. Z předchozího vyplývá, že tiskárna je určena pro menší kanceláře, kde jsou počítače propojené v síti s možností tisku i z grafických aplikací vyžadujících PostScript.

Tisk bez problémů
Tiskárna má poněkud hlasitější chod, naštěstí, pokud se netiskne, usíná a hlasitý větráček se vypíná. Pokud začnete tisknout, probuzení trvá okolo minuty, spíše méně. Z kancelářských aplikací dosahuje tiskárna rychlosti okolo deseti stran za minutu, pokud v to nepočítám zpracování tiskové úlohy. Test ve Wordu byl proveden na dvacetistránkovém dokumentu s pokrytím přibližně jedné třetiny stránky, test v Excelu na jednostránkové tabulce, která obsahovala i grafiku a všechna políčka byla orámována. Zde se rychlost snížila na necelých devět stran za minutu, opět neberu v úvahu zpracování stránky. To bylo při použití emulace PCL vždy kratší než při tisku postscriptovým ovladačem. Při tisku bitmapových obrázků z Adobe Photoshopu se rychlost tisku zvýšila na celých jedenáct stránek za minutu, obrázek přitom zabíral téměř celou stránku.

Při tisku delších dokumentů přes postscriptový ovladač občas tiskárna zahlásila nedostatek paměti, dokonce se dvakrát při zpracování úlohy zastavila a musel jsem ji restartovat. Určitě tedy pomůže přidání paměti.

Dobrá jako vždy
Tiskárna FS-1200 je příkladem dobrého produktu s levným provozem. Tiskárny s těmito parametry jsou spíše dražší než levnější, takže FS-1200 je ideálním kandidátem na ocenění Dobrá koupě. Nebýt však onoho zaseknutí v případě nedostatku paměti při tiskovém zpracování úlohy.
laserová tiskárna
Kyocera FS-1200
Zdroj: Janus, Praha
Telefon: (02) 22 56 22 46
Cena: 26 900 Kč bez DPH
32 818 Kč vč. DPH
Záruka: 2 roky
Parametry: 12 stránek za minutu, 600 dpi (vyhlazování na 2 400 dpi – KIR2), 4 MB paměti, zásobník na 250 stran, zatížení 20 tisíc stran za měsíc, PostScript II, možnost připojení do sítě
Ceny doplňků: 16 MB paměti – 3 300 Kč, přídavný zásobník papíru na 500 listů – 9 910 Kč, duplexová jednotka – 13 300 Kč, toner na 5000 stran – 2 499 Kč, 2500 listů ekologického papíru – 695 Kč.
Váš názor Další článek: Seznam: cesta do Evropy po švédsku

Témata článku: Kyocera, Lev, Stejné parametry, Dobrá obsluha, Janus, Levné monitory k počítači, Toner, Levné tiskárny k počítači, Stejná úlohaNejvětší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

**Outlook postavený na webovém základě už podporuje osobní účty Microsoft. **Testování se tak rozšiřuje na jednotlivce, program má však k dokončení stále daleko. **Za pár týdnů bude sjednoceným pošťákem nahrazena také Pošta.

Petr Urban
E-mailOutlookOutlook.comMicrosoft
Powerfoyle je fotovoltaická vrstva, která vypadá jako dřevo, kůže nebo třeba plast. Už se prodává

Powerfoyle je fotovoltaická vrstva, která vypadá jako dřevo, kůže nebo třeba plast. Už se prodává

** Co kdyby fotovoltaický panel nevypadal jako fotovoltaický panel? ** Teď to zkouší švédský startup Exeger ** Vyrobil speciální vrstvu, kterou už mají první komerční produkty

Jakub Čížek
FotovoltaikaTechnologie
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

** Z textových a obrázkových AI generátorů se stávají komerční služby ** Už to není experiment pro pár geeků a programátorů ** Právní experti začínají řešit, jestli náhodou neporušují autorské právo

Jakub Čížek
Autorské právoUmělá inteligence
Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

** K dispozici jsou podrobné nezávislé testy nové grafické karty GeForce RTX 4090 ** Nvidia splnila sliby, mezigenerační skok ve výkonu je obrovský ** DLSS 3 přináší revoluci v počtu fps

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia