Microsoft | Microsoft 365 | Výpadek

Kvůli výpadku nefungovala Microsoftu řada služeb: Teams, Exchange Online, Xbox Live a další

Kvůli výpadku nefungovala Microsoftu řada služeb: Teams, Exchange Online, Xbox Live a další

Problém s Azure Active Directory způsobil v pondělí večer výpadek celé řady cloudových služeb Microsoftu. V Česku uživatelé zaznamenávali zejména nefunkčnost komunikační platformy Microsoft Teams či nemožnost přihlášení do Microsoft 365, nicméně s potížemi se potýkaly i další služby.

Oficiální stránka Stav Azure signalizovala problémy v rámci online kancelářské sady Office 365, Dynamics, Xbox Live, Intune, PowerBI, Outlook.com, Exchange Online, Microsoft Forms, SharePoint Online a Azure Portal. K celosvětovému výpadku došlo v pondělí 15. března přibližně v osm hodin večer našeho času a jeho příčinou byly problémy s autentizací.

Výpadek cloudových služeb Microsoftu

Microsoft uvádí, že se zákazníci mohli setkat s nejrůznějšími chybami „při provádění ověřovacích operací pro všechny aplikace Microsoft i třetích stran, které jsou při ověřování závislé na Azure Active Directory (AAD).“

Výpadek ovlivnil také další weby Microsoftu – uživatelé například hlásili nemožnost přihlásit se na stránky Tech Community. Na dalších službách se uživatelům po přihlášení zobrazovaly nejrůznější chyby, případně se jim nedařilo přihlásit vůbec.

Jako první byly zprovozněny aplikace Azure Portal, Microsoft Teams, Exchange, Azure Key Vault a SharePoint. Některé další služby však byly ještě v úterý ráno v procesu obnovy a postižení zákazníci by měli být informováni po zajištění jejich dostupnosti.

Chyba spočívala ve smazaném klíči

Předběžná analýza incidentu ukazuje, že došlo k chybě při rotaci klíčů používaných k podpoře otevřeného standardu autentizace OpenID v rámci Azure AD a „dalších standardních protokolů pro ověření identity v kryptografických podpisových operacích“.

Automatizovaný systém v rámci tohoto procesu v určitém intervalu odstraňuje klíče, které se již nepoužívají. Bohužel došlo k tomu, že jeden z klíčů, který měl zůstat aktivní, byl tímto procesem odebrán. Následně aplikace, využívající tyto protokoly ve službě Azure AD, přestaly důvěřovat tokenům podepsaným odstraněným klíčem.

Ve 22:05 našeho času došlo k odhalení příčiny a navrácení klíčových metadat do předchozího stavu. Následně s tím, jak aplikace znovu prováděly ověření, docházelo k jejich postupnému zprovozňování. Zbývající aplikace, jako jsou Účty úložiště, byly ještě v úterý dopoledne v procesu obnovy.

Diskuze (8) Další článek: Způsobuje AstraZeneca vznik krevních sraženin? Výrobce svou vakcínu proti COVID-19 brání

Témata článku: Microsoft, Office 365, Microsoft 365, Microsoft Teams, Outlook, Výpadek, Outlook.com, Exchange, Exchange online, Sharepoint, Microsoft Forms, Boston Dynamics, Teams, Řada služeb, Azur Active Directory, Azur Portal, Aplikace, Azur AD, Česká republika, SharePoint online, Xbox Live25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Netflix
Vítr, který měl přijít, nepřišel. Sonda InSight nemusí přežít zimu

Vítr, který měl přijít, nepřišel. Sonda InSight nemusí přežít zimu

** Solární panely sondy InSight jsou zaprášené ** Vyrábí tak mnohem méně elektrické energie ** Sonda, která na Marsu pracuje od roku 2018, nemusí přežít marsovskou zimu.

Petr Kubala
InSightMars
Vývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows
Cetin v síti VDSL zrychlí upload na dvojnásobek
Lukáš Václavík
VDSLCETINPřipojení k internetu