Google nedávno vydal nový Chrome 110, který už má ve výchozím stavu aktivní funkci Spořiče paměti, se kterou jste se mohli v trošku jiném provedení setkat i v mobilní verzi prohlížeče.
V podstatě jde o to, že když otevřete v Chromu více stránek v různých panelech, prohlížeč může ty, které jsou delší dobu neaktivní, uvolnit z paměti RAM a jejich data uložit na disk.
Chrome může smazat RAM stránky na pozadí
Jakmile opět klepnete na ouško panelu, web se načte do RAM právě z pevného disku a dá vám o tom vědět ikonou v adresním řádku.

Chrome smazal RAM stránky v panelu, který jsem dlouho neotevřel
U běžných webů to ničemu nebude vadit. Stránka se zobrazí přesně tam, kde jste skončili a opravdu se nahrává z paměti, takže se samozřejmě korektně zobrazí i v případě, kdybyste v mezidobí ztratili připojení k internetu. Třeba při jízdě ve vlaku.
Některé weby budou mít problém
Jenže pak tu jsou weby, u kterých to fungovat nebude, v cache na disku totiž není dokonalá bitová kopie RAM se vším všudy.
Dejme tomu, že budete mít v některém z panelů otevřenou třeba kreslící aplikaci, která ale samotnou malůvku nijak automaticky neukládá. Kresbička je tedy pouze v RAM (v kontextu kreslícího plátna Canvas API) a v cache na disku se nachází v podstatě jen kód aplikace. Nikoliv dočasná uživatelská data.

Kreslím myší svůj autoportrét na webu youidraw.com

Pokud ovšem Chrome smaže RAM stránky a já se po čase vrátím k otevřenému panelu na pozadí, dopadne to po jeho obnově takto
Když by tedy Chrome uvolnil RAM tohoto panelu, kreslící aplikace se sice obnoví, ale plátno už bude prázdné.
Vyplněný formulář Chrome nesmaže
Druhým a mnohem typičtějším příkladem jsou vyplněné, ale ještě neodeslané formuláře. Webové formuláře jsou však standardním prvkem HTML, a tak o nich Chrome ví. Pokud detekuje, že obsahují nějaká uživatelská data, takový web také neuvolní z RAM.

Chrome by neměl smazat RAM stránky s neodeslaným formulářem
Chrome odhaduje, které weby jsou důležité
Aby mělo čištění RAM nějakou štábní kulturu, začne se u nejméně důležitých webů načtených na pozadí podle hodnoty Site Engagement Score. Důležité stránky, které navštěvujete velmi často, proto web nejspíše nezabije, anebo si dá alespoň na čas.

S těmito weby pracuji velmi často, takže mají vysoké SES a Chrome je z RAM asi nesmaže
Stejně tak nezastaví aplikace, u kterých probíhá nějaký děj. Třeba na pozadí přehrávají muziku (Spotify), video aj.
Na této adrese si to můžete vyzkoušet
Pokud máte aktuální Chrome, můžete si novou funkci vyzkoušet na interní adrese chrome://discards. Uvidíte zde seznam otevřených panelů, zmíněné skóre a aktuální stav. Dokonce zde můžete vyvolat smazání z RAM ručně (Actions–Discard), no a pak na panel přejít a porovnat, jak stránka vypadá po oživení z paměti na disku.

Seznam otevřených stránek a jejich stav

Graf vazeb mezi jednotlivými otevřenými stránkami a jejich procesy
Spořič můžete vypnout a udělit výjimky
Co je však zdaleka nejdůležitější, pokud máte dostatek RAM, Spořič paměti můžete celý deaktivovat na interní adrese chrome://settings/performance.

Spořič paměti je nyní ve výchozím stavu aktivní, můžete jej ale vypnout
Zároveň zde můžete přidat weby, které dostanou výjimku a Spořič paměti je nechá být, byť by měly na pozadí zabírat RAM třeba celé hodiny a dny.