Windows 10 | Aktualizace | May 2020 Update

Květnová aktualizace Windows 10 přinese celou řadu vylepšení pro usnadnění přístupu

Microsoft se na svém blogu podělil o informace kolem připravovaných nových funkcí Usnadnění přístupu v operačním systému Windows 10. Zaměřuje se například na lepší viditelnost kurzoru v rámci textu a vylepšení funkcí Lupa a Předčítání. Novinky by měly být dostupné v rámci velké květnové aktualizace May 2020 Update.

Microsoft v aktuální verzi Windows nabízí nástroje pro úpravu velikosti a barvy standardního kurzoru myši. Podobné možnosti hodlá nově přinést i v případě textového kurzoru. Uživatelé se slabším zrakem si budou moci nastavit velikost, tloušťku a barvu (předdefinovanou, nebo vlastní), případně zvolit jiný typ indikátoru.

Klepněte pro větší obrázek 
Nové možnosti nastavení textového kurzoru

Květnová vylepšení

Nových funkcí se dočká také nástroj Lupa, kde bude nejzásadnější novinkou schopnost převodu textu na řeč. Díky ní bude možné nechat si předčítat text v prohlížečích Edge, Chrome a Firefox, v textovém editoru Word či aplikacích Outlook a PowerPoint. Nově přibude podpora tmavého režimu.

K těmto účelům budou v aplikaci Lupa připravena nová tlačítka pro ovládání médií, která uživateli poskytnou kontrolu nad hlasovým výstupem. Umožní jim spustit či pozastavit předčítání a přeskakovat mezi větami vpřed i vzad.

Klepněte pro větší obrázek 
Nová tlačítka pro ovládání médií v nástroji Lupa

Již nyní Lupa umožňuje uživatelům přiblížit část obsahu obrazovky, aby byl text a ikony lépe čitelné. Další novinkou v tomto směru skutečnost, že ve výchozím nastavení bude virtuální zvětšovací sklo při pohybu po obrazovce následovat textový kurzor.

Vylepšené Předčítání

Další vylepšení proběhla v rámci aplikace Předčítání (Narrator), sloužící ke čtení obsahu obrazovky. Ta umožňuje používat počítač s Windows 10 například nevidomým uživatelům. Microsoft přidává možnost vyjadřovat některé akce místo slovního popisu pomocí zvuků.

Klepněte pro větší obrázek 
Další vylepšení proběhla v rámci aplikace Předčítání

Aplikace Předčítání po aktualizaci na May 2020 Update nabídne lepší zážitek při procházení webu. Nově přináší podporu webového prohlížeče Mozilla Firefox, možnost automaticky začít číst obsah otevřeného webu a funkci, která poskytuje shrnutí celé stránky.

Hlas nástroje by měl být výrazně přirozenější, mimo jiné i díky kratším pauzám mezi jednotlivými slovy. K příjemnějšímu přednesu má přispět skutečnost, že program bude zpracovávat najednou celé věty a nikoli jen jednotlivá slova, jak tomu bylo dosud.

Předčítání lépe zvládne odkazy, ukryté pod frázemi jako „klikněte zde“. V takových případech bude uživatel moci stisknout klávesovou zkratku Ctrl+D a nástroj mu přečte adresu odkazu. Stejnou zkratku lze použít také pro získání textového popisku obrázku.

Diskuze (16) Další článek: Projekt NOMARS: U.S. Navy chce robotické lodě, které by byly odolné proti pandemiím

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 10, Chrome, Operační systémy, Aktualizace, Firefox, Outlook, May 2020 Update, PowerPoint, Kurzor, Lupa, May, Usnadnění, Mozilla Firefox, Lupo, Windows +, Aplikace, Předčítání, Usnadnění přístupu, Vylepšení, Řada vylepšení, Nástroj


Určitě si přečtěte

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 81

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 36

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 118

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 89


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X