Windows 10 | Aktualizace | May 2020 Update

Květnová aktualizace Windows 10 přinese celou řadu vylepšení pro usnadnění přístupu

Microsoft se na svém blogu podělil o informace kolem připravovaných nových funkcí Usnadnění přístupu v operačním systému Windows 10. Zaměřuje se například na lepší viditelnost kurzoru v rámci textu a vylepšení funkcí Lupa a Předčítání. Novinky by měly být dostupné v rámci velké květnové aktualizace May 2020 Update.

Microsoft v aktuální verzi Windows nabízí nástroje pro úpravu velikosti a barvy standardního kurzoru myši. Podobné možnosti hodlá nově přinést i v případě textového kurzoru. Uživatelé se slabším zrakem si budou moci nastavit velikost, tloušťku a barvu (předdefinovanou, nebo vlastní), případně zvolit jiný typ indikátoru.

Klepněte pro větší obrázek 
Nové možnosti nastavení textového kurzoru

Květnová vylepšení

Nových funkcí se dočká také nástroj Lupa, kde bude nejzásadnější novinkou schopnost převodu textu na řeč. Díky ní bude možné nechat si předčítat text v prohlížečích Edge, Chrome a Firefox, v textovém editoru Word či aplikacích Outlook a PowerPoint. Nově přibude podpora tmavého režimu.

K těmto účelům budou v aplikaci Lupa připravena nová tlačítka pro ovládání médií, která uživateli poskytnou kontrolu nad hlasovým výstupem. Umožní jim spustit či pozastavit předčítání a přeskakovat mezi větami vpřed i vzad.

Klepněte pro větší obrázek 
Nová tlačítka pro ovládání médií v nástroji Lupa

Již nyní Lupa umožňuje uživatelům přiblížit část obsahu obrazovky, aby byl text a ikony lépe čitelné. Další novinkou v tomto směru skutečnost, že ve výchozím nastavení bude virtuální zvětšovací sklo při pohybu po obrazovce následovat textový kurzor.

Vylepšené Předčítání

Další vylepšení proběhla v rámci aplikace Předčítání (Narrator), sloužící ke čtení obsahu obrazovky. Ta umožňuje používat počítač s Windows 10 například nevidomým uživatelům. Microsoft přidává možnost vyjadřovat některé akce místo slovního popisu pomocí zvuků.

Klepněte pro větší obrázek 
Další vylepšení proběhla v rámci aplikace Předčítání

Aplikace Předčítání po aktualizaci na May 2020 Update nabídne lepší zážitek při procházení webu. Nově přináší podporu webového prohlížeče Mozilla Firefox, možnost automaticky začít číst obsah otevřeného webu a funkci, která poskytuje shrnutí celé stránky.

Hlas nástroje by měl být výrazně přirozenější, mimo jiné i díky kratším pauzám mezi jednotlivými slovy. K příjemnějšímu přednesu má přispět skutečnost, že program bude zpracovávat najednou celé věty a nikoli jen jednotlivá slova, jak tomu bylo dosud.

Předčítání lépe zvládne odkazy, ukryté pod frázemi jako „klikněte zde“. V takových případech bude uživatel moci stisknout klávesovou zkratku Ctrl+D a nástroj mu přečte adresu odkazu. Stejnou zkratku lze použít také pro získání textového popisku obrázku.

Diskuze (16) Další článek: Projekt NOMARS: U.S. Navy chce robotické lodě, které by byly odolné proti pandemiím

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 10, Operační systémy, Chrome, Firefox, Aktualizace, Outlook, May 2020 Update, PowerPoint, Lupo, Předčítání, Kurzor, Windows +, Usnadnění přístupu, Řada vylepšení, Lupa, Aplikace, Usnadnění, Nástroj, Vylepšení, Mozilla Firefox, May


Určitě si přečtěte

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 74

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 90

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

** Sony zveřejnilo podrobnosti k PlayStationu 5 ** Poprvé jsou k dispozici technické detaily ** Sony se hodně zaměřilo na rychlost SSD

Karel Javůrek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X