Windows 10 | Aktualizace | May 2020 Update

Květnová aktualizace Windows 10 přinese celou řadu vylepšení pro usnadnění přístupu

Microsoft se na svém blogu podělil o informace kolem připravovaných nových funkcí Usnadnění přístupu v operačním systému Windows 10. Zaměřuje se například na lepší viditelnost kurzoru v rámci textu a vylepšení funkcí Lupa a Předčítání. Novinky by měly být dostupné v rámci velké květnové aktualizace May 2020 Update.

Microsoft v aktuální verzi Windows nabízí nástroje pro úpravu velikosti a barvy standardního kurzoru myši. Podobné možnosti hodlá nově přinést i v případě textového kurzoru. Uživatelé se slabším zrakem si budou moci nastavit velikost, tloušťku a barvu (předdefinovanou, nebo vlastní), případně zvolit jiný typ indikátoru.

Klepněte pro větší obrázek 
Nové možnosti nastavení textového kurzoru

Květnová vylepšení

Nových funkcí se dočká také nástroj Lupa, kde bude nejzásadnější novinkou schopnost převodu textu na řeč. Díky ní bude možné nechat si předčítat text v prohlížečích Edge, Chrome a Firefox, v textovém editoru Word či aplikacích Outlook a PowerPoint. Nově přibude podpora tmavého režimu.

K těmto účelům budou v aplikaci Lupa připravena nová tlačítka pro ovládání médií, která uživateli poskytnou kontrolu nad hlasovým výstupem. Umožní jim spustit či pozastavit předčítání a přeskakovat mezi větami vpřed i vzad.

Klepněte pro větší obrázek 
Nová tlačítka pro ovládání médií v nástroji Lupa

Již nyní Lupa umožňuje uživatelům přiblížit část obsahu obrazovky, aby byl text a ikony lépe čitelné. Další novinkou v tomto směru skutečnost, že ve výchozím nastavení bude virtuální zvětšovací sklo při pohybu po obrazovce následovat textový kurzor.

Vylepšené Předčítání

Další vylepšení proběhla v rámci aplikace Předčítání (Narrator), sloužící ke čtení obsahu obrazovky. Ta umožňuje používat počítač s Windows 10 například nevidomým uživatelům. Microsoft přidává možnost vyjadřovat některé akce místo slovního popisu pomocí zvuků.

Klepněte pro větší obrázek 
Další vylepšení proběhla v rámci aplikace Předčítání

Aplikace Předčítání po aktualizaci na May 2020 Update nabídne lepší zážitek při procházení webu. Nově přináší podporu webového prohlížeče Mozilla Firefox, možnost automaticky začít číst obsah otevřeného webu a funkci, která poskytuje shrnutí celé stránky.

Hlas nástroje by měl být výrazně přirozenější, mimo jiné i díky kratším pauzám mezi jednotlivými slovy. K příjemnějšímu přednesu má přispět skutečnost, že program bude zpracovávat najednou celé věty a nikoli jen jednotlivá slova, jak tomu bylo dosud.

Předčítání lépe zvládne odkazy, ukryté pod frázemi jako „klikněte zde“. V takových případech bude uživatel moci stisknout klávesovou zkratku Ctrl+D a nástroj mu přečte adresu odkazu. Stejnou zkratku lze použít také pro získání textového popisku obrázku.

Diskuze (17) Další článek: Projekt NOMARS: U.S. Navy chce robotické lodě, které by byly odolné proti pandemiím

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 10, Firefox, Operační systémy, Aktualizace, Chrome, Outlook, PowerPoint, May 2020 Update, Řada vylepšení, Lupa, Kurzor, Nástroj, Vylepšení, Aplikace, May, Windows +, Win + N, Mozilla Firefox, Usnadnění přístupu, Lupo, Předčítání, Usnadnění, Ctrl + D, Operační systémy na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Facebook ukázal brýle Cambria. Už jen tato ochutnávka ukazuje, kterým směrem se bude ubírat mixovaná realita

Facebook ukázal brýle Cambria. Už jen tato ochutnávka ukazuje, kterým směrem se bude ubírat mixovaná realita

** Meta chystá hned čtyři modely VR brýlí ** První z nich můžeme s masováním vidět již dnes ** Facebook chce co nejreálněji propojit skutečný svět s virtuálnem

Martin Chroust
MetaVR brýleFacebook
Flintlock je lákavá fantasy akce od tvůrců Ashen. Podívejte se do zákulisí vývoje
Michal Maliarov
VideoRPGAkce
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

** Raytheon a Nexter použili houfnici CAESAR k testu naváděné dělostřelecké munice s prodlouženým dostřelem Excalibur ** Při této zkoušce zasáhla dotyčná munice dva cíle ve vzdálenosti přesahující 46 kilometrů ** To je nový rekord pro palbu dělostřeleckého systému

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky