O kvantových počítačích slyším poprvé, nevíte někdo, kde by se dal sehna nějaký popis na jakém principu fungují, jaké je reálné uspořádání soustavy a tak?
Cau Pavle ZaTcAnYZkus tyhle sajty:http://squint.stanford.edu/http://www.qubit.org/intros/comp/comp.htmlhttp://www.anu.edu.au/physics/courses/A07/student/ANUonly/qcomputer98/index.htmlhttp://mrix4.mit.edu/enc98_index.htmlhttp://www.quantum.com/ -vynikajici stranka
DIKY
Tak díky!
Skoda, kdyz jsem clanek videl v Computeru, zajasal jsem. Konecne se dozvim, jak se to vse modeluje a realizuje.Ale je to popularne vedecky clanek pro zeny.
To je bohužel problém zaměření Computeru. Já ten článek mohu napsat odborněji (a v první verzi opravdu víc odborných informací bylo), ale problém je v tom, že většina čtenářů Computeru tomu nebude rozumět a tudíž to nebudou číst a Computeru klesne náklad, potažmo příjmy z reklamy a nezaplatí mi honorář.Tak jsem se přizpůsobil a napsal článek hodně populárně. Myslím ale, že to je vcelku vyvážené a není to zase pro úplné začátečníky.
To je fakt. Pro me byl clanek taky malo nabouchany informacemi. Nekdy vsak jde o to, dozvedet se, jaka spousta zajimavych veci existuje.Ty adresy mozna mohly byt u clanku. Ale diky. Podobne clanky mi v Computeru chybely.
Dobrý. Jen tak dál a přidejte ještě další podobné články, třeba z Berkeley - dělají tam fůru zajímavých projektů
I klasicke pocitace mohou fungovat paralelne. Problem neni technicky, problem je "mentalni" - nase uvazovani neni na sestavovani paralelnich algoritmu zarizeno.
Nemohou, vykon ti s novym hardware roste pouze linearne, kdezto u kvantovych pocitacu exponencialne.Nemusis mit potom doma cluster, ale staci nejake ty qubity
Chvilema to trochu skripe ... Na zaklade toho, ze mam algoritmus pro rozkladprvocisel v efektivnim case, precenejde tvrdit, ze se daji rozlustitvsechny "klasicke" sifry....Dnesni sifry jsou zalozeny na jednocestnych funkcich (zrejme bylo mysleno asymetricke sifrovani). Ale i to ssh pracuje po ustaveni komunikace symetrickym sifrovanim, protoze jinak by bylo zbytecne pomale.
Asymetricka kryptografie spoleha na to, ze je velmi tezke ze soucinu dvou prvocisel dopocitat to druhe, pokud jedno zname, ale prakticky nemozne rozlozit soucin, pokud nezname ani jedno z nich.Jenze i tuto cinnost paralelismus kvantovych pocitacu velmi urychli, takze ani asymetricke sifrovani neodola.Resenim by snad do budiucna mohlo byt ono kvantove sifrovani, ale ma nektere velke problemy. Jednak z technickeho hlediska a jednak z praktickeho. Totiz my vime, ze nas nekdo posloucha a tak nevysilame.. ok .. absolutni bezpecnost.. Jenze co kdyz uz potrebujeme nutne vysilat a on porad posloucha? Muze tak natropit obrovske skody aniz by odchytil komunikaci.
Som zvedavy ako fakt rozsifrovania akehokolvek kodu ovplyvni vydaje NSA alebo vlady USA na tuto technologiu.Mne to pripada ako ten vtip:"1. telefonat:Dobry den STB? Chcel by som bonznut mojho znameho, ma na zahrade zakopane tajne spionske protistatne materialy!2. telefonat:NO cau Jirko, tak som ti zohnal nejakych ludi, co ti pridu prekopat zahradu. Budu to ti isti ako ti minule co ti narubali drevo!"
Squely clanek, ale myslim, ze v nem je jeden nesmyl. 1 qubit nemuze mit nekonecne mnoho hodnot. Muze mit 1, nebo 0, nebo 1 a 0 soucasne. To jsou tri hodnoty.Prave to, ze jich nemuze mit nekonecne mnoho ( kvantovani ) je podstata kvantove mechaniky, ne? )Jinak kvantove sifrovani lze aplikovat i jinak --- pres kvantovy kanal. Narusitel by svym merenim zanasel chybu do prenosu a hned by bylo jasno, ze kanal nekdo odposlouchava.Ale jinak super clanek
Qbit má v podstatě vždycky hodnotu 0 a 1 současně, liší se pouze ve váhách bázových vektorů |0> a |1>. Tedy, kvantový bit je vektor:a|0> + b|1>, přičemž koeficienty a,b jsou reálná čísla z intervalu <0,1> a platí, žea^2 + b^2 = 1.Takže těch hodnot je opravdu nekonečně mnoho.
Na Encarte jsem nasel odkaz na tento web: http://www.qubit.org/
prof. Jozef Gruska je Slovak, teda nas svetoznamy odbornik!
Nicmémě učí na Masarykově Univerzitě. Tím jsem myslel to "náš".
zas keci o nicem
ked tomu nerozumies tak to nekritizuj. su ludia ktorych taketo veci zaujimaju. napr. ja :)
Hmm, misty jsou to bludy (napr. EPR pary - hodnoty se nemeni, pouze po zmereni vime, jak vypada ten druhy, at je jakkoliv daleko, prip. neparalelismus "klasickych" pocitacu). Ale jinak docela povedeny clanek :)
Jenom k tomu, neparalelismus "klasickych" pocitacu...Klasicke křemíkové počítače opravdu neparalelní. Je to logický, jedna sběrnice, jeden krystal ... Maximálně u multiprocesorových systémů. Ale to už jsou v principu DVA počítače, akorát v jedný krabici
Trvám na tom, že hodnoty qbitů se změní. Stane se z toho jiný vektor příslušného Hilbertova prostoru.Ten neparalelismus už tady byl snad obhájen.
si kokot
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.