Kvalitní galerie pro váš freehosting

Máte-li na internetu své vlastní stránky s podporou PHP, můžete je rozšířit o vlastní a profesionálně vypadající fotogalerii, která je navíc zdarma.
S prudkým rozmachem digitální fotografie v posledních několika málo letech vyvstává také úplně nový problém - digitální fotografie jsou výborná věc, ale přece si je nenechám jen sám pro sebe. Nejlepší bude, když je vystavím někde na internetu.

Je sice pravda, že snad všechny programy pro práci s digitálními fotografiemi umějí snímky vyexportovat do statického html souboru, ovšem při vyšším počtu fotografií není tato možnost příliš pohodlnou. Pro tento případ je nejvýhodnější rozšířit své stránky o galerii dynamickou, kde můžete své fotografie nahrávat i spravovat prostřednictvím běžného webového prohlížeče.

Přesně taková je fotogalerie s příznačným názvem Gallery. Je celá naprogramována v PHP, instalační soubor má pouze něco málo přes sto kilobajtů a můžete jej provozovat na jakémkoli počítači, kde běží webový server s podporou tohoto skriptovacího jazyka.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Obrovskou výhodou této galerie je skutečnost, že ke svému chodu nepotřebuje přístup k žádné databází - všechny proměnné si ukládá do zvláštního souboru na disku, díky čemu je tato galerie dobře použitelná na spoustě freehostingových služeb, které povětšinou přístup k databázím zdarma nenabízejí, zatímco PHP skripty používat můžete.

Po instalaci software na webový server probíhá veškerá konfigurace prostřednictvím webového prohlížeče. Při prvním připojení ke galerii je spuštěn přehledný průvodce, který vás ve čtyřech krocích provede nastavením celého systému. Možnosti nastavení jsou skutečně bohaté, protože nastavit můžete skutečně všechno - od použitých barev přes uchovávání a práci s EXIF informacemi získanými z fotografií až po výběr formátu a kompresního poměru generových náhledů.

Pokud vám nebude vyhovovat možnost nastavení vzhledu prostřednictvím administrace, nemusíte zoufat – stačí jen upravit příslušné kaskádové styly a snadno tak celou aplikaci přizpůsobit vzhledu vašeho webu.

Klepněte pro větší obrázek

Prostřednictvím administrace můžete také měnit a určovat nejrůznější parametry jednotlivých obrázků či celých galerií, můžete galerie přesouvat či přejmenovávat, můžete je povolovat k publikování či můžete dokonce vytvářet další uživatele, kteří mohou (ale také nemusí) mít možnost vytváření galerií vlastních. Systém také dokáže odeslat e-mailovou zprávu s upozorněním na právě přidanou galerii.

Klepněte pro větší obrázek

Ovšem využití této galerie není jen v možnosti osobní prezentace na webových stránkách - vzhledem ke své nenáročnosti a jednoduché instalaci může stejně dobře posloužit kupříkladu v malé firemní síti pro sdílení kupříkladu obrázků havarovaných vozidel, nabízených nemovitostí či mnohdy až indiskrétních záběrů z poslední neformální firemní akce.

Možná si teď říkáte, že vám export statické stránky z vašeho počítačového správce fotografií vyhovuje a nepotřebujete k tomu žádnou webovou aplikaci. Tuto aplikaci skutečně zřejmě nevyužijí běžní uživatelé osobních počítačů, kteří jsou spokojeni se svým lokálním katalogem. Pokud však chcete něco víc, určitě vám tuto galerii doporučuji k vyzkoušení.

Diskuze (8) Další článek: Administrátoři kašlou na záplaty

Témata článku: Software, Prohlížeče, Programování, Obrovský rozmach, Gale, Nemovitost, Pohodlná práce, Galerie, Statická fotografie, Běžný set, Nabízený soubor, Přehledný průvodce


Určitě si přečtěte

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X