Google | Zvuk

Kvalitně streamovaná hudba i na 2G připojení? Google SoundStream slibuje zázraky

Google před půl rokem demonstroval nový formát Lyra využívající konvoluční neuronovou síť pro rekonstrukci zvuku. Díky AI tak dokázal uložit hlasový záznam v použitelné kvalitě i při datovém toku pouze 3 kb/s. Nadstavbou Lyry bude SoundStream a slibuje ještě větší pokrok.

Inženýři jej dimenzovali pro datové toky mezi 3 a 18 kb/s (Lyra škálovatelná nebyla), takže by mu stačilo i úzké pásmo 2G/GPRS sítí. Dalšími optimalizacemi kvantizéru se jim podařilo zvuk při „bitratu“ 3 kb/s ještě zvýšit. Při stejné velikosti je tak lepší než Lyra. A strčí do kapsy i Opus nebo EVS s dvojnásobným datovým tokem.

A zatímco Lyra má sloužit jen pro přenos hlasu, SoundStream si už troufá i na muziku. Google má na svém webu několik ukázek a srovnání, přičemž SoundStream při 3 kb/s překvapivě kvalitní i při reprodukci vážné hudby. Pochopitelně nic pro netopýry, ale zvuk by se dal klidně srovnat s o řád většími MP3.

SoundStream podporuje i tzv. joint-audio. Google tuto techniku využivá k tomu, že v jednom kanálu přenáší zvuk, ve druhém pak instrukce pro odstranění šumu. V přehrávači půjde odšumování na povel zapnout a vypnout.

Nová komprese je zatím v experimentálním stádiu a Google ještě nepublikoval specifikace, zdrojové kódy ani kodek v binární podobě, aby si jej mohla vyzkoušet veřejnost. Zatím tak musíme věřit jeho ukázkám a slibům, že zpracování SoundStreamu je nenáročné (poradí si s ním i mobily) a že do reprodukce nevnáší další latenci.

Diskuze (6) Další článek: Jeden výdejní box by mohl sloužit pro všechny e-shopy. Výrazně tomu pomůže Alza

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,