Grafické karty | Čipy | Paměti

Kutil se nebál pájení a na GeForce RTX 2060 zvýšil kapacitu pamětí z 6 GB na 12 GB

V minulosti už se objevily pokusy o zvyšování kapacity pamětí na grafických kartách a byly i poměrně povedené. Tentokrát se úspěch podařil zkušenému ruskému kutilovi s přezdívkou VIK-on, který stejné „upgrady“ zvládl také na jiných grafických kartách.

Nejnovější pokus se uskutečnil na starší grafické kartě GeForce RTX 2060 a to konkrétně na modelu Asus RTX 2060 Turbo, který má standardně 6 GB paměti. Pro nahrazení stávajících 1GB paměťových čipů vybral 2GB čipy Samsung K4ZAF325BM-HC14, které jsou kompatibilní. Na kompatibilitu je nutné brát velký ohled, protože podpora se může lišit i dle varianty stejného modelu grafické karty.

Pomocí nahřívání a páječky tak odstranil původní čipy z desky v místě kolem grafického čipu a nahradil je těmi s vyšší kapacitou. Jedná se samozřejmě o velmi rizikovou záležitost a s tímto typem výměny už musíte mít určitě zkušenosti, protože zahrnuje spoustu přesných kroků (každý čip má hromadu pinů a vše musí sedět, aby se připájely správně). V biosu grafické karty i v testech se nakonec objevila nová zvětšená kapacita pamětí na grafice na 12 GB.

A k čemu větší kapacita? Původních 6 GB už je v řadě hrách omezením, které způsobuje velké propady výkonu při vyšším nastavení kvality obrazu a textur. I to je důvod, proč Nvidia přichází s modely již dříve představených grafických karet, ale s větší kapacitou pamětí. Pokud jste ale opravdu šikovní a máte na to nástroje, můžete si s rizikem udělat takový upgrade i sami.

Diskuze (6) Další článek: Záhadná bariéra brání pronikání kosmického záření do centra Mléčné dráhy

Témata článku: Grafické karty, Nvidia, Samsung, Čipy, Asus, Paměti, Paměť, GeForce, Pájení, Paměťový čip, Grafická karta, Turbo, Čip, Model, Kapacita paměti, Kapacita, Paměti na Heureka.czRecenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Procvičujete rádi slovní zásobu a chcete zapálit mozkové závity? Třeba bude tahle hříčka z českých luhů a hájů zrovna pro vás!

Ladislav Novák
Mobilní hryRecenze
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10