Koronavirus

Kurýrní služby zavádějí dodávky zboží bez kontaktu. Ideální pro lidi v domácí karanténě (aktualizováno: i Česká pošta)

Celý svět se aktuálně snaží omezit mezilidské kontakty, aby se nemoc COVID-19 šířila co nejméně. A chytré firmy toto již začaly využívat. Americká kurýrní společnost Postmates například zavedla možnost dodávky zcela bez kontaktu, aby se lidé při předávání zboží vůbec nepotkali. Požadavek lze zvolit v aplikaci a kurýr poté zásilku jednoduše nechá u dveří, zazvoní a odejde. Možnost nově nabízí i české Dámejídlo.

Postmates začalo jako služba pro rozvážejí jídla z restaurací, dnes si ale přes aplikaci Američané mohou objednat i potraviny ze supermarketů, domácích potřeb a další zboží tohoto typu. Tím se stává ideální pro osoby, které kvůli aktuální situaci nechtějí nebo nemohou vyrazit ven na veřejnost.

Služba si to uvědomila, a tak v minulých dnech zavedla možnost tzv. bezkontaktní dodávky, aby se lidé nemuseli setkat ani s kurýrem, který jim jídlo přinese. Všichni uživatelé dostali upozornění v aplikaci, že tato možnost nyní existuje a mohou si ji vybrat v nastavení. „Zákazníci si mohou vybrat, jestli se se svým kurýrem potkají u dveří jako doposud, nebo si vyberou bezkontaktní donášku, kdy jim zásilku nechají u dveří,“ stojí v blogovém příspěvku společnosti.

Podobný způsob donášek již existuje v Číně, kde celá epidemie začala. Dceřiná společnost Alibaby jménem Ele.me a kurýrní společnost specializovaná na potraviny Meituan Dianping rovněž nabízejí možnost bezkontaktní dodávky jídla. Vyhradily několik lokací, kde zboží nechávají a kam si pro něj lidé mohou dojít, aby se s nikým nesetkali. Kurýři navíc povinně musí nosit roušky. 

Klepněte pro větší obrázek
Upozornění, které čeká na návštěvníky Dámejídlo

A možnost zavedlo i Dámejídlo, i když to není přímo implementované v aplikaci. Služba v rámci pop-up oznámení informuje zákazníky, že pokud jsou v karanténě, ať platí předen online a napíšou tuto skutečnosti do poznámky. Kurýr pak nechá jídlo před dveřmi a odejde. Aktuálně se podle údajů České správy sociálního zabezpečení v domácí karanténě nachází přes 2400 Čechů, doma se léčí i většina Čechů nakažených koronavirem.

Aktualizováno: službu poskytne i Česká pošta

Bezkontaktní doručování hodlá zavést i Česká pošta, uvádí ČTK. Nejedná se však o obecné využití tohoto způsobu, ale o zavedení výjimek pro zásilky určení do vlastních rukou. Nově je bude možné uložit do schránky, nebo zanechat na poště s tím, že bude prodloužena lhůta pro jejich vyzvednutí na jeden měsíc. Opatření má zajistit možnost doručování důležitých listovních zásilek i lidem v karanténě. 

Koronavirus online

Diskuze (7) Další článek: Další velká konferenční oběť koronaviru: nebude E3

Témata článku: Koronavirus, Mobilní aplikace, Čína, Služby, Domácí karanténa, Meituan, Kurýrní služba, Dodávka zboží, Pro, DOM, Dóm, Zboží, Karanténa, Domácí, Aplikace, Ela, Kontakt, Dodávka, Postmates, Alibaba, Kurýr, DOD