Tiskárny

Kurvítko v tiskárnách vás má ochránit. Neoriginální inkoust prý může obsahovat virus, říká šéf HP

HP momentálně čelí několika hromadným žalobám ze strany zákazníků, kteří si stěžují, že jim po aktualizaci firmwaru přestala fungovat tiskárna. Firma v roce 2016 představila nový program nazvaný Dynamic Security, který připomíná protipirátskou ochranu DRM. Cílem ale nejsou piráti, nýbrž kolenovrti, kteří si raději koupí levnější alternativní inkoustovou náplň. S těmi budou tiskárny hlásit chybu.

Výkonný ředitel Enrique Lores v rozhovoru pro CNBC řekl, že program DS má chránit intelektuální vlastnictví HP, ale zároveň i zákazníky. Těm prý hrozí, že si koupí špatnou cartridge, po které jim přestane fungovat tiskárna, případně jim zaviruje počítač. „Viděli jsme viry uložené na cartridgích, které se pak přenesly do tiskárny a z ní pak do sítě,“ řekl Lores.

Je paradoxní, že HP chrání uživatele před znefunkčněním tiskárny tím, že jim ji firmwarem znefunkční sám. Ještě třaskavější je ale ten výrok o virech. Firma totiž aktivovala ochranu DS již v roce 2016, ale až o šest let později měla důkaz, že skrz cartridge lze opravdu přenést nějaký škodlivý kód.

V roce 2020 vypsala odměnu na to, kde nalezne potenciální díru v komunikaci tiskárny a náplně. A v roce 2022 tutot možnost demonstrovala firma Actionable Intelligence, která hackla tiskárnu pomocí neoriginální náplně. Skoro všechny cartridge všech tiskáren dnes obsahují čipy, jež se zařízením komunikují, hlásí zbytek inkoustu apod. A protože jsou na těch neoriginálních čipy programovatelné, lze do nich nahrát i malware.

Celou aféru detailně sleduje Ars Technica, která získala vyjádření i několika bezpečnostních expertů, kteří tvrdí, že tiskárny opravdu mají zranitelná místa, ale hack pomocí čipů v náplních je tak složitý a v domácích podmínkách tak nepravděpodobný, že není důvod k obavám. Navíc by se tento problém na straně tiskárny zcela jistě dal vyřešit i jinak než úplným zákazem neoriginálních náplní.

Přechod na tankový systém a předplatné

Výrobcům tiskáren, zvlášť těch pro domácnosti a malé kanceláře, dělají alternativní cartridge starosti. Tiskárny byly vždy levné a výrobci vydělávali na náplních. Jenže když se rozjel trh s inkousty cizích značek, které byly i několikrát levnější, HP a další firmy musely reagovat. Nejprve varováním, že cizí náplně nejsou tak kvalitní, budou tisknout hůř a můžou poškodit tiskové hlavy.

Později ale kapitulovali a na hru s levnými inkousty sami přistoupili tím, že uvedli dražší tiskárny s tankovými nádržemi. Místo levného nákupu a drahého provozu se přešlo na systém s drahým nákupem a levným provozem.

Klasické cartidge ale ještě nezmizely. I s nimi nakonec HP vymyslelo výnosný byznys, když uvedlo předplatné Instant Ink. Za měsíční poplatek vám firma bude posílat náplně tak, aby stačily na určitý objem tisku. Předplatné prý HP generuje o 20 % vyšší příjmy, než když si lidé kupovali náplně sami.

Diskuze (72) Další článek: Bytelná počítačová skříň Fractal Design Define 7 Nano stojí 1499 Kč. Za rok cena spadla na polovinu

Témata článku: , ,