Hardware | Tiskárny | Epson

Inkoustové tiskárny Epson děsí kvůli maličkosti majitele hláškou o konci životnosti

Aktualizace 16. srpna

Situace popsaná Markem Tavernen nakonec nabrala jasnější kontury, což do značné míry změnilo i původní pointu. Podíl na tom má i skutečnost, že Epson týden nereagoval na otázky zaslané serverem Gizmodo, tudíž celý příběh ukazoval jen jednu stranu mince.

Ukázalo se, že zmíněná hláška nevyzývá k výměně celé tiskárny za novou, ale zní „A part inside your printer is at the end of its service life. Please, contact Epson Support.“, tedy v překladu „Součástka uvnitř tiskárny je na konci své životnosti. Obraťte se na podporu společnosti Epson.“ Je otázkou, zda za nepřesnou interpretaci mohla nepozornost či rozladění pana Taverna, případně obojí.

Jedná se tedy o běžnou výměnu spotřebního materiálu, v tomto případě inkoustové odpadní nádobky. Staré modely a nižší řady Epson EcoTank vyžadují výměnu této nádobky v servisu, u vyšších řad si uživatel může nádobku zakoupit a vyměnit sám.

Původní zpráva

Mark Tavern z University of New Heaven se na sociální síti Twitter podělil o frustrující zkušenost s „velmi drahou“ tiskárnou Epson, která zdánlivě z ničeho nic zobrazila varovnou zprávu, že „dosáhla konce své životnosti“.

Tiskárna Markovy manželky jednoduše přestala fungovat a údajně vyžadovala buď servisní zásah, který by ji vzkřísil z mrtvých, nebo výměnu za nový kus. Chybové hlášení se ve skutečnosti týkalo inkoustové odpadní nádobky uvnitř tiskárny, která shromažďuje a zadržuje přebytečný inkoust. Ta se časem  naplní, což vede k potenciálnímu riziku rozlití inkoustu a případně i k poškození samotného zařízení.

Obvykle se dříve, než dojde k naplnění nádobky, opotřebí jiné části tiskárny, navíc většina uživatelů po několika letech přejde na novější model, takže se s touto hláškou ani nesetkají. Uživatelé s velkým objemem tisku však mohou ve finále spatřit tuto chybovou zprávu, ačkoli zbytek tiskárny se zdá být zcela v pořádku a použitelný.

Problém se objevuje modelů Epson L130, L220, L310, L360 a L365, ale může se týkat i dalších verzí a soudě z dotazů v různých diskusních fórech je starý nejméně pět let. Na serveru YouTube se již objevilo několik videí, na kterých uživatelé ručně vyměňují odpadní nádobky na inkoust, aby své tiskárny znovu oživili.

Softwarové řešení pomůže jen krátce

Výrobce sice poskytuje nástroj pro resetování inkoustové odpadní nádobky, určený pouze pro systém Windows, který na krátkou dobu prodlouží životnost tiskárny, ale lze jej použít pouze jednou. Poté je nutné provést buď opravu v oficiálním servisu, případně u některých modelů nádobku vyměnit svépomocí.

Před několika lety uvedl Epson na trh řadu tiskáren EcoTank, jež byly navrženy tak, aby řešily vysoké náklady na výměnu inkoustových kazet. Tiskárny byly vybaveny velkými zásobníky, které bylo možné snadno doplňovat z lahviček. Přestože pořizovací náklady na tiskárny Epson EcoTank byly vyšší, z dlouhodobého hlediska byl jejich provoz levnější, zejména pro ty, kdož tisknou hodně barevných obrázků.

Server Gizmodo, jež o případu podrobně informoval, požádal Epson o vyjádření a zeptal se, kterých modelů se toto omezení konkrétně týká. Kromě toho se dotázal, zda se na servis vztahuje záruka a jaké mohou být náklady, pokud ne.  Ani po týdnu se však nedočkal odpovědi.

Problém, který je z tweetu Marka Taverna patrný, spočívá v tom, že výrobci tiskáren dostatečně nepoučují uživatele o tom, že životnost drahé tiskárny, kterou si zakoupili, může být potenciálně omezená nebo že po čase bude nutný vynucený servis. To je něco, co se u jiných nákladných komodit očekává – například u automobilů prodejce výslovně nastíní, jakou údržbu bude vůz v budoucnu potřebovat.

Diskuze (45) Další článek: Přichází období silných slunečních bouří. Co to udělá se satelity?

Témata článku: YouTube, Windows, Hardware, Twitter, Tiskárny, Epson, Uživatelé, Tiskárna, Výrobce, Polštářek, Životnost, EcoTank, Konec životnosti, Hláška, Maličkost, Inkoustová tiskárna, Tiskárny na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Už víme, co bude po Windows 11 22H2. V říjnu panelový Průzkumník a za rok další velká aktualizace

Už víme, co bude po Windows 11 22H2. V říjnu panelový Průzkumník a za rok další velká aktualizace

**V říjnu pro Windows 11 verze 22H2 vyjde další balík nových funkcí. **Automatická distribuce začne až v listopadu. **Velké aktualizace pro Windows budou nadále vycházet jednou ročně.

Petr Urban
Windows 11SoftwareMicrosoft
Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Podívejte se s námi na citáty slavných fotografů, které vám mohou pomoci nalézt cestu k lepším fotografiím. Většinou v sobě totiž obsahují i skrytá doporučení, jak k fotografování přistupovat.

Lenka Dostálová
Fotografové
Virtuální paměť nemusí být vždy přínosem. Ukážeme, jak je možné „RAM navíc“ vypnout

Virtuální paměť nemusí být vždy přínosem. Ukážeme, jak je možné „RAM navíc“ vypnout

** Virtuální operační paměť má u mobilů nesporné výhody ** Jenže spíše u telefonů s nižší kapacitou RAM ** V článku si ukážeme, jak tuto funkci u Samsungů deaktivovat

Martin Chroust
Virtuální RAMJak...
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon
Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony