Kdy notebook z druhé ruky dává smysl
Nákup bazarového stroje může být stále pro mnohé uživatele dobrým způsobem, jak za málo peněz získat kvalitní notebook, jemuž se nové modely v nabídkách e-shopů nerovnají. Platí to především ve dvou kategoriích – pracovní notebooky a Macbooky.
Do první skupiny můžeme zařadit starší profesionální modely Lenova, Dellu nebo HP. Mezi Macbooky jsou potom při bazarovém nákupu oblíbené především modely Pro. Ty totiž v minulosti nabízely dobré možnosti pro upgrade – vyměnit lze snadno disk, paměť či pořídit novou baterii.
Macbooky Pro z let 2010 až 2012 jsou oblíbeným bazarovým artiklem. Jejich upgrade je jednoduchý a Applem jsou stále podporovány
Také profesionální pracovní stroje jiných značek jsou robustnější, mají možnost výměny disku či baterie a i po několika letech mohou být v dobré kondici a nabízet zajímavé vlastnosti za zlomek původní ceny.
Běžné notebooky s plastovou konstrukcí toho zpravidla tolik nevydrží a po několika letech se projeví „provozní únava“. Sem tam něco vrže, nebo se něco odlomí. Také klávesnice či touchpad nejsou stavěny na tak intenzivní zátěž jako u tzv. manažerských notebooků. Koupě takového notebooku z druhé ruky bude větší risk.
Pokud se ale pro nákup staršího notebooku rozhodnete, je třeba dbát několika základních pravidel. Ta by měla minimalizovat riziko toho, že pořídíte stroj ve špatné kondici, s výrazně opotřebeným hardwarem nebo dokonce kradený notebook.
Pokračování 2 / 6
Preferujte osobní prohlídku
Žádné fotografie, byť detailní, nemohou přinést stejnou vypovídací hodnotu o stavu notebooku jako osobní prohlídka. Na fotce totiž může počítač vypadat prakticky jako nový, bez škrábanců nebo opotřebeného víka, ve skutečnosti ale může trpět dalšími mechanickými vadami.
Tou nejčastější jsou vůle v kloubech displeje – po otevření se displej může samovolně i o několik centimetrů „viklat“ nebo dokonce po otevření nemusí držet vůbec. Právě tato vlastnost by tedy měla být jednou z pečlivě zkoumaných.
Rovněž se vyplatí důkladně prověřit klávesnici i touchpad, a to nejen vizuálně, ale i prakticky. Klávesnice sice většinou netrpí mechanickým opotřebením, ale velkým nepřítelem je například polití, byť menším množstvím tekutiny. Ta může zalepit snímače a několik kláves tak nemusí fungovat vůbec či může být omezena jejich hybnost.
Nafouknutá baterie pod trackpadem Macbooku může způsobit jeho špatnou funkci
(foto: iFixit)
U touchpadů ověřte stav jeho povrchu, celkovou funkčnost a nezapomeňte ani na tlačítka. Pokud je kupovaným strojem Macbook s trackpadem, pak jej důkladně proklikejte po celé ploše. Starší modely trpí nepříjemnou vlastností, kdy je pod částí dotykové plochy umístěna baterie, která se může po několika letech používání nafouknout. Tím také tlačí na trackpad a může zablokovat možnost jeho stisknutí.
Pokračování 3 / 6
Chtějte sériové číslo
Ještě před samotným nákupem a převzetím notebooku si v každém případě nechte zaslat jeho sériové číslo. To lze využít ke dvěma účelům – lze podle něj ověřit případnou záruku a u některých značek také zjistit, zda nejde o kus, který je hlášený jako odcizený.
Záruku si snadno ověříte na oficiálním webu výrobce, stačí zadat sériové číslo konkrétního kusu. Zároveň byste však měli požadovat také doklady o koupi.
Ověření toho, zda nejde o kradený kus, už je horší a bohužel nikterak spolehlivé. Nic jako registr kradených notebooků samozřejmě neexistuje, a tak je nutné se spoléhat na samotné výrobce. Ti zřídka umožňují majitelům odcizených notebooků zaslat sériové číslo, které je zařazeno do jejich vlastní databáze. Tu provozuje na svém webu například Lenovo. Zde lze jak nahlásit krádež, tak ověřit konkrétní kus podle sériového čísla.
Na webu Lenova lze odcizený notebook nahlásit, ale podle sériového čísla také nalézt
U dalších strojů je potom možné pro jistotu hledat i v několika registrech, které na českém internetu existují – několik jich najdete po zadání „databáze kradené elektroniky“ do Googlu. A ostatně googlit můžete i konkrétní sériové číslo.
Samotnou kapitolou je potom Apple, který ještě donedávna umožňoval podle sériového čísla ověřit případné zablokování pomocí funkce Find My Mac a také spárovaný účet iCloud. Před několika týdny tuto možnost z webu odstranil, neboť se hackerům díky ní dařilo generovat legitimní sériová čísla, která procházela ověřovacími systémy Applu.
Funkce Find my Mac umí lokalizovat ukradený Macbook. Při prodeji ji ale musí prodávající bezpodmínečně deaktivovat stejně jako spárování s iCloudem
U Maců tak musíte důvěřovat původnímu majiteli, že spárování s iCloudem a bezpečnostní funkce deaktivoval.
Pokračování 4 / 6
Zkontrolujte stav hardwaru
Důležitým faktorem, který bude rozhodovat o případné koupi notebooku, je stav samotných komponent. A vypíchnout musíme především nejdůležitější – akumulátor a pevný disk. V prvním případě je důležitý, jak počet nabíjecích cyklů, tak zbývající kapacita určující výdrž na jedno nabití.
Opotřebení je udáváno v procentech a je pouze na kupujícím, jakou míru bude považovat za únosnou. Pokud však narazíte na akumulátor s více než tisícovkou nabíjecích cyklů a opotřebením kolem padesáti procent, výměna je téměř nutností. Všechny informace lze snadno získat například instalací utility BatteryBar.
BatteryBar prozradí opotřebení baterie. V tomto případě je to téměř 32 % a stroj při plném nabití vydrží necelé tři hodiny. Výměna ještě tedy není nutná
Stav kontrolujte také u pevného disku – ať už u běžného plotnového nebo typu SSD. Vždy chtějte screenshot toho, že se na pevném disku nenachází vadné sektory, u SSD je pak důležitý čas chodu, počet zapnutí a množství zapisovaných dat. Vše prozradí prográmek CrystalDiskInfo. Detailní prověření můžete provést i utilitami H2testw pro zjištění poškození plotnových disků a SSD Life pro kontrolu kondice SSD.
U SSD se hodí zkontrolovat i rychlost čtení a zápisu dat, například pomocí benchmarku CrystalDiskMark. Tady sledujte především hodnoty zápisu malých souborů, kde rychlost postupným opotřebením může výrazně klesnout až na úrovně plotnových disků.
Jistotu, že je úložiště v dobré kondici budete mít pouze po provedení testů
Pokračování 5 / 6
Všechno vyzkoušejte
Kromě kontroly jednotlivých komponent se zaměřte i na zbytek výbavy a její praktické využití. Fungují všechny USB porty, grafický výstup či výstup na sluchátka? Při intenzivním používání se může konektor uvolnit ve svém připojení a nemusí fungovat.
Zapojte napájecí adaptér a zjistěte si, zda napájení probíhá korektně. Při této příležitosti si můžete ověřit, zda napájecí adaptér nepříjemně nepíská.
Když vám prodejce umožní podívat se i pod kryty, můžete zkontrolovat míru zanesení prachem. Ten může ovlivnit zahřívání a hlučnost. V případě velkého zašpinění lze notebook od prachu vyčistit (vysavač/stlačený vzduch) a nový větráček koupit na eBay (to si ale před koupí u konkrétního modelu ověřte)
Vyzkoušejte si také rozsah podsvícení displeje, zda vám jas při maximální intenzitě ještě dostačuje. Vyplatí se myslet i na reproduktory, které by mohly být zanesené či poškozené.
V ideálním případě si prověřte funkčnost notebooku i v plné zátěži, například benchmarkem. Zjistíte tak, jak je ventilátor hlučný, nebo zda dokonce rezonuje a vibruje vlivem poškození či zanesení prachem.
Hodí se prověřit i funkčnost Wi-Fi nebo Bluetooth, nebo schopnosti multidotekového touchpadu. U starších kousků mohou být u těchto věcí vyžadovány speciální ovladače od výrobce a při upgradu Windows by mohl nastat problém. Je vhodné si proto ověřit, zda výrobce na webu daný model stále podporuje a nabízí k němu potřebný software ke stažení.
Pokračování 6 / 6
Co s Windows
Notebooky jsou ve většině případů dodávány s Windows typu OEM, kde je licence vázaná na konkrétní stroj. Nejdůležitějším úkonem tak bude resetování systému do továrního stavu na straně prodávajícího.
Ve Windows 10 je to záležitostí několika kliknutí, samotná procedura ale může zabrat dlouhé desítky minut. Po prvním spuštění potom bude následovat tradiční proces znovuobnovení Windows ze servisního diskového oddílu. Nevýhodou je, že se kromě Windows instaluje také bloatware.
Jedna z výhod Windows 10 – velmi snadno systém přeinstalujete do výchozího stavu, v jakém byl při opuštění továrny.
Starší verze Windows funkci rychlé obnovy nenabízejí, ale výrobci zpravidla notebooky vybavují nástroji pro obnovu systému do továrního nastavení, se kterými je procedura rovněž celkem triviální.
Pokud prodejce původní systém Windows nezachoval a nabízí notebook bez systému či s Linuxem, chce to důsledné prověření funkcionality všech komponent.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně