Kupte si voňavé cédéčko, mladý pane, pro slečinku….

Cože, voňavé cédéčko? Skutečně, lze si koupit dokonce prázdné médium s příslušnou vůní.
Na výstavě Invex se objevily nejrůznější výstřelky v oblasti CD-R / CD-RW médií, ovšem voňavé cédéčko skutečně vede. Vystavovala jej firma Fermata, a.s. z Čelákovic. O co vlastně jde?

Vlastně je to jen drobnost. Naprosto standardní médium výrobce pokryje vrstvou chemické těkavé látky, která připomíná tu či onu vůni. Tloušťka vrstvy je skutečně tenká, pohybuje se (podle vůně) od šesti do deseti mikrometrů.

A jaké vůně jsou tedy k dispozici? Seznam je poměrně dlouhý, v něčem překvapivý a některé položky vyvolávají i smích. Nejdříve výběr rostlin – tráva (tedy – myslím to, co roste v místech, kterým se říká trávník, nikoli marihuanu), jasmín, narcis, peprmint, růže, z jídel namátkově opečený chléb, kola, sýr, káva, pizza, čokoláda, vanilka či vanilkový bourbon. Smích? Přejde….. Z koření vyberu jen známou bazalku, z přírodních (to neberte doslova) vůní to máme „čerstvý duben“, „modrou vodu“ (to brali motivaci u indiánských jmen pro dívky?), „emoce“ či „exotiku“. Výběr zakončím ovocnými vůněmi – ananas, jablko, citrón, jahody a zakončíme například borůvkami.

Živě komentuje: Voňavé cédéčko sice vypadá jako skvělý úlet, ale může mít i skutečně praktické využití například jak odárek či firemní prezentaci. Květinářská firma dodá svou prezentaci na médiu s vůní růže, pizzerie bude dodávat zase své prezentace na médiu vonícím po pizze a podobně. Jen mě napadlo, že například zbrojařská firma by své prezentace dodávala na médiu s vůní střelného prachu. Tuto specifickou vůni by jistě využilo i plno her z kategorie stříleček.

Otázkou je na jakou vzdálenost a při jaké příležitosti ucítí uživatel kýženou vůni. Přímé vonění k médiu je jasné (ale zase neznám nikoho, kdo by si jen tak čichal k cédéčku jestli náhodou nevoní). Je otázkou na kolik je vůně cítit z CD mechaniky při práci s takovým médiem.

Vliv bude mít i použitá CD mechanika. V 50x mechanice se disk točí přece jen o poznání rychleji, než ve staré 4x mechanice. Sice to vypadá jako ztřeštěnost, ale z média se tak může chemikálie proudícím vzduchem odvádět rychleji a proto teoreticky při vyšších otáčkách bude cédéčko vonět intenzivněji.

Zajímavým činitelem je teplota. Z některých mechanik je po vyjmutí médium doslova rozpálené. Je otázkou nakolik stabilní jsou použité chemikálie. Je zde totiž teoretické nebezpečí, že vůně změní svůj charakter, takže místo krásné vůně citrónu najednou cítíme mažené citróny nebo místo voňavé pizzy ji cítíme notně připálenou.

Při psaní tohoto článku skutečně lituji, že neexistuje Smell Blaster, protože potom bych sem rád dal vzorník vůní a čichejte si……. Vůně ovšem do žádného GIFu či JPEGu neuzavřu, takže smůla, dnes bez obrázku. Vůni vidět nelze. Jak říkal pan Horníček – smrď s Ď není vidět……

Diskuze (8) Další článek: Navrhněme společně ideální počítač I. – nejmenší počítač (den 3.)

Témata článku: Čokoláda, Pizzerie, Kup, Pan, Pizza, Pán, Stabilní teplota, Chemikálie, Cédéčko, Borůvka


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 9

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači