Kumulativní záplata pro IE 5.5 a 6.0

Microsoft se asi rozhodl nadělit uživatelům vánoční dárek už teď a vyrobil záplatu pro Internet Explorer, která opravuje všechny doposud objevené chyby tohoto prohlížeče plus tři nové.
Záplata se dá použít na Microsoft Internet Explorer verze 5.5 SP2 a 6.

Asi nejzávažnější nově nalezená chyba umožňuje zneužít HTTP hlavičky Content-Disposition a Content-Type v proudu dat. Hlavička Content-Type vyjadřuje druh zasílaných dat a Content-Disposition typ a jméno souboru. Pokud chcete stáhnout soubor ze serveru, který bude nabídnut k uložení, server vygeneruje odpověď například s těmito hlavičkami.

Content-type: application/octet-stream
Content-disposition: filename=najakysoubor.dat

Záměrnou změnou hlaviček může dojít k tomu, že útočník může vytvořit webovou stránku nebo HTML e-mail, kde bude například spustitelný soubor pokládán za textový. Proto s ním bude nakládáno jako se souborem představujícím minimální riziko. Načtením takto speciálně upravené stránky dojde k automatickému stažení souboru a následně k jeho spuštění bez nutného potvrzení uživatelem.

Druhou nově odhalenou chybou je obměněná varianta "Frame Domain Verification". Chyba umožňuje nepravým operátorům (autorům stránek) číst soubory na lokálním počítači uživatele. Soubory se dají pouze číst, nelze je měnit, vytvářet, mazat ani spouštět. Takový soubor musí umět zobrazit Internet Explorer a útočník musí znát jeho přesné umístění na vašem počítači. Nejedná se o tak závažnou chybu jako v předcházejícím případě.

Poslední nově odhalená chyba se týká záměny názvu souboru při stahování z webu. V zobrazeném dialogu pro stažení souboru se zobrazí jiný název než je skutečný. Chyba může být zneužita na webových stránkách nebo v HTML e-mailu, kdy se uživatel domnívá, že stahuje bezpečný soubor a přitom si může stáhnout například nebezpečný skript.

Opravu a detailní popis chyb můžete najít na stánkách Microsoftu. Zajímavé čtení k první chybě najdete i na stránkách objevitelů této chyby Online Solutions.

Instalace záplaty je velmi doporučena, protože zejména první chyba se dá velmi dobře zneužít k tvorbě nových červů. Proto rychle instalujte, abyste za měsíc nelitovali. Škoda jen, že nebyla vydána kumulativní záplata i pro starší prohlížeče. Mnoha uživatelům by to jistě usnadnilo práci.

Diskuze (30) Další článek: Objevte bohatství

Témata článku: Prohlížeče, Internet Explorer, Záplata, Skutečná odpověď, Chyba, Kumulativní záplata, Odhalená chyba, Filename


Určitě si přečtěte

Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 51

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5