Mac OS X je dle svých uživatelů nejergonomičtější operační systém. Pravý opak ale zároveň tvrdí zastánci Windows 7. Odpověď vám nenabídneme, pouze surové srovnání.
Na začátku loňského roku jsme na několika snímcích srovnali grafické provedení Mac OS X, linuxové distribuce s Gnome prostředím a betaverzi Windows 7. Nebylo třeba dalších slov a komentáře, obrázek totiž vydá na celý odstavec.
Uběhl nějaký měsíc a my jsme si řekli, že to zase vyzkoušíme. Mac OS X je ve verzi 10.6 Snow Leopard a Windows 7 je druhý nejrozšířenější systém na světě. Gnome jsme tentokrát vynechali a počkáme si ještě rok na generaci 3.0, která by měla přinést výrazně přepracované uživatelské rozhraní.
Nejedná se přitom o nějaké připravené snímky, ale o reálné obrázky z počítačů Honzy Sedláka a Jakuba Čížka. Zatímco Honza zde hájí barvy Applu, Jakub propůjčil plochu svého Windows 7 systému.
Abychom se ale neopakovali, vybrali jsme i jiné situace. Takže jak se daří Windows a Applu? Nebudeme vám říkat, co je lepší, to je totiž pouze na vás. Pouze vás prosíme, abyste se zapojili do ankety a hlasovali spravedlivě.
Plocha
Windows 7 oproti svým předchůdcům přichází s novým modelem, kdy nemusíte používat ikony na ploše, všechny si totiž schováte do hlavního panelu. Jabličkáři argumentují, že se jedná o inspiraci v jejich doku, Microsoft naopak kontruje, že se inspiroval v prvních generacích svého systému. Jaká je pravda ovšem není zase tak důležité – podstatný je přínos uživatelům. Pokud vám nové rozhraní nevyhovuje, můžete se samozřejmě vrátit k původnímu hlavnímu panelu, který Microsoft používá od Windows 95.

Plocha – první pohled po spuštění počítače a přihlášení
Nabídka Start
Nabídka Start je odvěká součást Windows, jejíž tlačítko se dostalo i na většinu klávesnic. Apple ani většina linuxových distribucí klasickou nabídku Start nemají, najdete zde ale propracovanější a rozsáhlejší systém nabídek. Je méně více, nebo naopak? Posuďte sami.

Nabídka Start na Windows 7 a její paralela na Mac OS X
Hlavní panel
Apple dock je legendární komponenta Mac OS, která tento systém v mnohém definuje. Hlavní panel tentokrát vylepšil i Microsoft. Více oken jednoho programu je seskupeno pod jednou ikonou a stále více těchto programů podporuje i rychlé náhledy. Stejně jako na Mac OS X můžete aktivovat kontextové menu a třeba snadno ovládat hudební program nebo webový prohlížeč.

Hlavní panel Windows 7 s náhledy oken, případně s nabídkou nejrůznějších funkcí programu

Dokovací panel Mac OS X s kontextovou nabídkou funkcí
Webový prohlížeč
Apple má své Safari, Windows zase Internet Explorer. Samozřejmě to neznamená, že musíte používat zrovna tyto dva prohlížeče, jedná se ale o výchozí kukátka do webu na obou systémech a je třeba je porovnat. Tady je máte.

Internet Explorer 8 a Safari 5
Vyhledávání
Windows umí fulltextově vyhledávat přímo v nabídce Start od verze Vista a v případě Mac OS X máte k dispozici podobný program Spotlight. Nechybí prohledávání obsahu dokumentů a samozřejmě i pošty.
Vyhledávání ve Windows a Mac OS X
Procházení otevřenými okny
S příchodem akcelerovaného prostředí Windows Aero přišlo i efektní přepínání oken Flip 3D. Mac OS X má pro tyto případy program Exposé. K akcelerovaným desktopům snad ještě jedna poznámka. Ačkoliv se většina uživatelů stále soustředí jenom na vzhled a téměř všichni porovnávají, který systém vykreslí hezčí stín, hlavní výhoda akcelerace spočívá v tom, že vykreslení zpracovává grafický čip a hlavní procesor se může věnovat jiné práci.

Flip 3D a Exposé
Multimediální přehrávač
Windows je už od svých raných 32bitových verzí vybavený Windows Media Playerem. Apple má svůj iTunes, který je zároveň funkčním obchodem pro nákup muziky i filmů. Který z programů je ale od pohledu hezčí?

Windows Media Player a iTunes
Textový editor
Windows je vybavený poznámkovým blokem ale také pokročilejším WordPadem, který už připomíná dospělý Word. Samozřejmě v něm otevřete běžné textové Office Open XML formáty (Office 2007+) a poradí si i s druhou ISO normou ODF. Textedit ze světa jablek umí podobné kousky, je ale výrazně jednodušší.

WordPad a Textedit
Správce souborů
Základním správcem souborů na Windows je Průzkumník, stejnou úlohu na Mac OS X řeší Finder. Takhle vypadají.

Průzkumník a Finder
Správa počítače
Windows spravujeme skrze tradiční Ovládací panely, Mac OS X disponuje podobným správcem System Preferences.

Ovládací panely a System Preferences
Nastavení sítě
Přehled síťových spojení a nastavení na Windows a na Mac OS X. Novinkou v případě Windows 7 je rychlá nabídka bezdrátových sítí. Apple nicméně stejný dialog nabízí už delší dobu.

Síť na Windows a Mac OS X
Nastavení času
A teď jeden prakticky systémový dialog – nastavení času. Ačkoliv se jedná o detail, rychlý pohled na kalendář a nastavení času vypovídá o celkové ergonomii systému. Kvalita systému padá a stojí na podobných kosmetických detailech. Kdo je podle vás lepší?

Nastavení času ve Windows a na Mac OS X
Nastavení tapety
A s předchozí dvojicí obrázků souvisí i nastavení podoby té nejvýraznější části systému – pracovní plochy. Jak vypadají na obou systémech dialogy pro nastavení tapety?

Nastavení tapety na Windows 7 a Mac OS X
Prohlížeč obrázků
Windows odjakživa disponoval velmi jednoduchým prohlížečem obrázků, stále častěji ale na počítači bývá předinstalovaná i Windows Live Fotogalerie a do budoucna jistě bude mnohem integrálnější součástí Windows. Součástí Mac OS X je pro změnu iPhoto,

Windows Live Fotogalerie a prohlížeč obrázků a iPhoto a základní prohlížeč obrázků
Office Word
Office 2011 pro Mac OS X se na pulty obchodů dostane až v říjnu, k dispozici je ale už betaverze pro předplatitele. Na začátku školního roku se do obchodů dostane také Office 2010 pro Windows. Takhle oba vypadají.
Poslední Word na Windows a Mac OS X

Outlook pro Windows a Mac OS X

Excel na Windows a na Mac OS X
Instantní komunikátor
Základním komunikátorem na Windows je Windows Live Messenger, u nás to má ale těžké, Česku totiž vládne ICQ. Apple sáhl po iChatu, který má tu výhodu, že si poradí s více protokoly. To ale brzy i Messenger, bude totiž podporovat Facebook chat.

Windows Live Messenger a iChat
Takže jak to dopadlo? Který systém je hezčí, ergonomický – no prostě lépe „vytuněný“? Zahlasujte v anketě a podělte se se svým názorem v diskuzi pod článkem.