Kapitoly článku:
Proč jsem vlastně udělal testy tolika Pentií 4? Především mě zajímalo, jak moc dobře si tento procesor vede při zvyšování frekvence a jak moc jsou prováděné operace závislé na výkonu pamětí, zda se vůbec vyplatí kupovat rychlejší procesor nebo spíš rychlejší platformu (lepší paměti, výkonnější grafickou kartu).
Test probíhá na sestavě:
procesor |
Intel Pentium 4 Willamette 1,5 až 2,0GHz |
základní deska |
Intel D850MD, BIOS P05 |
čipová sada |
Intel 850, ICH2 |
paměti |
2x 128MB PC800 RDRAM |
grafická karta |
NVIDIA GeForce 3 (200/460MHz) |
pevný disk |
IBM Deskstar 75GXP, 30GB a IBM Deskstar 60GXP, 40GB |
ovladače |
Detonator 23.11, DirectX 8.1 |
Předem chci zdůraznit, že použitá čipová sada i paměti jsou směřovány do oblasti pracovních stanic, jedná se o nejvýkonnější řešení, jaké je v současnosti na trhu k dispozici. Jestliže vůbec uvažujete o Pentiu 4, pak rovnou zapomeňte na klasické SDRAM, ale rovnou se poohlédněte po buďto DDR SDRAM PC266 nebo po již drahých řešení v podobě DDR PC333 nebo RDRAM, které jsou ale také nejvýkonnější. Čím rychlejší Pentium 4 zamýšlíte koupit, tím je výběr vhodných pamětí důležitější.
Syntetické testy
Hrubý výpočetní výkon
Základním indikátorem výkonu procesoru je tzv. hrubý výkon. Ten vyjadřuje, kolik instrukcí je procesor schopen za téměř ideálních podmínek zpracovat. Vůbec se zde nepočítá s vlivy jako propustnost procesorové sběrnice, rychlost pamětí nebo dokonce pomalostí grafické karty.

Test CPUMathMark je komplexní test matematiky. Provádí operace sečítání, odčítání, násobení, dělení a pak také komplexní výpočty jako hledání prvočísel nebo počítání Ludolfova čísla. Na tomto testu je patrné, že s rostoucí frekvencí se nárůst výkonu mírně snižuje, ale opravdu jen mírně.

Počítání 64bit šifry RC5 patří mezi operace velmi zatěžující ALU jednotky, tato je ovšem plně optimalizovaná. Nárůst výkonu je téměř lineární.

Víceméně to samé by se dalo říct i o dnes již zastaralém testu CPUMark 99 (ten má již viditelně problémy s určování skóre u příliš rychlých procesorů).
Co z těchto testů plyne? Pro výpočetně náročné aplikace je nejlepší to nejrychlejší Pentium 4, které lze koupit. Nebo se poohlédnout u konkurence...